Aloittelijaan kameraa!!

Moi!

Oon 15-vuotias ja etsiskelen aloittelijaan kameraa? Mikä olisi hyvä? Itse olen ajatellut jonkinlaista kompakti kameraa, mutta noista merkeistä mä en sitten tiedä? Ominaisuuspiirteenä kamerassa saisi olla, hyvä zoomi, linssi jne. Ja jolla onnistu perustelisesti kaikki kuvaaminen helposti!! Ja jos esim, luontokuvaaminen yllättäin kiinnostaisi niin sen kameran saisi helposti muunneltua luontokuvamisen! Elikkä auttakaa, pistäkää linkki ja info!!!
3320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Panasonic Lumix LX3 tai TZ5

Äänestä

Lueskelin www. digi-kuva.fi sivua
ja siellä mainostettiin Pentaxin Km kameraa.
Halpa ja melkoisen kattava jo ekaksi koneeksi.
Hintoja voit tarkastelle esim.
www.pixmania.com

Käy kirjastossa katsomassa alan lehtien vertailuja.
Mene vaikka valokuvausliikkeeseen kysymään kameraa oman tarpeesi mukaan.

Älä sorru kovin monimutkaiseen, vaikka kuulostaisija näyttäisi teknisesti todella hienolta.
Opettele perusasiat kuvaamisesta ja sitten kameran käyttö.
Hanki kuvaamiseen liittyvää kirjallisuutta esim.
www.docendo.fi

Suosittelen myös Olympuksen Sp-55OUZ,hinta n.300 - 500 €
lähes järkkärimäiset mahdollisuudet ottaa kuvia.

Äänestä

Jos oikeasti kiinnostaa valokuvaus osta suoraan halvempi digijärkkäri esim canonin 450d aikoinani ostin 17-vuotiaana 350d:n kun tuli juuri kauppoihin enkä sillon tiennyt esim. mitä tarkoittaa valotusaika tai aukko.

En ole katunut pätkääkään. Jotkut sanovat että tyhmää ostaa järkkäri kun ei hallitse viel perusteita. Tyhmää ostaa jokun pentaXin romu ja huomata kohta että tarvii järkkäriä ja taas rahaa palaa uudestaan.. hinnat ei kuitenkaan nois halvemmissa malleissa ole niin pahat.

jos valokuvaus ei taas oikeesti tunnu paljoa kiinnostavan sitten on sama ostaa jokun muu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuvaajapoika93 kirjoitti:

Moi!

Oon 15-vuotias ja etsiskelen aloittelijaan kameraa? Mikä olisi hyvä? Itse olen ajatellut jonkinlaista kompakti kameraa, mutta noista merkeistä mä en sitten tiedä? Ominaisuuspiirteenä kamerassa saisi olla, hyvä zoomi, linssi jne. Ja jolla onnistu perustelisesti kaikki kuvaaminen helposti!! Ja jos esim, luontokuvaaminen yllättäin kiinnostaisi niin sen kameran saisi helposti muunneltua luontokuvamisen! Elikkä auttakaa, pistäkää linkki ja info!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu