kuka määrää asumiskieltoon?

ihmettelen??

kuka hemmo voi tulla laittaa asuntoni asumiskieltoon? asumme perheeni kanssa omakotitalossa ja koko asunto mustaa home kasvustoa seinien sisältä. home näytteet lähetetty labraan ja terveystarkastaja käyny toteamassa tilanteeni vaarallisuuden ja ehdottanu muuttoa pois! rakennusvalvoja käynyt katsomaan tilanteen ja totesi myös että tuo home saattaa olla sitä vaarallisinta homelajia! aiomme purkaa talokaupat ja oikeudessahan tuo asumiskielto puoltisi perhettäni että päästäisiin täältä pois

15

7383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RULAA

      pÄÄTÖKSEN TEEN MINÄ JA SIIHEN EI VOI HAKEA MUUTOSTA.

      • MÖKÖS

        mökäämään pääs selvääks !


    • vapaasti asua

      omassaan ei sitä kukaan voi kieltää.

    • kerrottu,

      että asunnossa ei ole terveellistä asua. Se on sitten teidän oma valintanne, asutteko siellä vai ei.

      Asumiskieltopäätöksiä ei ole tarkoitettu oikeudenkäyntikikkailuja varten. Asumiskielto on hallinnollinen toimenpide, joka voidaan antaa, kun korjauksista vastaava ei ryhdy toimenpiteisiin asunnon terveyshaitan poistamiseksi. Näin siis esim. asunto-osakeyhtiöissä, joissa taloyhtiö ei suostu sille kuuluviin korjauksiin. Omakotitalossa te olette itse vastuussa korjauksista.

    • silmään tuo lause:

      "aiomme purkaa talokaupat"

      ei se ole ihan noin yksinkertaista. jos olisi, niin asuntokauppoja purettaisiin vähän väliä. vaikka olisitkin mielestäsi oikeutettu åurkuun, niin voitkin joutua maksumieheksi.

      • kuka on sitä yksinkertaiseksi

        kuvitellutkaan? Aloittajan kannattaa nyt vain palkata hyvä lakimies ja edetä siitä...


      • alkaa ja tulos
        kuka on sitä yksinkertaiseksi kirjoitti:

        kuvitellutkaan? Aloittajan kannattaa nyt vain palkata hyvä lakimies ja edetä siitä...

        on epävarma eli se kaupanpurku voi onnistua mutta rahat silti jäädä saamatta.

        Parempi olisi suunnitella korjausta ja vaatia/neuvotella hinnanalennus myyjän kanssa.


      • juuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuha
        kuka on sitä yksinkertaiseksi kirjoitti:

        kuvitellutkaan? Aloittajan kannattaa nyt vain palkata hyvä lakimies ja edetä siitä...

        avauksen mukaan saa sellaisen kuvan, että kaupan purku hoituu tuosta vaan.


    • Kriitikko.

      terveystarkastaja on kaiketi tehnyt havainnoistaan kirjallisen lausunnon, se mukaan kaupanpurkuneuvotteluihinnne tai jos ei sovintoa synny, niin kanteessa oikeuden todisteluaineistoon.

      Asumiskieltoa voit hakea itse terveyslautakunnalta, kertoen tilanteen ja liittäen mukaan terveystarkastajan lausunnon sekä homevastaukset.

      Mikäli terveystarkastajan lausunnossa käy ilmi samat asiat kuin kirjoitit, eiköhän lautakunnan päätös ole juuri korjauskehoitus ja siitä sitten asumiskieltopäätös, mikäli et korjaa. Ja sinähän et korjaa koska haluat asunnosta tuossa kunnossa eroon.

      Näin toimitaan omassa hometalossa.

      • jälkeen haet

        itsellesi asumiskiellon jos vuoden määräaikana et ole korjannut sitä eli pitkä tie.


      • jo pelkkä korjauskehoitus
        jälkeen haet kirjoitti:

        itsellesi asumiskiellon jos vuoden määräaikana et ole korjannut sitä eli pitkä tie.

        joka edeltää asumiskieltoa ja jonka päätöksen terveyslautakunta on tehnyt, on pätevä merkki ettei kaikki ole kunnossa. Ei tarvitse odottaa vuotta vaan muutama kk.


      • Terveystarkastaja

        Minulla ja perheelläni oma kokemus terveystarkastajasta joka oli itse pyytämäni ja käski meidän muuttaa ko.talosta...talosta löytyi 4 eri homelajia ja sädesieni ja näytepalat olivat pelkästään keittiön pienestä nurkasta...kun olimme muuttaneet talosta terveystarkastaja lupasi tulla ottamaan näytteet myös huonekaluistamme....Tässä tapauksesssa on porin terveydentarkastajasta kysymys.En ikinä enää luota kenenkään sanaan jos ei oöle mustaa valkoisella tai nauhoitettuna puhelut esim.'
        muutettuamme terveystarkastaja pyörsi kaikki sanomisensa ja olikin vaihtanut kantansa talon lumoien puoleen...toivon todella että ko.ns.tarkastaja löytää itsensä joskus hometalosta.............


    • kun olet

      Nyt kun olet saanut lausunnon terveystarkastajilta pitää sinun alkaa tehdä remontia välittömästi. Olet heikoilla myyjän suhteen oikeudessa jos pitkität remontin alkamista kun sinulla on tieto homeesta.

      • niin olet tosi heikoilla

        oikeudessa. Ota nyt ystävä hyvä lakimieheen yhteyttä ja kysy sieltä, mitä sinun pitäisi tehdä.


    • Anonyymi

      Temppiä,ittellä samoja vikoja
      ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe