welho,kännykkä,meilit..

tumpelo

Käytössä siis Nokia n95 8gb, yritän meilata puhelimen kameralla otettuja valokuvia welhon sähköpostitilin kautta. Onnistuu ainakin Suomessa, mutta mikä mättää kun ulkomailla en onnistu lähettämään kuvia samaan osoitteeseen mihin kotomaassa? Viimeksi herjas muistaakseni jotain "lähetys ei onnistu, tarkista sähköpostiasetukset"

Ja käytän siis esim.hotellin tai kahvilan wlan-yhteyttä nettiin, surffailu kyllä onnistuu muuten. Olenko ymmärtänyt jotain väärin mutta eikös netin kautta se sähköpostikin kulje, ja mitä ihmeen asetuksia siihen pitäis muuttaa ulkomailla?

Niin ja semmoinenkin ihmetyksen aihe että jos menen welho webmailin kautta läppärillä katsomaan meilejä jotka näkyy pöytäkoneella (outlook), niin niistä vain osa näkyy siellä webmailissa, suurin osa vain pöytäkoneella..

Selkokielisiä ohjeita odotellen...

2

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleensä avoimissa wlan-verkoissa on sähköpostin lähetys (SMTP-protokollan käyttö) estetty. Muutoin joku erkki lähettää 100 miljoonaa roskapostia ja wlan-verkkoa ylläpitävä hotelli/kahvila saa syytteet niskaansa :-( Sähköpostin luku yleensä onnistuu, samoin sähköpostin lähettäminen web-postin kautta (tämä on normaalia surffaamista eli käyttäää HTTP(S)-protokollaa eikä SMTP:tä). Suomessa olet luultavasti käyttänyt oman operaattorisi (Welho) yhteyttä, jolloin sähköpostin lähettäminen sähköpostiohjelmallakin (siis sähköpostitilin kautta) onnistuu.

      Jos käytät pöytäkoneen Outlookia oletusasetuksilla, niin lukiessaaan postit Welhon palvelimelta Outlook samalla poistaa ne palvelimelta. Webmailissa näkyy vain viimeisen Outlookilla lukemisen jälkeen tulleet viestit.

      • ap....

        Kiitos selkeästä vastauksesta, asia on vaivannut monta kuukautta..
        Nyt kun on Thaimaan-matka tulossa niin toivon että Kuvaboksin kautta onnistuu kuvien lähetys niin kuin kotonakin..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      109
      10739
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      255
      4636
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      177
      4009
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      175
      3490
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      78
      3319
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      78
      3117
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      37
      3037
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2550
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      67
      1805
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      178
      1637
    Aihe