Portit on kunnossa ja vihreä valo on päällä - silti latausnopeus on maksimissaan 50 kB/s. Mikäköhän mättää? Modeemissa on kyllä tuo NAT, mutta ei sen luulisi haittaavan mitenkään. µTorrentin asetuksissa ei ole tuota Enable NAT-PMP port mapping enabled, koska en tiedä mitä se tekee, mutta jos joku tietää niin hidastaakohan tuo nopeuksia, jos se ei ole päällä - kun itsellähäni on NAT.
µTorrentista pari kysymystä
ZEE
2579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
joko siihen torrenttiin on liiän vähän seedereitä tai sitten sulla on liian hidas netti.. suosittelen waretuksiin vähintään 2 megan nettiä.
Lähetettävät yhteydet 15-50kpl riippuen yhteyden nopeudesta.
Torrentissa seedereitä?
Yhteytesi esim 2mb/1mb = siinä 0 (eli, maksimi n. 210k/s) ja ulos 25-50k/s.
Jos lähetät esim. megan upilla yli 50k/s niin se monesti alkaa syömään sisäänpäintulevan kaistasi nopeutta, perus adsl liittymät kun eivät ole aivan 100% molempiin suuntiin samanaikaisesti.
Disabloi se natti ja kokeile myös ilman sitä. itselläni se toimi hyvin kun liikenne rajoittui sisäverkkoon, p2p liikenteen kanssa se tuotti vain ongelmia. Hyvä virusskanneri (jossa monitorointi esim antivir) riittää windowsin palomuurin kanssa. En ainakaan itse ole tuota NATia enään hetkeen nähnyt hyödylliseksi omaan yksityiseen käyttöön.