Viime matkat suuntautuneet Thaimaahan ja Intiaan ja nyt siis vuorossa Gambia. Tottuneena ed. mainittujen paikkojen halpaan ja hyvään ruokaa, kyselen niiltä jotka myös ovat viime aikoina käyneet samoissa paikoissa minkälaista ruokaa Gambiasta saa ja mikä on hinta? Missä kannattaa syödä? Edullisesti ja turvallisesti? Ei pizzaa yms. vaan paikallista. Onko ravintolavinkkejä vai sama kuin Intiassa, "Shakeja" , joissa kaikissa hyvä / sama ruoka ja voi syödä? Intiassahan sai halvimmillaan kolmella eurolla annoksen kalaa, ranskalaisia, salaattia ja vielä oluen...
hintatietoa
ruoasta
212565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
matkanne aikana?
Omasta kokemuksesta voin sanoa, että hinta tasoltaan Intia halvin, sitten Thaimaa ja sit Gambia. Kaikki käymisen arvoisia paikkoja, mutta Thaimaassa käynyt 6 kertaa, Intiassa kerran ja kohta menossa toisen kerran, Gambian näin ekan ja vikan kerran. Gambia on kyllä käymisen arvoinen, mutta kerta riittää. Perusteluna liian päälle käyvät vaikkakin ystävälliset ihmiset ja iltaisin liian hiljaista, vaikkakaan en mitään meno mestaa tarvitse. Gambiaan mennessä kannattaa viedä vaatteita annettavaksi köyhille, pääset tutustumaan paikilliseen kylään ja perheisiin. Mielestäni paras anti oli tutustua ja nähdä paikillisia ja viedä heille apua joka varmasti menee perille, kun itse vie. Itse saimme myöhemmin kutsun syömään paikallisen perheen luo ja saimme todella maukkaan aterian.
Turistirafloissa annosten hinnat on noin alk. 3€, ei ole kovin tuttuja paikkoja, koska samaa paikallista ruokaa saa ihan paikallistenkin pikkupaikoista. Päivän annos on n. 20-40GMD, näissä paikoissa itse näet, miten ja missä ruoka tehdään, joten voit itse päätellä, kelpaako vai ei. Meillä ei vatsatautia siellä päin ole ollut... Kerran erehdyttiin syömään hotellin tarjoama illallinen ja loppuilta vietettiin vuorotellen vessassa. Kannattaa kysyä paikallisilta,missä syödä jos ei osu paikkoja silmiin. Senegambian garagessa on ainakin 2 ruokapaikkaa, annokset alk. 20GMD.
Kävin pari vuotta sitten Gambiassa. Yllätyin siitä, miten kallista ruoka oli ravintoloissa. Ihan pienissä arveluttavissa paikallisissa kuppiloissa en syönyt, joten mahatautiakaan ei tullut. Ruokamaina Intia ja Thaimaa ovat ihan eri luokkaa.
Hyvää matkaa! Toki Gambiaankin kannattaa tutustua. Ehkäpä menen itsekin sinne vielä joskus. Sitten teen useita linturetkiä, sillä maa on oikea lintuparatiisi.
Bumsterit ovat kieltämättä ikäviä. Kannattaa ottaa yksi bumsteri oppaaksi ja käyttää joskus hänen palvelujaan. Silloin muut bumsterit jättävät rauhaan.
Kokemusta Senegambian alueen ravintoloista ja kyllä siellä ihan Suomen hintataso oli, eli 200-300 dalasia saa pulittaa annoksesta jos vielä laskee verot ja tipit päälle. Eikä laatu ollut mikään häävi. Kävimme vain siisteissä ns. paremmissa paikoissa koska emme halunneet riskeerata vatsatautia.
Gambia ei todellakaan ole mikään gastronomin ihannekohde.
Hei,
ihanaa ruokaa löytää paikallisista paikoista ja uskaltaa syödä. Tosi hyvää ja halpaa safkaa kadunkulmassa matkalla palm beachiin. Mamma tuo Serrekundasta pari keraa päivässä, hinta n. 40 dls
Mutta kokemukseni mukaan halvalla ei yleensä saa hyvää. Gambiassa kannattaa lisäksi vähän katsoa mitä suuhunsa pistää ellei halua kykkiä vessassa koko loppulomaa.
kokkeja yleensä ovat ne perheiden emännät tai tyttäret, jotka harvemmin ovat ulkomaalaisten omistamien turistiravintoloiden pikaruokakokkeina. Minä olen aina suosinut heidän bisneksiään, tekemiään ruokia eikä olla vatsataudista kärsitty... mutta jokainen päättää, kenelle rahansa antaa ja maksaako ...turhasta..
keskiarvona vastauksista voi lukea, etä ruoan takia ei sinne kannata mennä... No, kaksi viikkoa elää vaikka pelkällä keitetyllä riisillä... jopa lentokoneen ruoat taitavat maistua kotimatkalla.
samaa mieltä. nälässä ei tarvi olla, mutta mitään ruoka nautintoja ei siellä löydy.
italialainen ja unkarilainen turisti ravintola oli parhaat bakaussa.
riisiruoista kalalla tai kanalla erilaisten kastikkeiden ja kasviksien kanssa, sieltä saat mitä maukkaimpia aterioita ja todella halvalla! Jos olet kermaperuna&pihvi-tyyppi,saattaa nälkä tulla.
Ps. Kanaleivät (ja liha tai muna) ja -wrapit ovat myös maukkaita ja vatsan täyttäviä pikaruokia, eikä maksa paljoa.
Käyt siis aina syömässä jossain perheessä, vai? Varmasti kotiruoka on ok, mutta nyt on kyse RAVINTOLOISTA. Kaikki Senegambian ravintolat, niin hyvät kuin huonot, olivat ihan Suomen hintatasoa.
ohi? On siellä muuallakin ravintoloita kuin Senegambiassa, eikö tullu käytyä aitojen ulkopuolella? Näissä paikoissa ne paikalliset naiset tekevät ruoan, paljon maittavamman ja halvemman, tietää ettei maksa turhasta ja raha menee sitä tarvitsevalle! Myös siellä Senegambiassa saa ihan saman annoksen 20dalasilla tai 200dalasilla, riippuu vain kumman puolen kadusta valitset, valkoisen vai mustan....
todella tietää mitä tarkoitit kadun puolella? Saako Senegambiasta edullistakin ruokaa? Vastaa pliis, ollaan piakkoin sinne suunnalle taasen menossa!!!!
aina voi kysyä paikalliselta, niin löytyy kaikista mielenkiintoisemmat paikat, eikä sitä "tippiä" tarvitse olla tunkemassa jopa kysymyksestä (sitäkin näki)....
Hei! Joo, kyllä tuo on totta että annoksen saa jopa 20dalasilla, kunhan vaan jaksat lähteä vähän ns. "turistialueen" ulkopuolelle. Itse söin ihania ruokia viime vuonna, hinnat aina alle 100dal annos. Tosin en syönyt kertaakaan Senegambian hotellialueella vaan vähän kauempana tai Serekundassa tai muualla. Kokeile rohkeasti vaan, vaikka paikka ei ihan viiden tähden ravintolan puitteita täyttäisikään ;) Ai, niin söin melkein kaikkea "mahdollista" ja join vahingossa "paikallista" vettäkin (ei pullotettua) mutta mitään vatsaoireita ei tullut 8)
Muista kuitenkin, että olette Afrikassa, moni asia on erilaista, mutta jos menet avoimin mielin, saat varmasti eniten matkasta irti...Ihanaa matkaa sulle. Itse oottelen helmikuuta ja ihanaa kolmea viikkoa auringossa =)
Serekundassa on hyviä paikallisten paikkoja.Shawarmat ovat maukkaita ja täyttäviä n. 35 dls. Rohkeasti ulos hotellialueelta ja tankatankalla matkaan. Täytyy tunnustaa että ekalla reissulla olimme tosi ummikoita ja pysyimme turistialueilla ja rahaa paloi. Seuraavilla matkoilla olemmekin olleet "paikallisesti". Omat safkat kokattu ja ostettu Serekundan safkamarkkinoilta. Ja ilman mahatauteja aika hyvin selvitty. Viime reissulla unohtui aika pahasti jo käsidesin käyttökin, hups. Pullotettua vettä kuitenkin käytin kaikessa.
Maaliskuussa taas kuukaudeksi!!!!
Hauskaa ja avartavaa matkaa kaikille!!!
ne shawarmat oikein on? En ole kuullutkaan.
Sama juttu meillä, ekalla reissulla käytiin syömässä vain Senegambian turistiravintoloissa kololissa ja pidin ruokaa toisinaa kalliina sen laatuun nähden.
Nyt ollaan menossa kohta uudestaan, majoitutaan samalle alueelle mutta tarkoitus olisin osittain ruokaa tehdä asunnossamme. Löytyykö sieltä syrjemmältä jotain isompaa markettia?
Kiinnostuin kovasti mainitsemistasi turisti alueen ulkopuolen ruokapaikoista, kerrotko niistä vielä lisää? Kiitos!
Muutkin ruoka kommentit tervetulleita.
laita viestiä [email protected].
Shawarmat on täytettyjä "tortilloja" joissa on sisällä kaikkea hyvää.
pihviä, chateaubriand kyl on saatettu tehdä ihan muusta ku sisäfileestä, mut niin se on monessa muussakin paikassa ja hyvää on silti
hinnat nousseet parissa vuodessa jos ovat suomalaista tasoa, vai missä pruukaat suomessa syödä? Kyllä suomes on ravintolaruoka etu- ja jälkiruokineen ja juomineen neljästäkympistä ylöspäin - tuskin Gambiassa