Mistä saisi tietokoneella ohjattuja servoja tai releitä. Olisi tarvetta tehdä tietokoneella ohjattuja laitteita. Onko tällaisia valimiina ohjelmineen? Vaikka vain jokin keino millä voidaan kytkeä virta johonkin laitteeseen tietokoneen välityksellä. Vinkkejä..
Tietokoneohjattu rele
Codeman
82528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos sarjaportti
niin tuo
http://www.radioduo.net/product_info.php?products_id=737
Taitaa olla helpointa laatia tuon avulla. Ei vaadi niin suurta teknistä osaamista kuin nuo muut ehdotukset. Autosähköön ja tietotekniikkaan löytyy koulutusta, mutta automatiikka on jo vaikeampaa. Kokeillaan sarjaporttirelettä ja rakennetaan autoon oikea tietokone..
Jos koneessa on vanha kirjoitinportti (se 25 pinninen) voi sen lähdöillä ohjata kaikennäköisiä laitteita, pienivirtaisia suoraan jos jännite käy ja muita transistorien kautta. Myös askelmoottorin ohjaus onnistuu näppärästi eli askelmoottorin ohjaimelle yhdestä nastasta pulssi ja toisesta nastasta suunta. Samoin tuon kautta voi lukea mikrokytkinten yms. tilan. Tuossa portissa on "data" lähtöjä/tuloja löytyy 8 kpl ja "ohjausnastoista" muutama lisää joista osa toimii vain toiseen suuntaan.
Tuota kirjoitinporttia voi käyttää jopa CNC-työstökoneen ohjaamiseen. http://www.bigbearcnc.com/software.html ja http://www.dakeng.com/ esimerkiksi.
Tarkoitus olisi asentaa autoon kannettava jolla voi ohjata auton eri laitteita ohjelmiston avulla. Onkohan usb-väylälle kehitettyjä releitä? Onhan noita roboottejakin..
>Onkohan usb-väylälle kehitettyjä releitä?
Jos nyt ei releitä mutta I/O-kortteja kylläkin jolla releitä voi ohjata.
http://www.chassis-plans.com/analog_digital/usb-dio-32.html
USB:n tapaan toimii kaikilla käyttöjärjestelmillä joissa on USB-tuki. Mukana tulee esimerkkisoftia Windowsille (98:sta yylöspäin)ja Linuxille.
Minulla on hyviä kokemuksia FTDI:n USB/rinnakkaismuuntimesta FT245. Yhden projektin takia tosin on paljon selvitettävää. Helpommin pääsee sen kanssa, kun ostaa valmiin modulin. Silti senkin käytössä tarvitaan elektroniikka- j aohjelmointitaitoja. Kts esim. tuolta http://www.elfa.se/fi
Hae hakusanalla FT245
Ja tuolta löytyy piirin sielunelmästä kaikki tarpeellinen:
http://www.ftdichip.com
jos tarvitset pc-rele tai muita laitteita ohjailla,,valoja,moottoreita,tms, osta arduino uno,sen ohjelmointi on ensikertalaisellekin todella yksinkertaista ja helppo alku pc-laitteiden ohjelmointiin ja käyttöön.
jeps kirjoitin portissa on 8 ohjelmoitavaa nastaa jos koneessa sellainen on. Sitten jokin basic kääntäjä ja kirjotinportin osoite ja numero niin alkaa tulemaan bitti kerrallaan ulos 1 alkaen, nyt kun uudemmat käyttikset voivat leijuttaa portit eri osoitteisiin on pikkasen kummaa, eli vanha kone alle 800 ja jonkin 98 tai sinnepäin, eikä nettiin ja jos kärähtää ei harmita kuin vähän.
Opetteluun sellainen levy, missä on kirjoitinportin liitin ja ledit noihin ohjelmoitaviin portteihin maat maahan ja pala portiin ja sitten kirjoittelemaan koodeja.
Kun laitteita kiinnitetään niin optoilla tai rankuilla, ettei virrat palaa uarteille, ne eivät oikein tykkää paluuvirroista, joita releistä ja käämilaitteista, sekä konkista tulee.