Hei kaikki kestoilijat!
Meille syntyy esikoinen nyt piakkoin ja olen ihan hurahtanut kestovaippailu-ajatukseen. ÄP:stä tuli Imse Vimset ja kaverilta sain niitä vielä lisää. Niillä ja harsoilla olisi nyt tarkoitus aloittaa. Pesuaineena minulla on nestemäinen erisan. Nyt on mieleeni pälkähtänyt ehkä ihan idiootti kysymys... Käytetäänkö harsojen pesuun huuhteluainetta? Entäpä Imse Vimsen sisävaippojen pesussa? Lisäksi minulla on kokeiluun muutama Fuzzi Bunz- taskuvaippa. Niihin ei saa käyttää huuhteluainetta. Olenko oikeassa? Jos Fuzzit toimii hyvin meillä, niin olisi tarkoitus jatkaa kestoilua niillä.
Lisäksi kysyisin vielä, että mitä materiaaleja olette käyttänyt imujen tekoon? Ihanko tavallisesta kangaskaupasta olette imu-kankaat ostanut vai netistä tilannut? Jos olette tilannut netistä, niin olisiko antaa vinkkejä mistä olisi edullisin tilata?
OK, kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille. Kaikki tieto on tervetullutta.
Mukavaa alkanutta vuotta 2009 kaikille!
Harsoista ja kestoista
7
824
Vastaukset
- valois*
Mä en ole käyttänyt koskaan huuhteluaineita, että niistä en tiedä juurikaan mitään. Taskuvaippoihin ei huuhteluainetta saa käyttää, jotenkin sellainen mielikuva on, ettei imuihinkaan? Pesuaine pitää olla mielellään sellaista, jossa ei ole zeoliittiä.
Äitiyspakkauksen imse vimse on aika pieni, sitä kokoa ei kannata ostaa ainakaan enempää, meillä aika normaalikokoinen vauva, niin 4 kuisena sai jo unohtaa ne kokonaan.
Oon kokeillut kaikenlaisia vaippoja, suosittelen just niitä fuzzeja, tai vastaavia, missä on nepit, tarravaipat on hankalammat mun mielestä.
Meillä on käytössä mikrokuitu- imuja, sit hamppua, puuvilla- froteeta ja flanellia. Taisin ostaa suurimman osan Ruohonjuuresta Helsingistä, mutta varmaan halvemmallakin netistä löytyy.
Meillä tykätään käyttää eniten mimkrokuitua ja flanellia.- Tammi09
paljon kiitoksia valaisusta! Mulla oli sellainen kuva myös, ettei imuihin saa laittaa huuhteluainetta. Hyvä, että tuli vahvistusta. Taidan jättää sitten sen huuhteluaineen kokonaan pois, niin ei mee koko vaippailu ihan pieleen heti alusta.
- oikein muistelet
Huuhteluainetta ei kannata mihinkään vaippapyykkiin laittaa, koska se huonontaa vaippojen imukykyä. Sitä myös jää kankaisiin, eikä se välttämättä ole ollenkaan hyvä aine (vielä yhdistelmänä ulosteiden kanssa) vauvan herkälle iholle, eli voi aiheuttaa ärsytystä. Nestemäinen erisan on hyvä pesuaine kaikelle vaippapyykille, mutta villahousuja sillä ei tietysti kannata mennä pesemään.
Imumateriaaleina voi käyttää esim. kaapista löytyviä vanhoja (puuvillafrotee) pyyhkeitä tai vaikka flanellilakanoita. Paremmin imeviä, vaippakäyttöön tarkoitettuja materiaaleja löytyy parhaiten netistä myllymuksuilta, mutta myös joistain kangaskaupoista. Ainakin joistain eurokankaan myymälöistä löytyy nykyään hamppu- tai bambufleeceä.- ja toimiikin heti hyvin
Itse oon leikellyt lisäimuiksi vanhoja flanellipaitoja (ja pari pyyhettä, mutta ne ei ole ihan yhtä hyviä). Toisin kun kaupasta ostetut, ne imevät heti erittäin hyvin. Vanhoista fleeceistä olen tehnyt kuivaliinoja harsojen kanssa käytettäviksi.
Ja joku oli tyytyväisempi neppareihin kuin tarroihin, minä taas olen tykännyt enemmän tarrallisista.
- 4:n äiti
Meidän froteepyyhkeiden pesuohjeessa lukee että huuhteluaine heikentää imukykyä.
Ja fuzzit saat kyllä toimimattomiksi, jos vahingossakin peset ne huuhteluaineen kanssa, sillä huuhteluaine tukkii niiden sisäpintana olevan mikrofleecen, eli sen jälkeen se ei päästä pissaa läpi vaipassa oleviin imuihin vaan pissa valuu vaipan sisäpintaa pitkin lähimmästä reunasta vaatteille. Kestovaippainfossa on kyllä paljon vinkkejä, kuinka tukkiintuneen fleecen saa auki.
Ja vaippapyykille kannattaa laittaa pesuainetta huomattavasti vähemmän kuin purkin kyljessä käsketään. Jonkun ohjeen mukaan puolet, ja toisen ohjeen mukaan 1/3 riittää.- Tammi09
Superkiitos kaikille vastanneille! Eiköhän tämä tästä lähde liikkeelle...
- Turhia tuotteita
Tammi09 kirjoitti:
Superkiitos kaikille vastanneille! Eiköhän tämä tästä lähde liikkeelle...
Huuhteluaineen käyttö ei ole mitenkään välttämätöntä, siitä voi olla haittaakin.
http://kemikaalikimara.blogspot.com/2009/08/mihin-tarvitaan-pyykinhuuhteluainetta.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."672277Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2302182- 1201488
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis221292Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj211242En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711200- 1211175
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102969Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73959Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78909