Kärsin emättimen limakalvojen kuivuuduesta. Seksi ei todellakaan tunnu niin hyvältä kuin voisi, enkä edes kostu sen aikana juurikaan. Eikä kyse ole siitä ettenkö olisi kiihottunut. Eikä kuivuus nyt varsinaisesti satu, mutta äärimmisen epämukavaa se on.
Olen aloittanut e-pillerit noin kuukausi sitten (uudestaan, mutta eivät samat kuin aiemmin), ja minulla oli myös virtsatietulehdus (johon söin normaalin kuurin) joitakin viikkoja sitten. Onko asioilla jotain yhteyttä kuivuuteen? Ja jos tila on pysyvämpi onko jotain tiettyjä voiteita tai muita konsteja joilla tilannetta voisi helpottaa?
Olisin kiitollinen avusta.
Olen aloittanut e-pillerit noin kuukausi sitten (uudestaan, mutta eivät samat kuin aiemmin), ja minulla oli myös virtsatietulehdus (johon söin normaalin kuurin) joitakin viikkoja sitten. Onko asioilla jotain yhteyttä kuivuuteen? Ja jos tila on pysyvämpi onko jotain tiettyjä voiteita tai muita konsteja joilla tilannetta voisi helpottaa?
Olisin kiitollinen avusta.
Vastaukset 1
Vanhimmat
E-pillereiden sivuvaikutuksena voi olla limakalvojen kuivuus. Pillerimerkin vaihto voi auttaa asiaa, jos kerran aiempi pillerimerkki ei sinulle tätä vaivaa aiheuttanut.
Jos kuivuus ei häiritse muuten kuin yhdynnässä, niin ekana kehoittaisin hankkimaan liukkaria. Ulkoisesti voi levittää limakalvoille tarkoitettua kostuttavaa öljyä, jota saa apteekista.