Renault 25 lataus ongelma

darkfoul

Mitähän tässä voisi tehdä kun vuoden 1988 Renault 25 laturi ei toimi? Ei ainakaan kunnolla, kun välillä syttyy tuohon kojetauluun se akun merkkivalo, mutta toisinaan se taas katoaa. Siitä olen varma, että akku ei ainakaan kokoajan lataudu, kun joutui pihojen kanssa käynnistämään auton eilen.

Yleensä valo ei pala heti auton käynnistettyä, mutta kohta se taas syttyy ja palaakin melko kirkkaasti siinä. Mutta tosiaan pakkohan sen on vähän ladata, jos pystyin viikonloppuna ajamaan sillä kokkolasta nurmijärvelle?

Kiitos vastauksista jo etukäteen.

11

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johdon

      Liitin luultavasti ei yhdistä.

      • darkfoul

        Kiitos vastauksestasi.

        Meinaatko että liitin on väärä, vai vain löysällä? Vanha omistaja oli tosiaan vaihtanut liittimen, mutta ei tarkemmin kertonut minkä.


      • Kun ottaa
        darkfoul kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi.

        Meinaatko että liitin on väärä, vai vain löysällä? Vanha omistaja oli tosiaan vaihtanut liittimen, mutta ei tarkemmin kertonut minkä.

        Sen laturille menevän liittimen irti ja putsaa sen niin asia korjaantuu. Eli on hapettunut tai löysällä.


    • juu-

      luultavasti laturin hiilet ovat loppu. Riippuu tietenkin laturista millainen siinä on, voi olla että siihen pelkät hiilet tai sitten on uusittava koko laturi. Käy Autoartikkelissa Vantaata, he tietävät kyllä mikä sinne sopii ja uusi ainakin se hiilisilta. Jos olet kätevä,niin otat koko laturin irti ja uusit hiilisillan ja kollektorit. Ostitko Kokkolasta sen V6-mallin?

    • darkfoul

      Ei ainakaan tuo liittimen putsaus auttanut. Voiko se tosiaan olla että se liitinkin on vain väärä?

      Niin ja tosiaan on se V6 malli 2.8 litranen

      • Se sitten

        Viittaa tuohon edellä kerrottuun hiilten loppumiseen.


    • darkfoul

      Sellainenkin juttu tuli vielä mieleen, että onkohan tässä rellussa normaalia, että puhallin jää päälle vaikka avaimen nappaa jo pois virtalukosta? Samoin vilkut, sekä soitin toimii vaikka avain on jo taskussa.

      • v6 injection

        ei ole normaalia,hommaat suosiolla sähkökuvat ja jatkat ihmettelyä,virta lukolta lähtevä liitin vois aiheuttaa kaikki em. viat.


      • darkfoul
        v6 injection kirjoitti:

        ei ole normaalia,hommaat suosiolla sähkökuvat ja jatkat ihmettelyä,virta lukolta lähtevä liitin vois aiheuttaa kaikki em. viat.

        Kiitos kaikista vastauksista. Olisi varmaan pitänyt opiskella sittenkin sähköalaa ^^


      • Relluman
        darkfoul kirjoitti:

        Kiitos kaikista vastauksista. Olisi varmaan pitänyt opiskella sittenkin sähköalaa ^^

        Maadoitus moottorin ja rungonvälissä?


      • reinoh
        Relluman kirjoitti:

        Maadoitus moottorin ja rungonvälissä?

        No ilmeisesti kaveri ei osaa paikallistaa vikaa ko. kyseine auto on nyt myynnissä nettiautossa, taas!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6374
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3813
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3190
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe