Minä en ole ostanut mitään, kun en tarvitse mitään. Joidenkin on ostettava, kun on alennuksella, vaikka ei tarvitsisikaan.
Venäläisiä turisteja ovat nää Itä-Suomen tavaratalot pullollaan. Hyvä, kun tuovat rahansa meille! Seurasin yhden perheen ostoksia, ei siinä hintoja kyselty ja eurot kilisi kassaan.
Venäläisiä turisteja ovat nää Itä-Suomen tavaratalot pullollaan. Hyvä, kun tuovat rahansa meille! Seurasin yhden perheen ostoksia, ei siinä hintoja kyselty ja eurot kilisi kassaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Alethan alkoi silloin.
Ostin talvisaappaat, ulkoilupuvun, ja ruokaa.
alennuksessa?
Osahan myi jo aattona pois valmiit pikkukinkut, laatikot, -50% oli heti jälkeen esim kalkkunanfilerullat, ja paljon muuta.
Paistoin noita rullia useammankin, osan siivutin pakkaseen, osan kuutioin, osan suikaloin.
Kinkun myös pistin palasiksi, erilaisiin ruokiin hekppo ottaa sitten. Tekeepä pitsaa, risottoa, keittoa, munakasta, currykastiketta, vain mielikuvitus rajana.
Osa jälkeläisistä syö vaan kalaa ja siipikarjaa, kasviksia.
Osan siivutin leikkeleeksi, ja hyvää on.
Kaikista ns, jouluruuista, karkeista, kauppa haluaa pian eroon. Porkkanalaatikotkin -50% jo aattona.
Voi että tryffelisuklaa on hyvää. Sitä harvoin kaupoissa meillä päin edes on, muuta kuin jouluna. Osasin jo varautua ja katselin sillä silmällä, tänään ostin 4 pussillista! Olihan noilla hintaa vaikka alennusprosentti oli 50, jospa en söisi kaikkia ensi viikolla...
Vaatteita en käynyt edes katsomassa. Enkä kestä väengungosta alepäivinä. Kirppareilla on mielenkiintoista kiertää ja sieltä sattumoisin löytyy vaikka sun mitä. Jos jotain nimettyä tarvitsee, niin sitten menen "oikeaan" kauppaan. Harvemmin tarvitsee. Kierrätys kunniaan!
Ostin taulutelkkarin, kun tuli tuo korotuskin eläkkeisiin. Tulee torjuttua lamaa kuluttamalla. Ei kun kaikki vaan ostotalkoisiin lamaa vastaan!
Kotimaisen?
Vai mitenkä se menikään, laman torjunta?
Kotimaisen ostaminenhan se varsinainen työllisyysteko on!
Vaikka en ymmärrä, miksi koko ajan olisi kulutettava. Ympäristö siitä kärsii.
Ostin minäkin talvitakin, hupullisen. Sykerö ei mahdu hattuihin.. Punertava, ah.
Niin ja eräälle pienelle vaatepartta. Ensi joulun koristeitakin jäi matkaan, 50% ale, kannatti.
Venäläisten raha on todellakin tervetullutta meille.
Kaakonkulman asukkaat ovat kovasti närkästyneet rekkaliikenteestä, mutta kuulin että närkästelyn aihetta on noissa alennusmyynneissäkin: "Me oman maan ihmiset joudumme ostamaan joululahjat kalliilla hinnalla. Venäläisten joulu on myöhemmin, joten he saavat ostaa lahjat alennusmyynneistä!.. ja vielä verottomana!"
Niin no, voihan sen ottaa noinkin.