Ensimmäinen ulkomaanmatka edessä, pari asiaa vain mietityttää.
Liput on hommattu ja hotelli varattu, mietin vain että pitääkö minun hotellille ilmoittaa mahdollinen saapumisaika? jos check-in alkaa kolmelta niin pidetäänkö huonetta varattuna minulle johonkin tiettyyn kellonaikaan asti vai miten homma toimii?
Liput on hommattu ja hotelli varattu, mietin vain että pitääkö minun hotellille ilmoittaa mahdollinen saapumisaika? jos check-in alkaa kolmelta niin pidetäänkö huonetta varattuna minulle johonkin tiettyyn kellonaikaan asti vai miten homma toimii?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hotellillahan varmaankin on luottokorttitietosi?
Eli saavat rahansa joka tapauksessa, vaikka jättäisit tulemattakin. Joten siinä mielessä heidän kannattaa saman tien pitää huone varattuna sinulle.
Mutta jos saapumisesi menee todella myöhään, sanotaan nyt siihen johonkin 9, 10 jälkeen illalla, niin kannattaa ilmoittaa etukäteen.
Se yleensä ilmoitetaan hotellin tiedoissa mihin asti he pitävät huonetta varattuna. Ihan sama käytäntö on Suomen hotelleissa. Suomen monissa hotelleissa kellonaika on niinkin aikaisin kuin klo 18! Mikäli mitään kellonaikaa ei ole ilmoitettu, mutta saavut myöhään, niin kannattaa ilmoittaa se hotelliin.
Yleensä - siis kansainvälisten sääntöjen mukaan - kellonajat ovat seuraavat:
Hotelliin kirjaudutaan sisään, jolloin huone on valmis: iltapäivästä klo 14-15 alkaen klo 18.00 asti. Huone luovutetaan viimeistään viimeisenä päivänä klo 12.00.
Pvähuone on yleensä käytössä klo 12.00-18.00.
Mutta nämä ajat voivat tosiaankin vaihdella hotellikohtaisesti. Osa hotelleistä pitää niistä hyvinkin tarkasti kiinni, toiset saattaa joustaa, jos vapaita ja siivottuja huoneita on jo tarjolla tms.
Yleensä myös matkatavarat voi tuoda sen pvän aamuna kun ensimmäinen yöpyminen alkaisi, samoin tavarat voi vielä jättää sen viimeisenä pvänä noin klo 18.00 asti hotellille maksutta/pientä maksua vastaan.
Kannattaa siis aina käydä oman hotellin nettisivuilla ja lukea heidän ohjeensa. Varminta on aina laittaa vaikka sähköpostia, jos on epävarma, ettei ehdi hotellille tavalliseen sisäänkirjautumisaikaan 14-18.00. Näin ei ainakaan kukaan vie huonetta tai sitä ei myydä eteenpäin.
periaatteessa kun hotellilla on oikeus myydä huone eteenpäin, jos asiakas ei ole ilmaantunut tai ilmottanut mitään klo 18.00 mennessä.
Jos matkustaa jossain paketti/ryhmäreissussa, voi olla että matkanjärjestäjä on sopinut hotellin kanssa omat järjestyksensä. Vaikka että suoraan kentältä hotelliin ja huoneeseen pääsee/sen saa heti, tai luovutus on vasta myöhemmin jne jne.