Castaneda ei ole fiktiota

bmad

*** HERÄTYS ***

Jos haluaa päästä todella elävään
maailmaan, joka lyö laudalta kaiken muun, kannattaa lukea Carlos Castanedan kirjoja. Don Juan oli intiaaninoita ja hänen opetuksensa muodostivat laajan, eheän kokonaisuuden. Täysin jäljentämätön hahmo, jota ei voi kukaan päässään muodostaa, tai kuvitella.

Muistutankin, että nämä kirjat eivät perustu edelleenkään valheisiin tai yksittäisen ihmisen mielenliikkeisiin, vaikka Castaneda on poistunut keskuudestamme valitsemallaan tavalla. Vetelät päätelmät hurahtaneesta intiaaninoidasta ovat tavallisten ihmisten mielenvedoksia asioista, joita he eivät kykene jäsentämään.

Erityisesti viime aikoina on levitetty
aiheetonta juttua, etteivät Castanedan kirjat olisi paikkansa pitäviä kertomuksia, johtuen muutamista harhautuksista, joita Castanedan tiimoilta on tehty.

Tensegrityn harjoittajat ympäri maailmaa ovat eri mieltä.
Tällaiset väittämät ovat kuitenkin sellaisten kusihousujen vänksläystä, jotka eivät ole kyseistä maailmaa koskaan itse kohdanneet oikeastaan missään muodossa. Jos olisivat he aavistaisivat kaiken tapahtuneen.

On helppo sanoa, että mikä tahansa mikä tuntuu omiin kokemuksiin perustuen mahdottomalta on täyttä soopaa. Ja se tuntuu aina lämpimältä, kun kusi virtaa päässä jos ei ymmärrä, että kyse on myös päänsisäisestä kusetuksesta. Soturin tie ja Naguaali ovat yhtä olemassa, mutta ei sinne pääse nappia painamalla.

Tosiasia on, että Castanedan kirjoissa kuvatut asiat ovat tositapahtumia. Ne, jotka pitävät niitä fiktiona tulevat kohtaamaan ihmeen ennenkuin pääsevät pois
leikkikehästään.


T: Bmad

10

1323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • htnnnbdt

      Olen lukenut yhden Castanedan kirjan ja oli todella kiinnostava. Kertoi totuutta hieman eri näkökulmasta kuin yleensä.

    • SINÄ OLET?

      Koitahan nyt jummalauta ymmärtää, että Castaneda on ITSE KERTONUT lehtihaastattelussaan 1990-luvulla, että mikään mitä hän kirjoitti, ei pidä paikkaansa. Kaikki keksittyä!

      • bmad

        Ei ollut Castaneda, vaan henkilö joka halusi
        varastaa shown. Tästä henkilöstä Castaneda kertoi eräillä luennoillaan. Muistaako joku naisen Marilyn Tunnelschede. Kyltymätön Egoisti, joka yritti myös varastaa shown (tosin hiukan monimutkaisemmalla tavalla).

        Lukemalla Castanedan kirjoja voi tajuta, ettei kyse ole fiktiosta.
        Ja varsinkin "näkemällä", edes jotain. Siis tuntemalla, ehkä näkemälläkin.


      • bmad kirjoitti:

        Ei ollut Castaneda, vaan henkilö joka halusi
        varastaa shown. Tästä henkilöstä Castaneda kertoi eräillä luennoillaan. Muistaako joku naisen Marilyn Tunnelschede. Kyltymätön Egoisti, joka yritti myös varastaa shown (tosin hiukan monimutkaisemmalla tavalla).

        Lukemalla Castanedan kirjoja voi tajuta, ettei kyse ole fiktiosta.
        Ja varsinkin "näkemällä", edes jotain. Siis tuntemalla, ehkä näkemälläkin.

        Minusta ei ole oleellisin seikka se, että onko Castanedan kirjat kirjoitettu fakta vai fiktio pohjalta. Vaan se, että saako niistä ite mitään konkreettista hyötyä tai ajateltavaa.


      • CC rules ok.
        tulihenki kirjoitti:

        Minusta ei ole oleellisin seikka se, että onko Castanedan kirjat kirjoitettu fakta vai fiktio pohjalta. Vaan se, että saako niistä ite mitään konkreettista hyötyä tai ajateltavaa.

        http://www.freeforum101.com/naguaali/


    • aavikko?

      rahastava paska sekin kun carlosia ei loytnytkaan

    • Factum

      Castanedan kirjoissaan esittämä järjestelmä toimii käytännössä.

    • Factum

      Kaikessa on kyse käytettävissä olevan energian määrästä. Don Juanin opetukset tosiaan muodostavat erittäin eheän kokonaisuuden. Keskivertoihmisellä ei ole riittävästi energiaa päästä alkuun soturin polulla. Mikään opetus ei auta, jos ihminen ei säästä energiaansa sen verran, että pääsee alkuun. Ihmiset häviävät pelin aina oletusarvoisesti. Äärettömyys on vielä läsnä, mutta lopullinen kuolema on jo tulossa...

      • Pois valheesta

        Ihminen ilman Jumalan anteeksiantoa Kristuksessa Jeesuksessa perii iankaikkisen kadotuksen. Don juan ei tule ketään pelastamaan,hän itsekkin on vain kuoleva ihminen.


      • Factum1
        Pois valheesta kirjoitti:

        Ihminen ilman Jumalan anteeksiantoa Kristuksessa Jeesuksessa perii iankaikkisen kadotuksen. Don juan ei tule ketään pelastamaan,hän itsekkin on vain kuoleva ihminen.

        Jumala on vain taruolento, jolla ei ole voimaa pelastaa ihmistä. Naguaali (kuten don Juan) pystyy halutessaan näkemään sen, mitä ihmiset kutsuvat Jumalaksi ja tietysti paljon paljon muutakin. On totta, että don Juan ei ole väittänyt tulevansa pelastamaan ketään. Kaikki ihmiset ovat kuolevia olentoja. Naguaalina don Juan kuitenkin on opas, jonka opetukset eivät oikeastaan ole verrattavissa mihinkään muuhun. Don Juan opastaa ihmisiä käyttämään energiaansa moitteettomasti.

        Soturin polku johtaa vapauteen itsetärkeydestä, eikä sillä ole mitään tekemistä pimeiden uskonnollisten tunteiden, kuten syyllisyyden kanssa. On kylläkin totta, että syyllisyyden tunne, kuten monet muutkin asiat, voivat tuhota ihmisen. Syyllisyyden tunne on seurausta ihmisten itsetärkeydestä ja selväjärkisyyden puutteesta energian käytössään. Uskonnolliset kuolemattomuutta koskevat lupaukset ja pelottelut ovat myös ihmisiä heikentäviä valheita, eikä niillä ole mitään tekemistä todellisen vapauden kanssa.

        Don Juan on myös selittänyt syyn siihen miksi uskonnollisia valheita on olemassa, mutta selityksen ymmärtäminen edellyttää melko korkeaa energiatasoa. Nämä muut tässä mainitut ovat aivan perusasioita, jotka selviävät jo suhteellisen matalilla energiatasoilla, jotka nekin kyllä ovat useimmille ihmisille lähes saavuttamattomissa. Sen vuoksi opetuksella on vain hyvin vähän arvoa, joten todelliset naguaalit eivät juuri anna opetusta, vaikka tiedostavatkin selvästi ihmiskunnan surkean tilan omatessaan poikkeuksellisen kiinteän yhteyden aikomukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7804
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5335
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      133
      4271
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2999
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2867
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2617
    7. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2463
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2390
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    Aihe