Kameraa ostamassa

Metsäntallaaja

mietin että tekeekö aloitteleva luontokuvauksen harrastaja näillä kameroilla mitään olympus sp-565uz, panasonic dmc-fz18 tai panasonic dmc-fz28.

kun ei heti viitsi ostaa kallista järkkäriä kun ei vielä tiedä innostuuko harrastuksesta.

5

1408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja paljon,,,

      Kaikki hyviä kameroita, kuten Nikon D40, jollaisen ostin viime kesänä. Ainoa miinus on se kun heti pitäisi olla ISO PUTKI, että saisi kuvata hieman kauempaakin,
      yleensä kun tuollaisen paketin ostaa, mukana tulee objektiivi jolla saa hyviä "lähikuvia", iso putki maksaa enemmän kuin kamera.
      Mulla katos kiinnostus talven ajaksi ja kamera on pantissa.
      Ihan tavallisella taskuun mahtuvalla digikameralla saa parempia kuvia kuin minun Nikonilla, siksi kannattaa harkita ja kysellä neuvoja, itse en ostaisi enää Nikonia, vaan jonkun 150e digikameran.

      • kyllä tekee

        Valitsin kameran jossa on OIKEA AKKU, ei mitään pattereita eikä akkupattereita, ne tyhjenee hetkessä , aina pitää latailla.
        Nikonin akkua ei kesällä tarvinnut jatkuvasti ladata, siihen sai luottaa.
        Muistelen olympuksessa olevan juuri ne patterit, suosittelen, ei kannata ostaa, kokemusta on.


      • Tallustelija74
        kyllä tekee kirjoitti:

        Valitsin kameran jossa on OIKEA AKKU, ei mitään pattereita eikä akkupattereita, ne tyhjenee hetkessä , aina pitää latailla.
        Nikonin akkua ei kesällä tarvinnut jatkuvasti ladata, siihen sai luottaa.
        Muistelen olympuksessa olevan juuri ne patterit, suosittelen, ei kannata ostaa, kokemusta on.

        Eipä mulla ainakaan patterit tyhjene hetkessä. Ja aina pitää olla varapatterit mukana, kun kuvaamaan lähtee.
        5h kuvailin 10 asteen pakkasessa ja virtaa riitti ilman pattereiden vaihtoa.


    • dmc-fz50

      Kyseinen vehje ostettu, taitaa olla aika lähellä tuota dmc-fz18:ta. Filmiaikana mulla oli järkkäri kahdella putkella mutta ajattelin kokeeksi tuollaista kiinteällä optiikalla varustettua "superzoomia".

      En ole katunut. Tuossahan on leican optiikka ja kyllä se hyvä on. Kennon putsausta ei ole mutta mistäs sinne kennoon pölyä menisi kun rakenne on tiivis. Ainoa miinus on se että zoom alkaa 35mm:stä joka ei ole kovin laaja.

    • kuvittaja

      minulla on olympus, tosi hyvä kamera. Kestää normaalin käytön. Saa hyviä kuvia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      392
      5837
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      16
      1759
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      42
      1211
    4. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      121
      1043
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      97
      938
    6. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      46
      922
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      56
      914
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      909
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      44
      871
    10. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      861
    Aihe