Tammikuussa saan 2 työmarkkinatukea tilille. Miten se olikaan sen 21,5 kertoimen kanssa
jonka avulla määritetään uusi laskennallinen työmarkkinatuki, että tuleeko työmarkkinatuki
muuttaa uudeksi tuloksi jo tammikuun toimeentulotukeen vaiko vasta helmikuun toimeentulotukeen?
Eli helmikuun toimeentulotukeahan määritetään tammikuussa ja aivan varmasti helmikuun
toimeentulotuki lasketaan ennen kuin tuo toinen työmarkkinatuki on tullut tilille tammikuun lopussa.
Että minkä kuun toimeentulotukeen tulee määrittää uusi laskennallinen työmarkkinatuki kun tammikussa saa 2 työmarkkitukea tilille.
jonka avulla määritetään uusi laskennallinen työmarkkinatuki, että tuleeko työmarkkinatuki
muuttaa uudeksi tuloksi jo tammikuun toimeentulotukeen vaiko vasta helmikuun toimeentulotukeen?
Eli helmikuun toimeentulotukeahan määritetään tammikuussa ja aivan varmasti helmikuun
toimeentulotuki lasketaan ennen kuin tuo toinen työmarkkinatuki on tullut tilille tammikuun lopussa.
Että minkä kuun toimeentulotukeen tulee määrittää uusi laskennallinen työmarkkinatuki kun tammikussa saa 2 työmarkkitukea tilille.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Näköjään se kertoimen käyttö on joissakin kunnissa vielä käytössä.
En tiedä miksi minulta sen käytöstä luovuttiin. yksi kaksi vain alettiin ottamaan tuloksi se todellinen. Se meneekin muuten ihan hyvin, mutta eilen kun kävin hakemassa tammikuun toimeentulotukilaskelmaa. niin ja en tiedä vielä tammikuun tuloja, niin otettiin huomioon se kolmen viikon työmarkkinatuki minkä olin saanut joulun alla (sitä ei tiedetty vielä joulukuun laskelmaa tehdessämme).
Sitten helmikuun alussa kun on uusi aika, niin katsotaan mitä olen saanut tammikuussa tuloja ja sitten tiedän helmikuunkin tulot niin ne ynnätään yhteen. varmaan en näin ollen saa helmikuussa ollenkaan toimeentulotukea. täytyy itse nyt laskea ja pitää varansa että pärjää.
luulisin että kerrointa käytetään sen kuun toimeentulotukeen, Milloin tuo työmarkkinatuki on ollut maksussa.
Ilmeisesti uusi kerroin määritellään tammikuun toimeentulotukeen, kun sinulla on näyttää maksuilmoitus, missä on tuo uusi päiväraha, niin se kerrotaan 1.1.09 alkaen uusilla päivärahoilla.
kirjoittakaa toiset selvemmin, minä en näköjään osaa.
Niin, että onko kertoimen käytöstä luovuttu joissain kunnissa. Tällaisen kuvan minäkin olen saanut kun sitä ei ole sovellettu aiempina vuosinakaan. Mutta kun sitä voidaan käyttää, niin sitten tulee miettiä kuinka sen käyttöönotto sujuu laillisesti sääntöjen mukaisesti.
Jos tuo kerroin otetaan käyttöön, niin sen johdosta sellainen joka saa pientä toimeentulotukea, maksaa sen käytöstä vuositasolla kalliisti.
Jos esim. toimeentulotuen määrä ilman kerrointa 21,5 olisi vaikkapa 100 euroa ja niin kerrointa 21,5 käyttämällä toimeentulotuen saaja häviää enemmän kuin tuo 100 euroa. Vuositasolla menettää kertoimen avulla n. 330 euroa ja vain sen takia, että sai liki tuon 100 euroa toimeentulotukena silloin kun tulee 2 työttömyyskorvausta saman kuukauden aikana.
Kerroin tulee ottaa käyttöön sen kuukauden tt-tukea laskettaessa jona muuten otettaisiin huomioon kaksi päivärahan maksatusta.
Petu
Eli kuten minun tapauksessa saan 2 työttömyyskorvausta tammikuussa, niin kerroin olisi tullut ottaa käyttöön tammikuun toimeentulotukea laskettaessa. Eli kun tammikuun toimeentulotukeni laskettiin joulukuussa ja siinä ei käytetty kerrointa 21,5, niin kerrointa ei voi enää ottaa käyttöön helmikuun toimeentulotukea määritettäessä. Näin tulkitsen Petu-nimimerkin kirjoittaman edellisen viestin.
vähän tyhmä. Eivät varmaan joulukuussa tienneet että saat tammikuussa kahdet päivärahat. Kyllä se kerroin otetaan käyttöön seuraavassa laskelmassa. Paska homma, niin minullekin aikoinaan tehtiin, mutta sitten menin töihin eikä oo sen jälkeen tarvinnut kertoimia miettiä!
"huhhuh taidat olla vähän tyhmä"
Kuuleppa huhhun, älä ota kantaa sellaisiin asioihin joiden taustoja et ymmärrä. Lue vaan kiltisti mitä viisaammat ja kokeneemmat sinulle kertovat.
Kerroin tulee ottaa käyttöön silloin kun laskelmaan tulisi kaksi päivärahaerää.
eli jos olet hakenut tukea tammikuulle niin ei tammikuun päivärahat ole vielä olleet tiedossa. jos sitten haet tukea helmikuulle ja silloin otetaan huomioon tammikuussa maksetut kaksi erää niin helmikuussa tulisi kerroin ottaa käyttöön jos se otetaan käyttöön.
luinkin, mutta ei taida kyselijä olla viisaampi ja kokeneempi, etkä näköjään sinäkään. Töihin vaan niin jo loppuu senttejen laskeminen ja verovaroilla loisiminen! Vähästä ihmiset ilahtuu, jos luulevat tuolla keinolla säästyvänsä kertoimen käytöltä, hohhoijaa.
Kelan toimeentulotukiohjeessa lukee näin: "Kertoimen käyttöön voidaan siirtyä, kun asiakas on hakenut toimeentulotukea sille kuukaudelle kun kaksi työttömyysturvan maksuerää maksetaan riippumatta ratkaisun lopputuloksesta (myöntö tai hylkäys). Jos asiakas ei hae kyseiselle kuukaudelle toimeentulotukea, ei kertoimen käyttöön siirrytä."
Jos et hae toimeentulotukea sille kuukaudelle, jossa tulee kaksi 20 päivän maksuerää työttömyysturvaa, niin kertoimen käyttöön ei ryhdytä.
Itselläni kävi niin, että kela otti kertoimen käyttöön, vaikka en hakenut toimeentulotukea sille kuukaudelle, jossa tuli kaksi maksuerää. Tein korjaus pyynnön, jossa näytin heille toimeentulotukiohjeessa olevan tekstin, niin oikaisivat hakemuksen.