Meillä kävi niin et meille tuli kissa jostain tuolta.. Jos kukaan ei hae sitä me pidetään se.. Mut niin mun piti kysyy et miten sais varman tiedon et kissas ei o mtn tauteja.. Mietittii et jos kissa jää alotetaa madotuskuuri ja viedää myöhemmin eläinlääkärille.. mut mitä te tekisitte mun tilantees? Kiitti jo ny:D
Kysyisin mitä teen?
nina..
4258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kuin eläinlääkäriltä. Jollei ole huomattavissa jotain tautiin liittyviä oireita. Tutki kissa kunnolla ja jos jotain epäilyttävää ilmenee,soitto lääkärille.
Näin itse tekisin.
Kannattaa varmaan kunnon madotukset laittaa ensin, vaikka parikin kuuria, ja sitten eläinlääkärille tutkittavaksi ja rokotettavaksi. :)
Lääkärillä kannataisi tarkistuttaa ainakin ettei ole ulkoloisia tai sienitartuntaa. Jos haluat niin myös maksa ja munuaisarvot kannattaa tarkistaa. Kalliimpia testejä ovat Fiv ja Felv, eli kissan aids ja leukoosi, niitä ei varmaan kannata ottaa jos oireita ei ilmaannu. Ylipäätään kannattaa pyytää eläinlääkäriä tekemään tarkka yleiskunnon tarkistus, jonka voi tehdä vaikkapa rokotusten yhteydessä. (suositeltava rokotus on kolmoisrokote eli kissarutto ja kissaflunssat). Madottaa kannattaa esim. Axilurilla joka on melko laajakirjoinen. Ja vaikka jollain muulla sitten vielä toisen kerran viikon päästä. (flubenol, drontal, ei mirrix, koska se ei tehoa moniin matoihin). Ja madotusten jälkeen sitten viikon päästä rokotukselle. Jos et aio rokottaa kissaa voisit viedä sen heti tarkastukseen. Muistutan kumminkin että rokotus on tärkeää, myös jos kissasta tulee sisäkissa, koska taudit tulevat sisällekin ihmisten mukana.
katille parasta. Sijoitus vai piikitys