ei meillä ainakaan todellakaan mene niin että exä ja mieheni päättävät siitä mihin MIEHENI rahat menevät. Kyllä se on meidän päätös, esim jos hänen lapset tarvitsevat uudet harrastusvälineet niin ne hommataan, mutta myös minun mielipidettäni kuunnellaan asiassa. HUOM, ei siinä hankitaanko vaan koska kyse on MEIDÄN rahoista. Käyn myös töissä ja hankin puolet elämiskustannuksista joten olisi ihan järjetöntä että emme tietäisi mihin toisen rahat kuluvat. Noin ylimalkaisesti, ei tietenkään senttejä halkoen :)Rajoja nyt tuohon ex-ihmisten pelleilyyn.
Uusperheen
rahankäyttö
5521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä ex kärttää kyllä kovin innokkaasti mieheni lompakolle, vaikka ex itse on etävanhempana tässä tarinassa. Ahne akka!
harrastusvälineitten hakintaan, koska hän maksaa lapsista elatusmaksua exälle. Elatusmaksun on riitettävä myös harrastusvälineisiin, jos ei riitä, exä maksakoon omasta pussistaan.
mihin ne pistää:) mutta kyllä luulen että vanhemmat myöskin haluaa ihan muutenkin lapsia hemmotella:)
itse olen uusikkonaantanut kyllä rahaa miehen lapsille vaikka omia ei olekkaan.. mutta se on totta että ei kaikkiin hullutuksiin kannata mukaan mennä mitä eronnut osapuoli keksii.
kun isäni meni uusiin naimisiin. Tosiasiassa elatusmaksu on naurettavan pieni osa kasvavan lapsen kuluista ja etävanhempi pääsee todella vähällä jos rehellisiä ollaan. No , Suomi on pullollaan elatusrästejä oli syynä sitten uusi akka tai kyvyttömyys vastata velvoitteistaan.
Niin kyllä syy maksamattomiin elatusmaksuihin on miehen jos ei maksa, on aikuisen vastuussa teoistaan. Eriasia jos sairauden takia ei voi maksaa t.m.s
Itse uusikkonakin ja pienen lapsen äitinä tiedän, että kyllä lapsen menoihin menee rahaa.
Mutta jos lapselle äiti päättää hankkia merkki vaatteita ja viedä kalliisiin harrastuksiin joihin ei isän kannatusta ei isän pidä niitä maksaa. Kunnollinen isä tapaa vaikka lastaan enmmän ja tällöinhän elättää tätä.
Kunnollinen isä ei myöskään lykkää vastuuta lapsesta uusikolle.