mikä kaliiperi on paras lintu-jänis-kettu-kaurisjahtiin? hirveä en ala ikinä metsästämään?
onko valinta 223,22-250 vai 243 tai joku ihan muu,miksi? auttakaa,omistan pari haulikkoa enkä kivääriä,potkaisu ei pelota,sillä olen ampunut 9.3:llakin,samoin paruunoiden hinta on toisarvoinen seikka,sillä tämähän on harrastus ja hintaa ei lasketa,heh.
onko valinta 223,22-250 vai 243 tai joku ihan muu,miksi? auttakaa,omistan pari haulikkoa enkä kivääriä,potkaisu ei pelota,sillä olen ampunut 9.3:llakin,samoin paruunoiden hinta on toisarvoinen seikka,sillä tämähän on harrastus ja hintaa ei lasketa,heh.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sehö onnii ilima muuta 6mm BR. yks mualima tarkimmista kaliperiloesta.
mistä löytyy tuo 6mm br kaliiperisia aseita,alkoi kiinostamaan!
Patruunoo ollii juur Sako aekoenaa kehittämässä.
Suunnittelijoena americanot Palmisano ja Pindell. Onnii olemassa kasa-ampujie 6mm PPC ja esmerkiks lintu-ukkoloelle 6mm PPC USA.
Hylsyä voep jälleenlattooja murjoo rynkkylöette hylsyistäkkii.
Norma tuassiisa män kehittämmää 6mm BR (bench crest=kasa-ammunta)kaliperise patruunan. Sen suap tehtyä .308Win hylsylöästä mm lyhentämällä ko hylssyvä.
Ja mikä on hyvä peurapatruuna tähän? Hirvihän jäi kuviosta pois, mutta peura on kai sitten mukana.
Kerro sama suomeksi,ei tuota kieroa kieltä ossaa kukkaan
Itelläni on sakon 243 ja sillä on tiputtanut teeret ja myös pari peuraa etelässä
Yks mualima turhimmista ja huonommista kaliperiloesta onnii ,243 Winsestri.
Amerikoessa asesepät saevattii ja suavat vieläe voeta leepäsä piälle uuvellee piiputtamalla näetä mokomija kaksnelejäkolomisijjaa.
Ennemmi kannattaa ostoo vaekka aeka kehno 6,5x55 Hurrimauser aekasa jo melekee elänyttii kalper.
Toesualta mitteepä se mulle kuuluu, ostakee vua tuommone himppuhamppukalperine ja vaekka "kotmaene". Omapa onnii häppeenne.
Ei kai kalimperi mitään ratkaise. Kai ampujan taito on tärkeintä. Kova ampuja osaa ampua aina tarkasti ja tappavasti riistaeläimeen.
Ostoo rummaatappa sitte Winsu .458 maknumi. On siinä ukollen sitte ylleiskaliperija jokkaesee lähtöö.
Parhain kaliberi jos esim teeriä vahtaa.
Kannattasko se 458 winmakki kalvaa 458 lotiksi niin käyttömahikset laajenisi entisestään?
Mittee turhoo männä kaevelemmaa. Makki just sopiva Härmä olosuhteisii. Hijas luoti tekköö töyröö ja mehtoonkii sopiva reejjän eekä pilloo lihhoo.
Prata inte med mat i munnen. Tunsikoon aekoenaa VR:n puutarhur Munnen?
Joku kun kysyy kaliberista niin heti on iso orkesteri kehumassa kuka vain harvinaisemman, isoreikäisimmän ja pöljimmän kaliberin vaan keksii.
On pyhänhäväistystä sanoa yksinkertainen totuus: Osa 308 ja on aseita, patruunoita ja jälleenlataustavaraa saatavissa pilvin pimein ja vielä halvalla. Ja sopii kyllä kaikkeen jahtiin.
osta 300winmag,suora lentorata ja käy KAIKELLE riistalle luodista riippuen,oravista karhuihin eikä ole patruunat kiven alla kuitenkaan..unohda nuo kolminollakasi jauhajat,siinä on kaareva lentorata sekä kaliiperi on vain ihmispyyntiä varten kehitetty jenkkilässä
Ota 223. Sen lentorata on suora, patruunat kevyitä, halpoja ja niitä saa joka kioskilta. Kiväärit ovat lisäksi kevyitä ja mukavia kanniskella pidemmälläkin kierroksella.
.308 on yleinen ja riittää muille suomalaisille riistaeläimille kuin hirvelle ja karhulle. Varsinaisesti optimoitu ihmisen ampumiseen, mutta mitäpä tuosta.
Aeka huonostippa onnii ajatusenne alakanneet juosta. Alottoja jus maenihti jottee hirvelle. Pölövästit kirjottelloo jopa karhuloesta.
Erräät mualimma tarkimmat ja tähännii hommaa sopivat kaliperit ovattii 6mm PPC ja 6mm BR.
Lukekooppa alotus uuvvellee. Patruunoette hinnallaha ee välijä. Osta siis 6mm-väläjä, joko BR tae PCC, muillaha kaliperiloella tässä tappaaksessa eei juur mittää tee.
Niinhän minä kirjoitinki jotta EI hirvelle.
Outopa olisi pyssy jos kävisi hyvin karhulle mutta ei ollenkaan hirvelle. Eiköhän nämä karhu ja hirvi sovi samaan luokkaan.
Kyllä .308 muille riittää mutta ei suurriistalle.
Niihä minnäe kirjotinnii. Etkö raakka ossoo lukkee tämmöstä puhasta suomekiltä?
Paha onnii pikku-piian paemenessa. Jos ee pistä piikki pyllyy, nii kusiaene kumminnii.
Ee sovi hirvi ja karhu sammaa luokkaa. Karhuha pyrkii syömää hirve.
Ku hyppäsit piäs eellä vettee taesit hypätäkkii liia matalaa, hahahaaa!!!!
Elekee hyppijä liian matalaan.
Kallaves, Kallaves sinä äet peatan pes monta kertoo, isän särillen pit mertoo.
Ei teistäkään kyllä yksikään suomea äidinkielenään puhu. Tai ehkä puhuu, mutta eihän tuollaista vaikerrusta yksikään täysipäinen ihminen kirjota.
joo,mutta kun tuosta vaikerruksesta on jo liki 5 vuatta,,niin on saattanna luontainen poistuminenkin toimia jo..
no mitä hemmettiä.. itkijöitä ja mielensä pahoittajia :D pysykää ihmiset asiassa. PS. hauskaahan tuota savon vaikerrusta on lukea, ei enää kovin usein törmääkkään..