http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/article201866.ece
Pitäisköhän ruveta suunnittelemaan jotain tervetuliaispippaloita kaikille katkeroituneille Windows-insinööreille jotka kohta tänne pelmahtavat :)
Pitäisköhän ruveta suunnittelemaan jotain tervetuliaispippaloita kaikille katkeroituneille Windows-insinööreille jotka kohta tänne pelmahtavat :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllähän se on tiedetty, että Billin firmalla on ollut mustia pilviä näköpiirissä mutta noin hurjia irtisanomisia ei varmasti ole ollut koko yhtiön historiassa.
No, toistaiseksi nuo ovat pelkkiä huhuja vain.
Ootko kuullu sen jutun kun kaveri meni Alkoon ja sanoi että
- " Olen kuullut että täältä saa kaksi pulloa kossua vitosella "
- " Kyllä se on ihan huhua "
- " No, otetaan sitten kaksi pulloa sitä huhua "
>...pelkkiä huhuja vain.
Todellisuudessa näin mutta koskaan aikaisemmin yhtiön historiassa ei ole ollut edes tällaisia huhujakaan.
http://www.financialexpress.com/news/microsoft-may-cut-15-000-jobs-this-month/405859/
Jos tuo pitää edes osittain paikkansa, Microsoftin potentiaali on enää pelkkää potentiaalienergiaa joka vapautuu tavoittamattomaan muotoon vapaan pudotuksen päättävässä törmäyksessä.
Uutisoin tästä jo itsekin tuossa puoli viiden pintaan. Kuten mainittu, odotamme mielenkiinnolla mitä tapahtuman pitää.
Itseasiassa uutisoin tästä jo puoli yhdeksältä aamulla.
uutisoida useampaankin kertaan
Vain kerran, aamulla, pistin tuon postin kun hokasin sen jostakin. En pistänyt edes linkkiä kun se oli niin "huhua".
Nyt vain totesin että olin kyllä jo tutustunut aiheeseen. Miten niin?
Mistähän sellainen käsitys on levinnyt että Microsoftilla olisi johtava asema softantuotannossa?
Esim. Oraclella on työtekijöitä suunnilleen sama määrä mutta se on puhdas softatalo kun taas Microsoftilla on mm. pelikonsolien, hiirten, näppisten, yms. teossa melkoinen joukko joten softantuotannosa on vain osa porukkaa.
jos ei Penttiä itseäkin irtisanota, niin vähän on ystäviä Pentillä =/
Onneksi Pentillä on luja vakaumus Microsoftiin, vaikka savu nousisikin raunioista.............=}