Alkon työntekijät, saatteko tunteja tarpeeksi?

Mahdollinen tuleva Alkon ty...

Hei. Olisi tarkoitus aloittaa työskentely monopolissa lähiaikoina. Soppari on jo tehty, siinä lukee tosin vain 20 tuntia/ viikko. Olen kuullut, ettei kellekään Alkoon tulevalle tehtäisi heti isompaa sopimusta.

Mutta eihän tuolla tuntimäärällä kukaan tässä maassa elä! Sossun luukultakin saa paremmat ansiot, kuin tekemällä 20 tuntista työviikkoa.

Itselläni tuo olisi tarkoitus olla pääelannonlähde. En ole toistaiseksi löytänyt sopivaa työsopparia rinnalle.

Joten kysymykseni kuuluukin. Miten te Alkoon tulleet työntekijät elätte? Oletteko saaneet 15-25h - sopimuksestanne huolimatta enemmän tunteja?

Vai onko teillä toinen työ rinnalla?

Ajattelin jättää menemättä koko puljuun, jossen minä en saa tehdä tulevalla työpaikallani tarpeeksi töitä, niin etten edes saa voita leipäni päälle. Hemmetti soikoon!!!

5

2629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletko

      Oletko työtön? Saatko päivärahaa? Jos et tuosta hommasta tienaa tarpeeksi (rajat löytyy jostain Kelan sivuilta) saat lisäksi soviteltua päivärahaa. 20h/vk tienaa paremmin kuin työtön, jolta viedään ennakonpidätystäkin 20%
      T: 20h/vk kaupassa

      • Mahdollinen tuleva Alkon ty...

        Olin vain muutaman päivän työtön.

        No mulla olisi toinen vaihtoehto nyt aloittaa 30h/viikko sopimuksella toisessa kaupassa. Alko työnantajana tosin kiinnostaisi enemmän. Mikään muu ei ole hommassa vialla, paitsi työsopimuksessa oleva tuntimäärä.

        Veikkaanpa, että täytyy silti ottaa toi 30h/viikko -työpaikka, koska saan sitten jopa ehkä voita leivän päälle.


      • Mahdollinen tuleva Alkon ty...
        Mahdollinen tuleva Alkon ty... kirjoitti:

        Olin vain muutaman päivän työtön.

        No mulla olisi toinen vaihtoehto nyt aloittaa 30h/viikko sopimuksella toisessa kaupassa. Alko työnantajana tosin kiinnostaisi enemmän. Mikään muu ei ole hommassa vialla, paitsi työsopimuksessa oleva tuntimäärä.

        Veikkaanpa, että täytyy silti ottaa toi 30h/viikko -työpaikka, koska saan sitten jopa ehkä voita leivän päälle.

        Meinaan vaan, että Kelan päivärahoilla tuskin hirveämmin juhlii..


    • Coca-Olli

      Itselläni oli työtuntitakuu 7,5h viikossa. Silti tein keskimäärin 3 päivää viikossa ja enemmänkin olisin suurimman osan ajasta saanut - jos en olisi ollut laiska ja motivaatio laskenut vuosien saatossa. Sain soviteltua päivärahaa joinakin kuukausina vuodesta. Ei lyönyt homma leiville tosiaan, olisi pitänyt tehdä täyttä viikkoa.

      Onneksi pääsin eroon tuosta duunista, mutta jokunen vuosi siellä tuli vietettyä osa-aikaisena. Alkossa on se paha vika että palkkaavat alussa lähes aina määrä-aikaisena, uusivat sopparin jopa useita kertoja ja sitten voit päästä osa-aikaiseksi(jee). Vakkariksi voi päästä vuosien duunin jälkeen, jos vapaa paikka aukeaa.

      Alkon myymälöissä oli ainakin mun aikanani(3 v sitten) myymäläpäällikön lisäksi keskim. 2-3 vakkaria ja loput yli 50% henkilökunnasta osa-aikaisia tai määräaikaisia. Vakkarit pääosin vanhaa kantaa, siis eläkeikää läheneviä ja nää osa-aikaiset nuorta porukkaa. Määräaikaiset opiskelijoita yleensä. Vakkariksi pääsee vain kun toisesta päästä porukka tippuu pois.

    • vähän tunteja aina

      Jos sinulla on 20 h viikko niin se on jo paljon. Et miksi valitat, että vähän tunteja ei Alkossa sen enempää anneta. Harvoin aukeaa 30 h viikko niitä paikkoja ei enää ole puhumattakaan 37,5 h viikko. Siis alkossa tulee aina olemaan huono palkka johtuen vähäisistä työtunneista. Näillä palkoilla ei eletä. Etsi työpaikkasi muualta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      28
      5365
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      13
      3964
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3207
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2820
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      285
      1332
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1318
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1203
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1122
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      215
      1101
    Aihe