Miksi koirat pakkasessa

Koira värisi pakkasessa lähikaupan edessä.
Eikö koira olisi parempia lopettaa, kuin
antaa sen kärsiä.
3229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuon logiikan mukaan pitäisi, esim. sudet ja ketutkin kerätä pakkasella sisätiloihin.
Kyllä meillä kotona, 70-luvulla kun oli koiria, olivat pikkupakkaset (alle -10 astetta) ulkona, joko kopissaan tai itse tekemässään lumikuopassa.
Hyvin tuntuivat tarkenevan, terveinä pysyivät.

Äänestä
  • Kyllä se vaan niin on, että koira tarkenee pikku pakkasessa. Minä ainakin pidän maalla käydessä koiria ulkona päivällä, myös koppi on joskus ollut koiralla.
    Samoin kaupan eteen voi mielestäni, jättää koiransa odottamaan. Niin olen itsekin tehnyt.
    Erikseen on ne ohut turkkiset rodut, ne tarvitsevat takin pysyäkseen lämpiminä.

    Äänestä

  • tarkenee kirjoitti:

    Kyllä se vaan niin on, että koira tarkenee pikku pakkasessa. Minä ainakin pidän maalla käydessä koiria ulkona päivällä, myös koppi on joskus ollut koiralla.
    Samoin kaupan eteen voi mielestäni, jättää koiransa odottamaan. Niin olen itsekin tehnyt.
    Erikseen on ne ohut turkkiset rodut, ne tarvitsevat takin pysyäkseen lämpiminä.

    Kysymys kuuluukin, miksi hankkia koira, jos sitä istutetaan kaupan/pubin edessä? Jos ei ole kuntoa/aikaa/viitteliäisyyttä viedä omaa koiraansa lenkille (jossa saa nuuskia lajinomaisesti omia aikojaan), niin ei kannata hankkia lainkaan koiraa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hessu... kirjoitti:

Koira värisi pakkasessa lähikaupan edessä.
Eikö koira olisi parempia lopettaa, kuin
antaa sen kärsiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu