kun kirjoitan osoitteen osoite riville niin sivu ohjautuu aina osoiteeseen http://ehttp.cc/?(esim.)suomi24.fi. missä vika on kokeiltu hijacin poistajia ja muuta mukavaa. Sivu ohjautuu kyllä kun laittaa hakusanan esim. googleen
miksi
sivu ei ohjaudu
23746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ettei vain tuon http://ehttp.cc :n Install.reg-osuus olisi koneesi rekisterissä?
Install ehttp:
[HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/URL]
[HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/URL/DefaultPrefix]
@="http://ehttp.cc/?"
[HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/URL/Prefixes]
"www."="http://ehttp.cc/?"
"www"="http://ehttp.cc/?"
hmm. juu tuoltahan sen ongelman luulisi ratkeavan... Kiitän tiedosta vaikka ongelma ei minua koskekaan :),, nyt heräsi kysymys, miten se rekisteri on päässyt muuttumaan.. Ellei kysymyksen kirjoittaja ole itse rekisteriin koskenut??? virus??? vai pystyykö näillä IE-bugeilla tekemään moista?
poistetaanko toi ehttp moska koneesta ja mitä lisätään tilalle että sivu määritys toimii
ok!
Muuten toimii hyvin, mutta kun laitaa suorita komennon "regedit" ohjautuu nettiin, mitä nyt?
ohjelmat ei toimi ja avaa aina netti sivun??
poisto-ohjelmia on käytetty tuossa
>on kokeiltu hijacin poistajia ja muuta mukavaa <
Voisitko kertoa nimet tarkemmin ?
ei pääse avaamaan mitään tiedostoja ei zip eikä exe ym.. rekisteriin on määritetty default refixiin rekisteri nimiksi http:// ja se häikkää en pääse muuttamaan niitä mitenkään vaan aina ohjautuu nettiin mikähän neuvoksi?
kokeilla seuraavia ohjelmia:
Käytä seuraavaa ohjelmaa joka poistaa hijack muut örkit IE:sta ja vähän muustakin mitä esim. Ad-Aware tai Spybot ei löydä.
CWShredder kotisivu
http://www.spywareinfo.com/~merijn/
Suoraan lataukseen
http://www.spywareinfo.com/~merijn/files/cwshredder.zip
PS.
Muista sulkea selain ennenkuin käytät tuota CWShredderiä.
Paina Next-näppäintä.
Vastaa ohjelman kysymyksiin KYLLÄ tai OK.
Puhdistuksen jälkeen sammuta ja käynnistä kone uudelleen.
Jos edellä mainittu ei auta niin sen jälkeen kokeile seúraavaa tapaa..
Voisit ladata tuolta Hijackthis ohjelman.
http://tomcoyote.org/hjt/
Vaikka ohjelma on pieni niin se on erittäin VOIMAKAS työväline.
OLE VAROVAINEN SEN KANSSA !
Lue sivulta ohjeet tarkkaan ja *ÄLÄ FIXaa*mitään ilman,että joku asiantuntija antaa ohjeita !
Kyseistä ohjelmaa käyttävät monet tietoturva-alan ammattilaiset kun he haluavat nopeasti ja helposti tutkia jonkun ”saastunutta” konetta.
Ohjelman avattuasi paina Scan-nappia (scannaus kestää 5 -10 sek.).Kun scannaus on loppunut scan-nappi muuttuu Save log-napiksi.
Poista KAIKKI SEURAAVAT RIVIT (laita ruksi rivin eteen ja paina Fix checked-painiketta) jos löytyy.
013- alkuiset
en pääse purkamaan sain purettua zipin mutta en pääse aloittamaan ohjelmaan vaan ohjautuu suoraan nettiin. Pitäis päästä jotenkin rekisteritietoihin käsiksi.Pääseekö resurssinhallinnan kautta mitenkään?
aukaista noi ohjelmat vikasietotilassa.
Ja jos mikään muu ei auta niin kytke nettiyhteys pois vähäksi aikaa.
En tiedä auttaako noi ylläolevat ohjeet ,mutta kannattaa yrittää.
Aja se CWShredder ensin ja sitten vasta se HijackThis-ohjelma.
ohjelma suoraan tuosta
http://www.spywareinfo.com/~merijn/files/beta/CWShredder.exe
ohjautuu suoraan nettiin kun yrittää avata ohjelmaa
ei onnistu vika sietotilassa ja netin katkaisulla. Tarjoaa ainaa http:// alkua jokaiselle polule ja ohjautuu nettiin
myös seuraavaa
http://ehttp.cc/uninstall.reg
jonka pitäisi tehdä noi ehttp.cc rekisterimerkinnät tyhjiksi
ennen
REGEDIT4
[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionURL]
[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionURLDefaultPrefix]
@="http://ehttp.cc/?"
[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionURLPrefixes]
"www."="http://ehttp.cc/?"
"www"="http://ehttp.cc/?"
jälkeen
REGEDIT4
[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionURL]
[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionURLDefaultPrefix]
@="http://"
[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionURLPrefixes]
"www."="http://"
"www"="http://"
Lisätietoa tuolla
http://forums.spywareinfo.com/index.php?showtopic=15949&hl=ehttp.cc
Sitten jos saat sen toimimaan kunnolla niin aja ne molemmat ohjelmat vielä läpi.
ehttp.cc kamat on jo poissa mut niiden tilalla on http:// määritys ja sen takia ohjautuu aina nettiin en pääse edes suorita komenolla tekemään regedit komentoa vaan seurauksena on että aukeaa netti sivu ja teksti, sivua ei voi näyttää tai sitten se tarjoaa jotaa hakukonetta. Täytyy olla jokin polku tai keino jolla pääsee muuttamaan käsin rekisteritietoja. Toi sun polku on hyvä mut se ei auta koska en pääse sisälle suorita komennolla. Pääseekö jotain toista kautta?
ohjeita .Katso löytyykö tehtävienhallinasta (ctrl Alt Del) seuraava prosesi käynnissä
ADDCLASS.EXE
jos löytyy niin 'tapa' 'poista' se ja yritä sitten avata noita ohjelmia.
Sitten jos sekään ei auta ja se ADDCLASS.EXE tosiaan löytyi koneeltasi niin poista koko ADDCLASS.EXE tuolta tai jostain koneen syövereistä
C: WINDOWS ADDCLASS.EXE
ja yritä uudelleen.
default refixissä on asetuksissa oletusarvolla joka pitäis olla tyhjä http:// se häikkää en vaan pääse sinne mitenkään
ja CWShredder-ohjelma poistaa ongelman jos vain saat sen ohjelman avattua.
Ja HijackThis-ohjelma poistaa loput jos CWShredder ei auta.
Taitaa olla ainut kosti enää ladata windows uudestaa vai onko vielä ideoita
Kaikki nämä ongelmat mm. ehttp.cc johtuvat tuosta www.rightfinder.net sivusta . Eikö olekkin v-mäinen hijack sivunkaappari !
Tosin en ole aikaisemmin lukenut mistään ,että se olisi sekoittanut KOKO koneen esim ,että ohjelmia ei voi aukaista. Ainoastaan tuo sivunohjaus on ollut ongelmana.
Onhan koneesi käyttöjärjestelmä ja selain päivitetty ja asennettu kaikki tärkeät päivitykset ?
Kokeillaan vielä seuraavaa :
Sitten vielä voisit etsiä koneeltasi hosts-tiedoston ja avaa se muistion avulla ja poista KAIKKI ylimääräiset osoitteet (jos löytyy) mitä et ole sinne lisännyt-->tallenna--> buuttaa kone
tietokone uudestaan käyntii ja f8:lla valikkoihin sieltä valitaan DOS eli komentorivikehoite ja sitten komennolla scanreg/restore varmuuskopioihin ja sitten vanhin varmuuskopio ja toimii kuin puikki... Huh huh olipas sessio...Kiitoksia kuitenkin avusta oli arvokasta tietoa.
että selvisi.
Voisit kuitenkin vielä ajaa tuon CWShredderin koneella läpi. Luulenpa ,että sieltä löytyy vielä puhdistettavaa.