Vetoakseli rohisee Cliossa?

Rapa

Auto on vanhempaa korimallia Clio 1.4RT, ajettu n.70.000km. Etupäästä kuuluu rohinaa/jurnutusta/kolinaa oikealle käännettäessä hitaahkossa vauhdissa vaihteen ollessa päällä. Ilmiö on erityisen voimakas koneen ollessa kylmä, jolloin koneen käynti on luonnollisesti hivenen epätasaisempaa ja voimansiirtoon syntyy enemmän värähtelyä.

Onko ulompi vetonivel hajoamassa, vai voisiko vika olla myös moottorin/vaihdelaatikon tuennassa tai muualla voimansiirrossa? Vetonivelten suojakumit näyttivät olevan ehjät. Laakeriviasta ei liene kyse, sillä vaihteen ollessa vapaalla ylimääräistä ääntä ei kuulu.

Käsittääkseni Clio 1.4RT:ssa vetonivelet eivät ole erikseen vaihdettavissa, vaan on vaihdettava/vaihdatettava koko 'karahka' vaihdelaatikosta pyörään asti, tarvikeosana n.100e työt. Ihan huvikseen ei kannattaisi mennä tuota osaa uusimaan, eli suht varma diagnoosi pitäisi olla.

3

1035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jurnutus

      Rohina ja jurnutus kuulostaa laakerilta, kolina taasen vetoniveleltä.

      Testaa ne. Hallitunkilla nurkka pystyyn, pyöräytys ja ravistus. Laakerin ääni kuuluu yleensä jo silloin, sekä pitäs olla jo väliäkin pystysuunnassa. Nurkan ollessa ilmassa, voi myös vaihteella antaa vauhtia pyörään ja sit sammuksiin ja kuuntelee.

      Vetoakselin voi tesmata nurkka ylhäällä, vaihteetta päälle, jarrulla kuormaa ja kääntelyä, tällee pääsee myös varmasti selvyyteen kumpi puoli, ajamalla se on vähän arvailua. Ja kyllä, pitää ostaa koko vetoakseli jos niikseen tulee. En kyllä usko että noin vähän ajettu akseli vielä olisi rikki, jos kumit ovat olleet ehjät koko ajan.

      Tunkilla kannattaa nostaa alatukivarren alta, että auto ja jousitus pysyy kutakuinkin oikeessa asennossa.

      • Clio

        Itsellä meni joskus 7-80tkm ajettuna vetoakselit vaihtoon, eikä kumit ollut rikki. Clio 91 1.4.
        Näissä autoissa voi pettää mikä vaan, oma kokemus on osoittanut sen.


      • Rapa
        Clio kirjoitti:

        Itsellä meni joskus 7-80tkm ajettuna vetoakselit vaihtoon, eikä kumit ollut rikki. Clio 91 1.4.
        Näissä autoissa voi pettää mikä vaan, oma kokemus on osoittanut sen.

        Jos ajelee pelkästään kaupunkiajoa ja varsinkin jos kaasujalka on raskaanlainen, luulisi vetonivelten kuluvan monta kertaa nopeammin, kuin enimmäkseen maantiellä ajellen.

        En ole vielä tutkinut, missä on vika. Edestä jokatapauksessa kuuluu ylimääräistä ääntä joskus kylmällä koneella liikkeelle lähtiessä ja varsinkin jyrkästi oikealle kääntäessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7736
    2. 108
      5941
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5167
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4536
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2967
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2928
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2046
    Aihe