Kirjoitan muutaman päivän kuluttua ennustuksia vuodelle 2009. Sitä ennen...oheisesta graafista näette, miten paljon USA:ssa on luotu viime aikoina uutta rahaa. EU:ssa kehitys samansuuntaista. Merkitys asuntojen hintojen kannalta? Ei estä nimellishintojen 15-30% resettiä meilläkään, mutta kaikki muu kallistuuu paljon = reaalihinnat laskevat _paljon_ enemmän kuin 15-30%. Ja ne ovat merkityksellisiä.
http://4.bp.blogspot.com/_H2DePAZe2gA/SV6TkghhHGI/AAAAAAAAHNI/oF1Fr8kp52Y/s1600-h/amb.png
http://4.bp.blogspot.com/_H2DePAZe2gA/SV6TkghhHGI/AAAAAAAAHNI/oF1Fr8kp52Y/s1600-h/amb.png
Vastaukset 23
Vanhimmat
kapitalismin sijaan. Neuvostoliitto ?
On sen verta setelipainokoneen käyneet kuumina. Melkein kuin meillä täälä kotosuomessa vesivoimalaitoksen akselit, melkein sulavat, oikeisto-yleläistä retoriikkaa lainatakseni.
koska se on kokoajan ollut niissä lukemissa:
tilanne v. 2006 alussa 539 000
http://www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/06_tyoministerio/08_tyollisyyskatsaukset/08_2006/TAMMI06.pdf
Tuo on se kuuluisa, ns. EMU-kunto. Sen saavutimma jo vuonna 1996. Mutta jos pari sataa tuhatta tuohon päälle, ollaakin jo Tarja Cronbergin huolimattoman lipsahduksen lukemissa, yli 800 000:ssa.
ennusteita sinulta on tulossa vuodeksi 2009. Tähän saakka ennusteesi ovat osuneet kohdalleen hämmästyttävän hyvin... Kirjoituksiesi perusteella tämän on yksi parhaista taloussivustoista, vaikka ns. kansansivusto onkin.
Miten muuten suhtaudut fyysiseen kultaan inflaatiosuojana?
Kulta ei ole maineensa veroinen turvallisuudessaan = kovasti (valtioiden jne.) manipuloima markkina.
Tällä hetkellä inflaatio on +4%, vaikka kusettajat puhuvat finanssikriisistä. Siis rahan saannin vaikeudesta. Hinnat ovat siis nousseet tähän asti, koska rahaa on ollut tarjolla.
Mietippä hetkinen, mitä äkillinen rahanlisäys, mikä käppyrästä näkyy markkinoilla. Jos joku väittää, että inflaationa, niin minä kysyn, että millä mekanismilla? Uutena velkarahan jakona? Ainakaan yleisen kysynnän hiipumisesta (joulukauppa) ja asuntojen hinnanlaskuista päätellen rahandumppaus ei ainakaan kuluttajatasolle ulotu. Vai onko sinulle väkisin tarjottu?
kyselee se luotettava ja....ei ..............ja.
voi nostaa vaikkei rahaa olisikaan tarjolla. Jopa ehkä siitä syystä !
> Hinnat ovat siis nousseet tähän asti, koska
> rahaa on ollut tarjolla.
edustaa palstan todellista reaalitietämystä.
Kaveri on ennustanut pitkään aivan oikein asuntojen hintojen ja vuokrien kehityksen.
Todella laadukasta heille, keitä asuntoihin liittyvä ekonomia kiinnostaa.
Joo, ehkei volfram enää kuitenkaan, kun kielsivät täällä nuo hehkulamput. Platina. Siinäkö olisi? Tai ihan taidetta vaan?
mun oma mielipide... mutta siis: rahaa pumpataan markkinoille elvytystarkoituksessa. Ok, setelipainokoneet jytkää yötä-päivää ja kansalle virtaa valuuttaa pikkuhiljaa.
Tämä ei näy paria prosenttia suurempana inflaationa vielä muutamaan vuoteen taantuman takia mutta odottakaapas seuraavaa nousua; luottamus talouteen paalaa, korot on alhaalla, työllisyys paranee, Money as Dept kuten ennenkin. Voi pojat kun Trichet tiukkaa korkoa ylöspäin ja yrittää kiristää rahapolitiikkaa mutta vahinkohan on jo tehty... seteleitä virtaa vapailla markkinoilla, rahan arvo heikkenee, paperilla olevan omaisuuden arvo nousee ja inflaatio laukkaa - se on se hinta jonka elvytyksestä täytyy maksaa.
Näin ei tietenkään ole pakko toimia, vaan esim. 90-luvun Lama-Suomen esimerkkiä voidaan noudattaa, mutta siitä ei tule kuin ruumiita. Kun taasen Herra Keynesin oppeja seuraamalla voidaan saavuttaa hieman inhimillisempi lähestymistapa elvytykseen, joka tulee kuitenkin vääjäämättä synnyttämään seuraavan kuplan alun.
kova sana tulevaisuudessa.
Sillä on käyttöä mm. polttokennoissa katalysaattoreissa katalyytteinä jne. tämän lisäksi aasialaiset suosii platinaa sormuksissaan...
Ja aasialaisia on aika paljon.
Vielä kun/jos saavat rahaa niin voit kuvitella kun jokainen ostaa pari grammaa platinaa.
Se vaan että teoriani ei taida oikein pelata platina rommannut pahasti viimeaikoina, joten lamaturvaksi siitä ei näemmä ole.
Polttokennoihin jne. etsitään jatkuvasti korvikkeita platinalle, joten melko riskihommaa tältäkin osalta.
Volframi taasen no suurin käyttö lienee hehkulampuissa ja eiköhän ne korvaudu lopullisesti led/loisteputki teknologialla energian hinnan noustessa...
pitikään olla näin vuoden alussa, niin päästän kiinni näihin sinun ennustamisen lajoihisi.
Korot on laskettu keinotekoisesti alas poliittisella päätöksellä, jota ei voi ennustaa. Jos setelipaino pysäytetään, korko nousee lähes heti 6-8%:iin. Siksi pitkän koron vaihtaminen lyhyempään arveluttaa, vaikka se juuri nyt toisi muutaman kympin säästön kuukausierään.
Vuoden lopussa korot kaikkien näiden interventioiden johdosta alempana kuin uskoin. Tai paljon alempana. Aliarvioin sen, miten pahana deflaatiota pidetään poliittisesti. Mutta ... nyt syntyy vauriota sitä tahtia ja syydetään uutta rahaa markkinoille sitä tahtia, että systeemin tasapaino menee ja korot nostetaan vielä korkealle.
Jos, niin kenen velaksi. Esimerkiksi USAssa.
Mitä kauemmin nykyistä rahansyytämistä jatketaan, sitä kovemmalla rekyylillä inflaatio lyö aallon takaisin. Ja inflaatiota vastaan EKP tulee taistelemaan rajuilla koronnostoilla. Eli nyt kannattaa lyhentää velkaa oikein urakalla eikä missään nimessä ottaa sitä lisää.
inflaatio pienevän HUIMAA vauhtia.
Kohta täällä on inflaatio ja korko nollassa kuten japaniassa on pitkään ollut.
niitä luvattuja halpoja asuntoja?
Harmittaa kun todella paljon rahaa palaa vuokriin.
massa ja vastahan vuotta "1991" ikäänkuin eletään.
Mikään EI tule yllätyksenä, saatikka että mukamas täytenä. Näet sen tulos-ja-ulos viikoilla, kehityksen suunnan.
Voisi sanoa jostakusta, joka on oikein huono ammatissaan:
Kattokaa nyt tätäkin:
"Kirjoitan muutaman päivän kuluttua ennustuksia vuodelle 2009. Sitä ennen...oheisesta graafista näette, miten paljon USA:ssa on luotu viime aikoina uutta rahaa. EU:ssa kehitys samansuuntaista. Merkitys asuntojen hintojen kannalta? Ei estä nimellishintojen 15-30% resettiä meilläkään, mutta kaikki muu kallistuuu paljon = reaalihinnat laskevat _paljon_ enemmän kuin 15-30%. Ja ne ovat merkityksellisiä."
Kohta on vuosi lopussa.
200 wattia energiapihavaloa päälle luettuani tämän messiaanisen kirjoitelman, joka on laadittu vuoden alussa.
Tarjous on sisässä yhdestä asunnostani nyt, josta olisin ehkä saanut 210 000 vuosi sitten. Nyt tarjous oli 255000...Maksoin siitä aikoinaan 785 000 markkaa.
arvaajia, tämäkään hunsvotti ei juuri muista arvaajista eroa kuten huomaamme.
saa kohta asuntoja halvalla?