vai turvataanko remonttireiskaan. laminaattia pitäs laittaa 3-4 huoneeseen ja haluan saumattomat liitokset huoneiden välille.siis ei mitään kynnyslistoja. onko kellään kokemuksiin. mistä päästä aloittais.??
t.kiitti vinkeist
:)
t.kiitti vinkeist
:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Teet tuolla asennustavalla itsellesi pitemmän päälle ongelmia, mutta se ei kuulu nyt tähän.
Ei pysty vastaamaan kysymykseen ilman pohjakuvaa ja haluamaasi laminaatin asennussuuntaa.
Noin tehden / teetättäen saat vaan harmeja aikaan. No, satavarma ei koskaan voi olla, mutta onhan noita kupruilevia laminaattilattioita nähty.
Ja vaikeuksia saattaa tulla myös siinä, ettei huoneet usein ole edes sentilleen mitoissaan.
Ei niillä huoneiden mitoilla ole merkitystä.
Lattia tehdään huoneen seinien mukaan vaikka olisi kuinka kierot ja vinot seinät.
hyvän saa, mulla pian vuoden ollu n. 125m2 ilman mitään liikuntasaumoja, ja kaikki on ihan ok. Muuten olen myös tapetoinut vanhat lastulevyseinät, täytettyäni raot polyfillalla, ja yhtäkään repeämää, tai kurttua ei seinissä ole. Tämä perustuu siihen, että levyt ovat sinissä kuivuneet, eikä just asennettuja varastokosteita levyjä. Joten, siinä kaikille epäilijöille, ja tietäjille siitäkin asiasta faktaa:)
että elämisliikettä tapahtuu vain, kun olosuhteet muuttuvat. Jos muutos on hidas ja vähäinen, saumat ja materiaalit kestävät sen.
nyt on kyseessä luhtitalo, vajaat 40 neliöö. lattiat on varmaan vaaterissa. pointti on se, kun eteiseen tullee laminaatti, niin tahdottaan sen jatkuvan yhtenäisenä suoraan kahteen muuhun huoneeseen. siis ilman ovi kynnyksii tai muuta. käsittiäkö työ yhtään mitte tarkoitin:):)
t. nino