Terve!
Nyt täytyisi ottaa itseään niskasta kiinni ja maalata vanhat keittiön kaapit. Olen kuitenkin kokematon ja siksi tarvitsisin suosituksia mitä maalia kannattaa käyttää ja mikä olisi edullisinta?
Toivottavasti täältä löytyy apu! :)
Nyt täytyisi ottaa itseään niskasta kiinni ja maalata vanhat keittiön kaapit. Olen kuitenkin kokematon ja siksi tarvitsisin suosituksia mitä maalia kannattaa käyttää ja mikä olisi edullisinta?
Toivottavasti täältä löytyy apu! :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
tikkurilan helmi kalustemaali on aika hyvä ja tasottuu hyvin, en tiiä onko halvimmasta päästä mutta tulee ainaki hyvä pinta kun maalaa sellasella superlon telalla tasesti. kaapit ja saranat irti, pari kerrosta maalia joka kantille ja takas paikalleen
mustasukkaseen hyvin liuottimella ei saippualla että tarttuu, aikuisten oikeesti. näyttää olevan kovasti vaikeaa, oteksikaan ei tartu rasvan päälle. vesiohenteinen kalustemaali ei muuten kestä ihonrasvoja eli koskettelua. he heh.
Ensin pestään vanhat rasvat ja limat soodapesulla. Sen jälkeen maalataan kaksi kertaa alkydimaalilla. Jos viimeisen päälle tekee niin vielä pohjamaalilla erikseen.
Paras maali on liuotinohenteinen esim. futura,sadolux,pesto,empire jne.
Vesiohenteinen alkydimaali voi olla parempi jos asuu maalauksen keskellä eikä pidä käryistä. Vesiohenteinen vaan on hiukan huonompi tasoittumaan. Starkki myy ainakin domestic nimellä.
Puolikiilävä tai puolihimmeä on paras. Lisäksi tarvit pesuainetta eli lakkabensaa/vettä,sudin ja telan mohair tai vaahtomuovimallia.
maalarin valkolakka? Aattelin maalata väliovet sillä ja jos sit samalla sipasisin keittiö kalusteetkin? :)
Käy. Se on liuotinohenteista alkydimaalia johon on lisätty mustaa paremman peittävyyden vuoksi.
No ei maalarin valkolakkaan ole lisätty mitään mustaa ennen kuin se sävytetään. Värisävy maalarin valkoinen (f157,0219,6066 jne.) on sävytetty valkoinen.
Liuotin ohenteinen maali kaappien sisäosien maalaukseen ei ole paras mahdollinen valinta koska sen ominaisuutena on kellastuminen pimeissä tilossa. Jo vuoden päästä väri on ikävän vanhan näköinen.
Valmistaja. Kellastuminen on toinen syy miksi perusvalkoista sävytetään hieman. Kellastumiseen ei vaikuta pimeys eikä maalin liuotin.
Älä laita maalarin valkolakkaa ellet ssävytä. Kellettyy.