opintolaina amk:ssa

opiskelut 3,5 v?

Jos ottaa sen 300 e kuussa opintolainaa ja opiskelut kestää 3,5 v niin kuinka kauan kestää takaisinmaksaminen?

4

973

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käteen

      No tietysti se takaisinmaksun aikataulu riippuu siitä minkälainen on sun rahatilanne valmistumisen jälkeen. Opintolainaa ei tarvitse HETI valmistumisen jälkeen alkaa maksamaan takaisin. Voit omien tulojesi/muun rahatilanteen mukaan sopia lainan myöntäneen pankkisi kanssa takaisinmaksuaikataulun.

      Itse valmistuin viime kuussa amk:sta ja lainaa otin n.3600.. meinaan sen 3 vuodessa maksaa pois. Ja maksamisen aloitan mahd.pian. Jos nyt on rahaa maksaa, niin miksi siirtäisin aloittamista eteenpäin.

    • onkos???

      Onkohan täällä ennustajia paikalla? Tavallisten pulliaisten kun on todella paha mennä arvaamaan, minkälaisen takaisinmaksusuunnitelman aikatauluineen teet pankin kanssa, minkälaiset tulot sinulla on tulevaisuudessa ja siten minkälainen maksukyky sinulla on lainaa ajatellen.

    • ex opiskelija

      Jos otat joka kuukausi 300e ja opiskelet 9 kk vuodessa, se tekee 2700e vuodessa velkaa. Tämä kerrottuna 3,5 vuodella tekee vajaa kymppitonnin korot. Kyllähän sitä jonkun aikaa makselee, riippuen tuloista. Velkaa kyllä kannattaa pyrkiä välttämään.

    • Oppia ikä kaikki

      Tiijjä sitten, mikä ois ollut viisainta,mutta pakko mikä pakko.
      Takavuosina 3,5 vuotta tekussa maksoi muiden rahojen lisäksi opintolainaa noin 10000 Euroa.
      Siihen samaaan putkeen perhe kasvoi 2 pojalla ja sitten iski 90-luvun lamavuodet.
      Köyhä kun oli,eikä ollut muuta kuin heikkoja suhteita työllistäjiin.
      No eihän siinä mitään ,kun aina puolivuosittain postipankkiin ja muutoksia lyhennyssunnitelmiin ja koronmaksut Kelan piikkin.
      Mutta niin vain kun 15 vuotta veivas, niin sai kuin saikin velat sujuiksi.(kiitos Norjan töille)
      Eipä ole lainat kiinnostaneet senkoommin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      60
      14718
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      24
      2439
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      265
      2341
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      123
      1659
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1433
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      341
      1344
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1173
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1045
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      73
      906
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      99
      823
    Aihe