Alkon työntekijät, saatteko tunteja tarpeeksi?

Mahdollinen tuleva Alkon ty...

Hei. Olisi tarkoitus aloittaa työskentely monopolissa lähiaikoina. Soppari on jo tehty, siinä lukee tosin vain 20 tuntia/ viikko. Olen kuullut, ettei kellekään Alkoon tulevalle tehtäisi heti isompaa sopimusta.

Mutta eihän tuolla tuntimäärällä kukaan tässä maassa elä! Sossun luukultakin saa paremmat ansiot, kuin tekemällä 20 tuntista työviikkoa.

Itselläni tuo olisi tarkoitus olla pääelannonlähde. En ole toistaiseksi löytänyt sopivaa työsopparia rinnalle.

Joten kysymykseni kuuluukin. Miten te Alkoon tulleet työntekijät elätte? Oletteko saaneet 15-25h - sopimuksestanne huolimatta enemmän tunteja?

Vai onko teillä toinen työ rinnalla?

Ajattelin jättää menemättä koko puljuun, jossen minä en saa tehdä tulevalla työpaikallani tarpeeksi töitä, niin etten edes saa voita leipäni päälle. Hemmetti soikoon!!!

5

2618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletko

      Oletko työtön? Saatko päivärahaa? Jos et tuosta hommasta tienaa tarpeeksi (rajat löytyy jostain Kelan sivuilta) saat lisäksi soviteltua päivärahaa. 20h/vk tienaa paremmin kuin työtön, jolta viedään ennakonpidätystäkin 20%
      T: 20h/vk kaupassa

      • Mahdollinen tuleva Alkon ty...

        Olin vain muutaman päivän työtön.

        No mulla olisi toinen vaihtoehto nyt aloittaa 30h/viikko sopimuksella toisessa kaupassa. Alko työnantajana tosin kiinnostaisi enemmän. Mikään muu ei ole hommassa vialla, paitsi työsopimuksessa oleva tuntimäärä.

        Veikkaanpa, että täytyy silti ottaa toi 30h/viikko -työpaikka, koska saan sitten jopa ehkä voita leivän päälle.


      • Mahdollinen tuleva Alkon ty...
        Mahdollinen tuleva Alkon ty... kirjoitti:

        Olin vain muutaman päivän työtön.

        No mulla olisi toinen vaihtoehto nyt aloittaa 30h/viikko sopimuksella toisessa kaupassa. Alko työnantajana tosin kiinnostaisi enemmän. Mikään muu ei ole hommassa vialla, paitsi työsopimuksessa oleva tuntimäärä.

        Veikkaanpa, että täytyy silti ottaa toi 30h/viikko -työpaikka, koska saan sitten jopa ehkä voita leivän päälle.

        Meinaan vaan, että Kelan päivärahoilla tuskin hirveämmin juhlii..


    • Coca-Olli

      Itselläni oli työtuntitakuu 7,5h viikossa. Silti tein keskimäärin 3 päivää viikossa ja enemmänkin olisin suurimman osan ajasta saanut - jos en olisi ollut laiska ja motivaatio laskenut vuosien saatossa. Sain soviteltua päivärahaa joinakin kuukausina vuodesta. Ei lyönyt homma leiville tosiaan, olisi pitänyt tehdä täyttä viikkoa.

      Onneksi pääsin eroon tuosta duunista, mutta jokunen vuosi siellä tuli vietettyä osa-aikaisena. Alkossa on se paha vika että palkkaavat alussa lähes aina määrä-aikaisena, uusivat sopparin jopa useita kertoja ja sitten voit päästä osa-aikaiseksi(jee). Vakkariksi voi päästä vuosien duunin jälkeen, jos vapaa paikka aukeaa.

      Alkon myymälöissä oli ainakin mun aikanani(3 v sitten) myymäläpäällikön lisäksi keskim. 2-3 vakkaria ja loput yli 50% henkilökunnasta osa-aikaisia tai määräaikaisia. Vakkarit pääosin vanhaa kantaa, siis eläkeikää läheneviä ja nää osa-aikaiset nuorta porukkaa. Määräaikaiset opiskelijoita yleensä. Vakkariksi pääsee vain kun toisesta päästä porukka tippuu pois.

    • vähän tunteja aina

      Jos sinulla on 20 h viikko niin se on jo paljon. Et miksi valitat, että vähän tunteja ei Alkossa sen enempää anneta. Harvoin aukeaa 30 h viikko niitä paikkoja ei enää ole puhumattakaan 37,5 h viikko. Siis alkossa tulee aina olemaan huono palkka johtuen vähäisistä työtunneista. Näillä palkoilla ei eletä. Etsi työpaikkasi muualta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe