Jos/kun Suomessa tuotettu ruoka on niin erinomaista kuin mitä tietyt piirit maassamme haluaa tuoda esille, niin miksi jatkuvasti niiden erinomaisuutta pitää mainostaa/korostaa? Kaikella tällä on takana suuri ja kallis koneisto, mikä tietysti tuo työtä ja tuotteille lisää hintaa.
Uskokaa tai älkää; kyllä koulutetut ja kansainvälisyyttä omaavat kuluttajat osaavat aivan itsenäisesti tehdä valintansa. Kuluttajalle tieto, ymmärrys ja soveltaminen ovat päivittäisiä asioita.
Harjaantuminen eri maiden ruokien vertailuun tapahtuu tutustumalla erilaisiin ruokakulttuureihin, ei kotimaisella tiedon "pakkosyötöllä".
Ps Maamme rajojen ulkopuolella suomalaisesta ruokien raaka-aineista tunnetaan lähinnä luonnon marja ja -sienet.
Jos/kun Suomessa tuotettu
9
652
Vastaukset
- se on
sitä, korkealuokkaista, eettisesti oikein tuotettua, PUHDASTA ei tarvitse pelätä lihan olevan viemäri lietteellä kasvatettua. Jostain syystä Suomi on ylijäämä erien kaatopaikka, syitä tähän voi jokainen pohtia.
- tietämystä
Kyllä kansainvälistyneillä ulkomaalisilla on tietoa siitä, että Suomessa syödään muutakin kuin marjoja, sekä sieniä.
Mainostaminen on globaalissa kilpailutaloudessa hyvin yleistä ja tottakai mainostamisessa tuodaan esille tuotteen hyvät ominaisuudet.
Jos joku tyhmä itseään valistuneeksi kuluttajaksi tyrkyttäjä ei tätä seikkaa ymmärrä, niin parempi alkaa kalastajaksi. - tehdään
kaikkien hyödyksi. Suomi on vapaa monista taudeista esim. bruselloosista. EU määrää nyt tiukentamaan valvontaa. Taudille tyypillisiä ovat pitkittynyt aaltoileva kuume, väsymys, heikotus, yöhikoilu, huono ruokahalu, nivel- ja selkärankakivut, unettomuus ja masentuneisuus. Suomessa tätä on esiintynyt 1960-luvulla.
- ööhhmm
Bruselloosia oli Suomessa 1960 ja todellakin EU määrää tiukentamaan valvontaa ett silleen..
- diagnisointi..
"Bruselloosia on syytä epäillä, kun potilaalla on selittämätön kuumetauti ja hän on ulkomailla ollessaan nauttinut pastöroimatonta maitoa tai juustoa taikka koskenut eläimeen. Diagnoosi tehdään viljelemällä verestä tai määrittämällä seerumista brusellan vasta-aineet."
- huomioon
kun perehtyy eri maiden ruoka kulttuureihin, Suomi ja Ruotsi ainoat salmonellasta vapaat maat, salmonellaa esiintyy vain satunnaisesti ulkomaan tuliaisina.
"Salmonellat ovat lämminveristen eläinten, siis myös ihmisen, suolistobakteereja. Eläinten ja ihmisten yhteisiä tauteja kutsutaan zoonooseiksi. Salmonellan oireita ovat äkilliset vatsakivut, ripuli, ilmavaivat, pahoinvointi ja kuume. Salmonellan leviämisen torjumiseksi annettavista näytteistä on luvussa henkilökohtainen hygienia.
Kaikki salmonellatartunnan saaneet eivät saa oireita. Oireeton tartunnankantaja voi olla myös vatsataudistaan parantunut henkilö. Oireeton tartunnankantaja voi tietämättään levittää salmonellaa. Siksi on tärkeää antaa näyte salmonellan varalta Pohjoismaiden ulkopuolelle suuntautuneen matkan jälkeen. Tämä koskee pakkaamattomia elintarvikkeita käsitteleviä henkilöitä.
Suomella ja Ruotsilla on valtion hyvän salmonellatilanteen vuoksi salmonellavalvontaohjelma muista EU-maista tuotaville eläimistä saataville elintarvikkeille"- Euroopassa..
Voi vain arvailla mihin päätyy tautitorjunnassa teurastetujen eläinten liha. Toivottavasti purilaiset maistuu vastakin.
Esimerkiksi sikaruttoa esiintyy runsaasti tietyillä alueilla Saksassa, Kreikassa oli vuonna 1994 laaja suu- ja sorkkatautiepidemia, siipikarjan Newcastlen tautia oli viime vuonna seitsemässä EU-maassa. Nautaeläinten tuberkuloosia ja bruselloosia sekä pienten märehtijöiden (lampaiden, vuohien) bruselloosia esiintyy vielä liian usein.
- muiden maiden
ruokakulttuuriin lisää kunnioitusta suomalaiseen ruokaan. Ruokailessamme ulkomailla olemme tarkoin miettineet, mitä ruokaa voimme ostaa, jotta emme sairastuisi lomallamme.
Kuluttajien kirjo on paljon suurempi kuin pelkästään ulkomaille matkustelevat suomalaiset. Ei kaikilla ole varaa kalliisiin ulkomaan matkoihin eikä työhön kuulu ulkomaan komennukset.
Kyllä ruokaa pitää mainostaa ja antaa tietoa sen ominaisuuksista jatkuvasti. Lisäksi ruoka muuttuu ja kehittyy nopeasti. Esim. terveysvaikutteisista elintarvikkeista ei ihmisillä ole vielä tietoa riittävästi.
http://www.mm.helsinki.fi/MMKEM/Funktionaaliset/index.htm
Juuri äskettäin tuli Suomenkin TV:stä tietoa siitä, miten hormoneilla ruokitut eläimet vaikuttavat ihmisten terveyteen USA:ssa. Suomessa eläimille ei syötetä hormoneja kasvun nopeuttamiseksi.
http://www.kulma.net/mkevat/hormooni.html
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1999/8.lokakuu/horm4099.htm
Kuluttajilla on oikeus tietää , mitä heidän ostamansa ruoka sisältää. Syötkö ilman ennakkoluuloja jauhelihaa, joka sisältää apinan aivoja ?
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_2000/21.tammikuu/geen0300.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2665331- 634484
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204301- 513710
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363677Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest463664Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv432859- 262767
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202626SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo702454