Pakoputken lippa?

Onko siitä haittaa jos sitä ei ole
kun traktoria pidetään ulkona kesät talvet?
123549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

kyllähän siitä vettä sataa sisään ja osaa se sieltä johonkin sylinteriinkin on se läppä aika tärkeä

Äänestä

Kyllähän lippa aivan aiheellinen on tai sen puuttuessa vaikka tyhjä säilykepurkki putken päähän ajon jälkeen. Vesi ei ole kaivattu neste moottoritilassa.

Äänestä

tullut nähtyä kun traktori jäi kevät talvella rästäs alle
pariksi päiväksi siis päivällä suli ja yöllä jäätyi ja vesi meni
suoraan pakoputkeen . no ei muuta kuin kansi pois

Äänestä
  • Vähän pienemmällä hommalla selvisin riitti kun otti suuttimet pois ja pyöritti startilla, aika mahtavat vesisuihkut tuli suuttimein reistä.

    Muutaman päivä oli seissyt vesisateessa.

    Äänestä

oli pakoputkessa mutka, eräänlainen hajulukko, johon sadevesi pysähtyi. Nykyisin sellaista ei ole.

Äänestä
  • Naapurilla oli mörkö-majuri ja oli tallin katto tehty kovalevystä. Levyt himppa kupruili sateessa ja just sopivasti alko liruttamaan sitä sadevettä sinne majurin pakoputkeen. Täyttyhän se moottori, kun oli vielä jonkun aikaa ajamatta.

    Muuten saa olla aika varovainen, kun parkkeeraa autoaan, ettei osu sateella katolta tuleva vesi lämmityslaitteen ritilöihin. Hupaisa juttu muutaman vuoden takaa Virosta sattu suomalaiselle turistille melko uudella Hondalla, jota oli jo ehditty sen verran pitää ulkosalla, että oli kertynyt lämppärin ilmanottoon vähän koivunnorkkoa ym. roinaa ja jätti tän autosen sopivalle hollille rakennuksen viereen parkkiin. Yöllä oikeen jumalaton vesisade ja mitään syöksytorvea ollu siinä vesirännissä, niin oli koko lappeenmitalta pahkunnu vettä siihen honikkan just lämppärin ilmaottoon ja oli Accordi puolillaan vettä. Ei varmaa onnistus, jos lähtis oikeen yrittämään auton täyttämistä vedellä tälleen!

    Äänestä

Ei siitä lipan puuttumisesta ole muuta haittaa kuin että vettä pääsee pakoputken sisälle ja sitten kun käynnistät niin sotkua lentää ulos tuutin täydeltä.
Mitä nyt se vesi voi ruostuttaa ja joskus mennä koneeseenkin asti.
Kuivalla ilmalla kannattaa ottaa pois niin ei nivelet kulu...

Äänestä
  • myötävänä niitä lipan laakeri korjaussarjojahi.

    Äänestä

  • itsellä jääti putken mutkan tukkoon kun olin jättänyt viikonlopun yli työmaalle. Se reikä mistä veden pitäin tulla ulos oli tukkeentunut.

    Onneksi vesi ei ollut päässyt koneeseen asti, mut eihän se kone käynnistynyt vitullakaan, kun ei päässyt kaasut ulos! Piti hakea toho kotoa ennenkuin sai sen käyntiin!!

    Lippa erittäin aiheellinen jos suora putki, ja jos pää on taitettu, kannattaa siihenkin laittaa näköjään pitkäaikaissäilytyksen ajaksi joku kippo päälle jos on myräkkä tulossa..

    Äänestä

et sillee, ilman saa tuhoo aikaan

Äänestä
  • Sen puusta siinä on semmonen kana joka nokkii konehen yskäsyjen tahtiin.

    Äänestä

  • tein kirjoitti:

    Sen puusta siinä on semmonen kana joka nokkii konehen yskäsyjen tahtiin.

    ..et kattotiilestä sentään. Olis ollu mouhevaa trossata, notta poijjat se on keraaminen läppä. Pakoputkiteknologian viimmeesin sana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yks Virtanen kirjoitti:

Onko siitä haittaa jos sitä ei ole
kun traktoria pidetään ulkona kesät talvet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu