laitoin aikoinaan kannettavan ja tietokoneen yhteen ristikaapelilla, ja voin mennä kannettavalla toisen koneen kautta nettiin, pelata lan pelejä 2 koneella, ja jakaa tiedostoja. mutta nyt en muista miten sen onnistuin tekemään. ELI voisiko joku neuvoa miten saan asennettua tämän kotiverkon toimivaksi. käytin aina sitä "yhdistä verkkoasemaan" joka tulee oikealla napilla oma tietokone valikosta. mutta siis ne asetukset mitä ensin täytyy tehdä... aika vaikeasti sanottu mutta jospa joku tajuais.
KIITOS TIETÄVÄLLE!
KIITOS TIETÄVÄLLE!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen ohjeet lähiverkon rakentamiseksi kirjoittanut tänne aikaisemmin, tässä ne:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=108&conference=4000000000000033&posting=22000000000436095
Ohjeiden yksityiskohdat riippuvat vähän siitä mikä/mitkä käyttikset sulla konessasi on, mutta ohjeissa kuvattu lähiverkon perusperiaate pitäisi olla sama kaikilla Windowseilla.
Tein juuri tuon hyvän ohjeesi mukaan ja verkko pelitää hienosti. Kiitos siitä! Toinen verkkoon kytketty kone ei kuitenkaan suostu menemään enää nettiin, kun jaoin kansiot.
On siis XP home kone, jossa ISDN ja Win ME kone, jonka pistin ristiinkytketyn kaapelin kanssa XP:hen kiinni. Asetukset ovat juuri ohjeittesi mukaiset.
Nyt ME kone valittaa, ettei löydä palvelinta vaikka oikealla alanurkassa oleva pikkuikoni väittää yhdyskäytävän olevan käytössä. XP-koneessa olevan ZoneAlarmiin olen tehnyt mielestäni asiaan kuuluvan aukon ME koneen ip:eelle.
Mitäs vielä pitäisi tehdä, vai onko nuo jotenkin toisensa poissulkevia vaihtoehtoja. Joko netti jaetaan tai kansiot jaetaan? Muuten siis verkko pelaa hyvin.
tiedostojen jako toimii ja muutenki. Mutta miten pääsen tällä kakkos (2)koneella nettiin jonka niinku liitin tähän "pääkoneeseen" jossa on netti yhteys. nyt ei mene jostain syystä, onko jossain jokin asetus väärin tai jotain... eli ennen se toimi silleen että kaapeli oli kiinni ja ykkös (1) kone oli netissä ja yhteydet toimi ja voin mennä liitetyllä koneellakin (2) nettiin, joka siis käytti samaa yhteyttä. jos vain ymmärsitte mun vaikean selityksen niin kiitos jälleen avusta.
Nyt sulla on siis verkossa Xp-kone, joka on isäntä ja Me joka taas toimii asiakkaana. Me:ssä oletusyhdyskäytävä on Xp:n ip-osoite, se sulla on ilmeisesti jo oikein määritettynä? Avaa isäntäkoneellasi nettiyhteys ja sen jälkeen klikkaa Xp:ssä Verkkoympäristö-kuvaketta, valitse Ominaisuudet ja siellä klikkaa nettiyhteyden kuvaketta hiiren kakkospainikkeella. Valitse Ominaisuudet->Lisäasetukset ja laita ruksi kohtaan "Salli muiden verkon käyttäjien muodostaa yhteys Internetiin tämän tietokoneen kautta". Me-koneessa puolestaan mene selaimen internet-asetuksiin ja ota ruksi pois kohdasta "Käytä aina oletusyhteyttä", koska asiakaskoneen täytyy osata muodostaa nettiyhteys nyt luomasi lähivekon kautta.
Ota muuten Xp:n oma palomuuri pois käytöstä jos se sattuisi olemaan päälle kytketty. Se estää usein jaetun nettiyhteyden toiminnan ja sulla on jo muutenkin paljon parempi ZoneAlarm käytössä. ZA:n konfigurointi on aika helppoa sillä kun lähiverkkoyhteys rupeaa toimimaan, ZA ilmoittaa siitä ja silloin on hyvä samalla määrittää lähiverkkoyhteys niin, ettei ZA:n firewall blokkaa sitä.
Omalla koneellani jaettu nettiyhteys rupesi toimimaan vasta, kun muutin tämän jälkeen lähiverkon TCP/IP-asetuksia molemmissa koneissa. Nyt sulla on molemmissa koneissa ip:t ohjeideni mukaan määritettynä (192.168.000.jne) ja lähiverkkosi toimii, mutta laita kumpaankin koneeseen lähiverkon tcp/ip -asetuksiin ruksi: "Hae ip-osoite automaattisesti". Kun tämän teet, poistuu myös oletusyhdyskäytävä käytöstä mutta ainakaan itse en saanut nettiä muulla tavalla toimimaan.
>Joko netti jaetaan tai kansiot jaetaan>
Lähiverkossa pystyt takuuvarmasti jakamaan sekä kansiot että nettiyhteyden, ne eivät ole toisiaan poissulkevia vaihtoehtoja. Toivottavasti saat jaetun nettiyhteyden toimimaan.
Huomasin tuossa, että jaetut kansiot ja netti toimii kummassakin koneessa, mutta vain, jos ZoneAlarm on pois päältä. Enpä nyt keksi miten tuon säätäisin, koska Firewall asetuksessa on seuraavasti:
Mac Bridge Miniport- paketinajoituksen miniportti= 192.168.0.1/255.255.255.0 Entry Type= Adapter Subnet Zone= Trusted
Wan (PPP/SLIP)Interface (koneen IP ulos) Adapter Subnet Zone=Internet
Tuo Mac Ip on siis tämän XP koneen verkon IP.Me koneen IP on automaattinen.
ZoneAlarmin loki näyttää, että se blokkaa ulosmenevän IP:n 195.156.215.215:107
Eli viisaita neuvoja. Ilman palomuuria kun ei tässä paljon uskalla netissä enää olla. Tuossa lokakuussa kun rakensin tämän paremman koneen, niin asennusten aikana kävin suojaamattomalla koneella viiden minuutin ajan Asuksen saitilla ja Blaster ryömi heti koneeseen.