nuttuja

Tuossa nyt kun näitä kylmiä päiviä on taasen ollut,niin olen kiinnittänyt huomiota,että yllättävän vähän näkyy nuttuja koirilla.
Omistajat on kuin micheliiniukkoja toppauksineen,mutta vierellä jolkottelee koira,jolla ei mitään riepua niskassa.
Jotenkin tuntuu vähän hurjalta,kun varsinkin lyhytkarvanen koira kipittää jossain reilusti yli kymppiasteen pakkasilla ilman rihmankiertämää.
Ei siinä mitään,ehkä ne ei palele kaikki,tai ei näy päällepäin,mutta itse ainakin uskon,että voi hyvinkin sitten vaikuttaa niin,että vanhana luita kolottaa ja jäykistää,kun kylmyyttä pukannut liki vuosikausia.

Mites muilla?Onko koirilla pompat päällä kylmillä?Meillä pistetään,vaikka jokainen on tähän mennessä karsastanut pukemista.Isot saaneet loimen niskaan,mutta pikkuväellä on löytynyt ja löytyy haalariakin,mitä tosin toi papparainen on aina inhonnut.
Se vissiin meinaa,että kovat kundit ei lumppuja niskaansa pistä :=)))

11

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • villapuseroissaan punteilla;)) Väriskaalaa löytyy ja yksi ainut on pusero päällä kuin maansa myynyt ja se on Jussi;-DD
      Joo sama ilmiö muakin on ihmetyttänyt. Nytkin ollaan päästy vain pisulenkeille ja kipin kapin kotiin.

      • öh,täytyy tunnustaa,että harmittaa,kun en osaa noita puikkoja käytellä.Vois muuten kutoa kaikkea kivaa,niin itselle,kuin koirillekkin.
        No ehkä se on koirien pelastus,heh.


    • n.sorsa

      eilenkin oli villa- asu alla ja loimi päällä.

      Eilen olikin aamulla -18 päivällä -16 ja illalla näytti enään - 14.
      Tänään on ollut hellettä eiliseen verrattuna -14 aamulla ja nyt näytti mittari -9.

      Etelän rotu tarvii lämmikkeitä pikkuisilla pakkasillakin, ettei vilustu.

      Bulleroile voi ostaa vaikka kirpputorilta villapaitoja ja voi itse pikkasen muokata niitä.

      • Ihan on samat lukemat täälläkin pyörinyt,kuin sattuskin.

        Joo,meilä kans nää nykyiset on sen verran "etelämaalaisia",että pukkee pittää.Ihan varoiksikin.

        Noita kirppareita voi tosiaan hyödyntää.Minä kerran puin eräälle nykyiselle enkelikoiralle vanhan neulepuseron päälle,kun nuttu oli silloin olosuhteista johtuen pieni,ja piti tissit,jotka oli kuppikokoa EE,silloin suojata kylmettymisellä.No sitten viritin ison huivin sinne helmaa pitämään paikalla.
        No minun tuunaustaidoilla se koira näytti ihan ryppynaamaiselta Noita Nokinenältä,jolla oli huivi erehtynyt väärään päähän...


    • Ärrieri

      eivät peijoonit suostu kulkemaan nutuissa.Tänään taas yritin kun on noin kylmäkin.Stoppi ensimmäiselle rappuselle ja kaamea ulina.Pakko oli ottaa pois!

      • Ei noi peijoonit taida tosiaan ymmärtää omaa parastaan.Meillä sentäs liikutaan,kun se nuttu on päälle pistetty.Mutta joka kerta kun nuttuja on otettu esiin,ne ekaksi liukenee paikalta,ja kurkkii sitten "piilostaan",että onko nyt ihan pakko...


    • arkipiru

      sen paremmin kuin minkäänlaista liiviäkään. Pari talvea sitten Uma lupasi hankkia meille sellaisen punaisen, korkeakauliksisen jumpperin, mutta saamati se on edelleenkin.

      Jos tosin olen sata varma, ettei se Marjalle kävisi alkuunkaan.

      • Voisi olla Marja melkoinen näky punaisessa Marilyn-jumpperissa :=))))

        Noh,ei ihme,jos ei kävisi alkuunkaan hänelle,voisi ehkä katu-uskottavuus hieman kärsiä... :=)))


      • n.sorsa
        molossi kirjoitti:

        Voisi olla Marja melkoinen näky punaisessa Marilyn-jumpperissa :=))))

        Noh,ei ihme,jos ei kävisi alkuunkaan hänelle,voisi ehkä katu-uskottavuus hieman kärsiä... :=)))

        punaisista, asuista.

        Meikäläisen uros bullerolla, oli punainen, college-paita, josta oli hihat leikattu pois.

        Lykkäät punaisen trikooasun tai jotakin punaista koirillesi, ei oo, niin hurjan pelottavan näköisiä heh heh heh.

        Niin ja huivit päähän tai kaulaan.


      • n.sorsa kirjoitti:

        punaisista, asuista.

        Meikäläisen uros bullerolla, oli punainen, college-paita, josta oli hihat leikattu pois.

        Lykkäät punaisen trikooasun tai jotakin punaista koirillesi, ei oo, niin hurjan pelottavan näköisiä heh heh heh.

        Niin ja huivit päähän tai kaulaan.

        No juu,ei parane nauraa.Olihan meikäläiselläkin se yksi tosi katu-uskottava enemmän Noita Nokinenää muistuttava,kun vähän tuunasin :=)))))

        Mutta näkisit tuon pikkupapparaisen maastopukuineen ja kenraalintähtineen ja karvahuppuineen,se vasta näky on :O)

        Ainiin,ja jouluna meillä oli koirilla tonttulakit päässä lenkillä.Vähän viirasi välillä mihin sattui lakit,mutta jotenkuten ne siellä keikkui :O)))))


      • n.sorsa
        molossi kirjoitti:

        No juu,ei parane nauraa.Olihan meikäläiselläkin se yksi tosi katu-uskottava enemmän Noita Nokinenää muistuttava,kun vähän tuunasin :=)))))

        Mutta näkisit tuon pikkupapparaisen maastopukuineen ja kenraalintähtineen ja karvahuppuineen,se vasta näky on :O)

        Ainiin,ja jouluna meillä oli koirilla tonttulakit päässä lenkillä.Vähän viirasi välillä mihin sattui lakit,mutta jotenkuten ne siellä keikkui :O)))))

        näyttelyyn, menin kahden koiran kanssa.

        Pitkään katseli boheemin tyylinen herra koiria.

        Pikkasen ihmettelin, kun kovin oli utelias ja tuli, hän loppujen lopuksi, kyselemään, koirien huiveista.

        Ei siinä mitään, mutta toisella koiralla, oli aika liki saman värinen huivi kaulalla, kun hänelläkin.

        Hurjan pelottava näky meijänkin dallu, kun laitetaan, emännä hukkalangoista tehty villa-asu pääle. Vihreätä ja pinkkiä asussa, taitaa pinkin väri olla asussa mieluisin, väri pikkaselle.

        Tänään ulkoilessa tuli pikkanen koira vastaan, ja oli ihan hämillään meidän koiran villaisesta asusta, ettei muuta tehnyt kun tuijotti, koiraame, taisi nauraa asulle.

        Meijänkin koiramme hölmistyneenä, vaan katselli toisen asua lähinä hihitteli toisen asusteele.

        Kyl nyt pitää skarpata ja katsoa, että pikkasella on viimeistä talvenmuotia päälä, ettei mitään rätei ja lumpui on noi koiratkin muotitietoisia?.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7558
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1060
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      943
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      911
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe