Romanit elivät ennen hyvin lähellä henkimaailmaa.
Ennustajat ja povarit, korteistakatsojat olivat aikoinaan usein vanhempia mustalaisnaisia. Myös herkkyys henkimaailman suhteen oli mustalaisella suurempi kuin valkolaisella.
Niinpä kysynkin, miten nykyisin on suhde tuohon usein niin arvoitukselliseen ja peloittavaankin henkien maailmaan?
Ennustajat ja povarit, korteistakatsojat olivat aikoinaan usein vanhempia mustalaisnaisia. Myös herkkyys henkimaailman suhteen oli mustalaisella suurempi kuin valkolaisella.
Niinpä kysynkin, miten nykyisin on suhde tuohon usein niin arvoitukselliseen ja peloittavaankin henkien maailmaan?
Vastaukset 23
Vanhimmat
mulle sukulainen opetti korttien kielen, mutta en oo heitä paljo katellu. Sattu hänen povvauksensa joskus liian läheltä liippoomaan, joten en haluais olla ennee tekemisissä niitten kanssa. Yhen kerran ihan leikinpäiten ukollen povvailin, kun kortit ol kohalla ja säikähin tuas pitkäks aikoo...
T.Hilima
TÄTÄ NYKYISTÄKIN AJATTELUTAPAA. TÄÄLLÄ RUOTSISSA IHMMISET JAHTAA KAIKENLAISILLA MODERNEILLA LAITTEILLA HENKI MAAILMASSA ELÄVIÄ OLENTOJA.
MEILLÄ KULKEE TÄÄLLÄÄ TV SARJA JOSSA IHMISET ETSII JA KUVITTELEE LÖYTÄVÄNSÄ JOTAIN, MIKÄ EI KUULU TÄHÄN MAAILMAAN. T. EETU
ajattelen, lähellä on, aivan lähellä. Kaikki vain ei huomaa. Ja vaikea on henkeä mitata mittareilla ja saada filmille.
Vaan todellinen on henkien maailma.
tarvita. Aavistus tulee ilman niitäkin, ne ovat usein vain apuna keskittymisessä.
Mitäpä suotta säikkyä. Kuolemakin tulee kun on tullakseen.
näitten asioitten kanssa ei oo tosiaankaan leikkimistä. Oon yrittäny varotella jäläkipolovia tästä. Nuoriso liian heleposti lähtöö tämmösiin mukkaan, eikä siitä oo muuta kun pahhuutta seurauksena.
T. Hilima
Riivatut talot.
Jos meinaatte kattoa, niin kertokaa sitten mielipiteitä.
Eihän siinä välttämättä tarvita korttia, kämmentä, silimää...paha on joka tappauksessa merrassa.
T. Hilima
katoin tuon hupatuksen, ee paljo naarata. Tiijän nimittäin ihan toselämässä tuontapasta ja sanon, että siinä on huumor kaakana!
T. Hilima
ei nähdä vain eläinhahmoja, ihmisten intohimojen ruumiillisia kuvia, vaan silloin elää myös ...., jossa ilmenee se, minkä ihminen vielä kätkee sisäänsä pahana.
en oo oppinu pelkäämään tommosia asioita
huokauksen oon kuullut minäkin ja tuntenut kosketuksen
oon yrittäny saada jonkinlaista merkkiä vainajan läsnäolosta siinä onnistumatta
kyllä elämää on kuoleman jälkeen uskon niin
mitä yrität änkyttee: kyllä minä älyän, mikä on Hyvä ja paha
T. Hilima
tuohan ol ihan typerä esitys!
Parempi, kun ei kuunnella koko juttuja, oon nimittäin kuullu luotettavilta tahoilta tostarinoita! Enkä halua niitten seuroovan itellen mistään hinnasta. Jos nuitten kanssa ruppee vehtoomaan, on niistä piäsemättömissä! Kyllähän sitä voipi muuten vuan kuulla ja nähä mitä millonkii...
T. Hilima
ei kuolleita tarvii pelätä.
Jos on vilkas mielikuvitus, niin sitähän keksii päässään vaikka mitä.
omaisia, on nää mun "haamut".
eikä varmasti pahoja.
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/arkistot/rikos/2009/01/773115
ROMANiAN KANSALAISIA ei mainittu sanallakaan mustalaisia
ja abonginalisuus, viihtyvät yhdessä.
On yleisesti tunnettu asia, että vain alkuperäisillä ihmisolennoilla on näkemisen kyky ja henkisyys.
Se ei ole paljon muuta kuin kyky korvata sellaiset modernin yhteisön kommunikealliset taidot, kuin luku ja kirjoitustaidot.
Nyt tiedän, että tämä mitä sanon tulee herättämään pahennusta monen tämän palstan lukioiden keskuudessa - huolimatta siitä uskallan sanoa, että kaikki se, mistä on kovasti kiistelty ja jota kutsutaan kulttuuriksi mustalaisien keskuudessa, on todellisuudessa harmaa aave siitä mistä yritetään kiinni pitää. Pahinta siinä on sen suppea keskittymä ja, että mustalaiset eivät ole selvillä mitä tosiasialla mustalainen, gipy, romani, itse asiassa tarkoitta.
Se ei suinkaan ole niin yksikertainen asia jota näytetään pitävän sellaisena erityisen joukon uskon ja elämisen tapana, ja tietämättömän itsevaltaisesti pidetään selviönä, että vain mustalainen ymmärtää mustalaisten asioita ja henkevyyttä.
On suuri virhe ja tieteellinen laiminlyönti että mustallisuuden tuntemiseen on jätetty paljolti mustallisten yksityisomaisuudelliseksi tiedoksi, se on riistänyt asiaan pystytyriviltä henkilöiltä halun todella tutkia ja kirjoittaa koko asiasta.
On nimittäin niin, että jo lukemaan taikka kirjoittamaan - vaikkapa vain virheellisellä muodolla - on vieraantunut tuosta mustallisuudesta, joka, kuten tiedetään - turmeltuu pienestäkin ulkopuolisesta kosketuksesta jonka mukaan aina tulee vieraita vaikutteita.
Todellinen mustalainen pitää kaupunkia vankilana, ei nuku huoneissa, ja viitaa viis kaikista ihmisoikeus höpinöistä, elää oman onnensa ja lahjakkuutensa ja niiden suoman vapauden varassa.
Mustalista on vaikea kuvata. En tarkoita noita kahta mustatukkaista, jotka seisovat tuolla torilla..
miten kuvailit oikeata mustalaista,siellä on se tietous ja taito,vapaudessa ja rohkeudessa elää vapaana,ikävää mutta totta on muutoksen ajat ja se mustalaisuuden henkinen maailma on vain harmaa muisto pian!
valtaväen henkinen maailma on ikään kuin korvattu tenkologialla ja materiaalisella hyvin voinnilla niin myös mustalainen tänäpäivänä tuntee.
kyllähän me vielä ja aina mustalaisia ollaan vaikka kuinka muututtais mutta se henkinen puoli muuttuu koko ajan,monet mustalaisetkin nykyään kattoo alas ja haukkuu jeeroks yms likaseks jos elää vapaana.
näitä olentoja jotka ovat tulleet kertomaan jonkun kuolemasta,
ensimmäine kerta oli joskus, kun olin 10 vanha , niin tuli eteeni sellanen outo olento mikä ei ollu tään maailman olentoja, niin se poka kuoli jonka kanssa nähtiin tuo olento.
tää on jatkunu siintä lähtien, nyt on kyllä 15 vuotta kun viimeks kävi
Kiusaukseen!
Se merkitsee: Älä anna meidän vaipua meissä olevan kaksoisolennon pimeiden voimien valtaan.
Toiset kokee, toiset ei. Pelko ei hyödytä, menee niinkuin on mennäkseen. Tapahtumat seuraavat nähtyä väistämättä. Mitään et mahda, avuton on ihminen. Kaikella on tarkoitus.
olin jo yli 40 v kaveri joka lähti oli 30v yuli tuntematon lapsi läpi lukittujen ovien, ja vei kaverin mennessään.- eikä se tullu takasi
esim. keskiajalla euroopassa ja muualla pohjolassa ajateltiin että suomalaiset ovat noitia.
Onhan täällä ollut paljon samaaneja ja kansanparantajia, vielä kristinuskon saapumisen jälkeenkin.
Ei ole mitenkään taaskaan kerran mikään rotukysymys se kuinka lahjakas on alalla, sen ratkaisee yksilön kiinnostus aidon tiedon etsintään, eikä se onko romani, valkolainen, kiinalainen tai vaikka intiaani meksikosta.
Taikauskoiset ja oikeasti mitään tietämättömät ihmiset ne noita kirouksiaan laukovat, tyhmät ja vielä tietämättömämmät vain niitä uskovat.
Tässäkin asiassa tieto on mennyt eteenpäin siinä missä tieteessäkin.
Henkimaailman tietoutta on periaatteessa enemmän saatavilla kuin koskaan ennen, pitää vain tietää mistä hakee.
vieläkös ruotsalaiset pitävät suomalaisia metsäläisinä: jotenkin villeinä, kovina tappelijoina, NOITINA, jopa seksikkäinä? Näin luonnehdittiin aikoinaan.