Onko kokemuksia tai näkemyksiä Kiinteistöhuolto Oy:n arkipäivästä, kun taloyhtiön kk-vastike on noussut kokoajan ja hipoo 300 euroa. Se on minusta paljon, jos lasketaan, että lainaa täytyisi myös lyhentää. Vastike on tietämäni mukaan tasaisesti noussut 1990-luvun puolivälistä, onko loppua missään...vetääkö joku välistä?? Eipä ole vuokraaminenkaan enää kannattavaa jos tässä mikään oikeesti on kannattavaa, rahaahan se kuitenkin vain on ja sitä voi tarvittaessa pestä, jos on tyhmä!
JP
JP
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos kertoisit asuntosi koon niin se ehkä vähän voisi valottaa asiaa. Jos asuntosi on sanotaan vaikka alle 80 neliötä, on hinta korkea. Isommissa taas alkaa vastikkeet olemaan tota luokkaa, varsinkin jos korjausksia on.
Se mihin rahat kuluu tai vetääkö joku välistä selviää tilinpäätöksestä, joka on varmasti sinullekin toimitettu.
Jos epäilet jotain etkä itse löydä vastausta voit tarkistuttaa sen tilintarkastajalla. Asunnonomistajana sinä olet osakeyhtiön jäsen ja sinulla on (jopa velvollisuus) tietää tai ottaa selvää mitä yhtiössä tapahtuu.
Vastike nousee ja pääasiassa se johtuu inflaatiosta joka on muutaman prosentin luokkaa. Kun sinä saat palkkaasi tupokorotuksen, niin sen saa myös huoltoyhtiön talkkari ja kustannusten nousu siirtyy tietysti lopulta sinne vastikkeeseen.
Suurin osa yhtiövastikkeesta menee lämmitykseen. Onhan asunntosi lämpötila 21, eikä esimerkiksi 26 astetta, näin vältetään tyhjästä maksamista.
Perustiedot puuttuivat. Asunnon koko? Sisältyykö mainitsemaasi summaan myös yhtiölainan lyhennykset? Kuinka vanha talo? Paljonko yhtiöllä velkaa? Mitä mainitsemaasi summaan kuuluu? Kerätäänkö rahaa isoihin korjauksiin ja paljonko? Onko kyseessä omistusasunto eli tyypillinen as.oy? Oletko itse omistaja (jolloin saat talousarvion ja toteuman)? Sisältyykö sähköt ja vesi tuohon kustannukseen?
Kun kykenet vastaamaan noihin kysymyksiin, niin vasta sitten voi arvioida, millainen vastike teillä on keskimääräisiin vastikkeisiin verrattuna.
Taloyhtiössä, jossa aikaisemmin asuin, isännöitsiä ilmoitti aina vuosikertomuksessa vertailulukuina keskimääräisiä arvoja saman ja erin ikäisistä taloyhtiöistä, jolloin heti tiesi että missä oman yhtiön kulut menee ja mitä on odotettavissa.
Löytyisiköhän netistä näitä keskiarvotietoja?
No joo, asunnon koko on vain 56 m2, vesi taitaa sisältyä kk-vastikkeeseen, sähköt ei. No vesi on muistaakseni n. 1 €/m3, mutta vastike on kuitenkin kiinteä. Tietysti täällä voi olla lutraajia?
Mutta velat ja mahd. rahankeruut on mukana summassa. Se tässä kuitenkin huolestuttaa, että milloin kaikenmaailman korjauskulut loppuu.
Kerrostaloyhtiö on rakennettu 1960-luvulla ja siihen kuuluu tuhansia asukkaita. Näin vanhassa kiinteistössä alkaa asia kuin asia vaatia korjaustarpeita, ja kun ajattelee että kohta on putkiremontinkin aika. Tämä vastikkeen nousu on pääasiassa johtunut julkisivukorjauksista.
Tää rakennuskustannusinflaatio tuntuu hurjalta vaan, kun vanhoja kiinteistöjä joudutaan yhä enemmän huoltamaan. Joku halvempikin ratkaisu täytyisi olla?
On ihan oikein, että vanhoja taloja korjataan, säilyttävät osakkeet arvonsa.
Vielä tuosta vedestä, joka sisältyy vastikkeeseen: ei vesimaksu voi olla jotakin ekiä per kuutio, jos ei ole vesimittareita joka asunnossa. Ja tuonikäisisää ei ole, jos ei ole tehty mittavaa peruskorjausta lähiaikoina. Ja kun tekstisi mukaan ei ole tehty putkiremppaa, niin tuskin on vesimittaria per joka asunto.
Kun sitten vesi sisältyy vastikkeeseen, niin voi arvioida, että sen osuus on jotakin 15-20 € per hlö per kk, mutta paljonko teitä siinä asuu, sitä et kertonut.
Toinen vaihtoehto on tietysti hankkia uusi kämppä. Siinä taas ostohinta on luja - joten rahaa palaa joka tapauksessa.
Kaikkein halvinta olisi asuminen jossakin hyvän liikepaikan talossa, liikehuoneistojen vuokrat yleensä tuottavat hyvin ja osakkeenomistajan pussilla käydään vähemmän. Niissäkin vain ostohinnat ovat sitten korkeammat.
Niin tai näin, aina se asunto maksaa. Ja aina se asunto vanhenee ja remppaan kuluu aina jossain vaiheessa rahaa.