Kumpi kaupunki olisi parempi kohde maailman ympäri matkalla ja miksi?
Mitä nähtävyyksiä/elämyksiä kaupungeissa tai niiden läheisyydessä olisi?
Onko teillä Rotoruasta kokemuksia? Aucklandista voisi ehkä vuokrata auton käydäkseen Rotoruassa, jos se näkemisen arvoinen.
Wellingtonista pääsisi puolestaan Etelä-saarelle autolla, mutta se ei luultavasti ole suunnitelmissa. Suosittelisitteko ehdottomasti Etelä-saarta?
Uudessa-Seelannissa olisi tarkoitus yöpyä ehkä 4 yötä. Sukellustakin harrastetaan, mutta Uudessa-Seelannissa ei olisi tarkoitus mennä sukeltamaan...
Auckland vai Wellington
8
3921
Vastaukset 8
- Ei auc
Auckland on aika ruma kaupunki, wellington ja eteläsaari parempi yhdistelmä. pohj. Saari tylsä kuin Oulu
- Kissus
Jos noista kahdesta pitäisi valikoida, olisi valintani Wellington ja eteläsaari.
Wellington on mukavan pieni kaupunki missä kaikki on kävelymatkan päässä. Sieltä on hyvät laivayhteydet eteläsaarelle (Pictoniin), josta saa vuokrattua auton. Laivoille kun ei vuokra-autoilla ole asiaa. Jos vuokraatte auton jo pohjoissaarelta, tulee se jättää satamaan tai muuhun sovittuun paikkaan ja otatte uuden auton Pictonista. Tosin tuokin on hieman riippuvainen vuokra-autoyhtiöstä. Suosittelen kuitenkin käyttämään vain kansainvälisiä vuokrafirmoja = Jos tulee ongelmia, homma pelaa varmemmin. Etelä-saarella on muutenkin niin, että hädän sattuessa voi mennä pitkäkin tovi ennen kuin paikalle tulee joku toinen auto. Kännykällä saa kuitenkin äkkiä yhteyden vuokratoimistoon tms. ja silloin ainakin tietää ettei odota turhia.
Meillä oli vuokra-auto europcarilta ja hyvin toimi homma heidän kanssa.- minulta
ainakaan evätty vuokra-autolla ajoa saarelta toiselle kaksi vuotta sitten (asuntoauto). Pictonissa satamassa takaisin tullessa kylläkin tiukasti tivattiin olinko kalastellut saarella....:))
- Kissus
minulta kirjoitti:
ainakaan evätty vuokra-autolla ajoa saarelta toiselle kaksi vuotta sitten (asuntoauto). Pictonissa satamassa takaisin tullessa kylläkin tiukasti tivattiin olinko kalastellut saarella....:))
Myös kaksi vuotta sitten (tammikuussa) oltiin tuolla suuntaa maapalloa. Me jouduttiin jättämään vuokra-auto Wellingonin satamaan ja ottamaan vaihdokki Pictonista. Suurin osa autojen vuokraajista kieltää vuokra-auton viemisen laivaan. Meillä oli auto europcarilta ja he eivät sallineet vuokra-auton viemistä saarelta toiselle.
- omasta mielestä
Tarpeeksi iso kaupunki, ja itse tykkäsin todella. Ympärillä paljon myös saaria ym. joihin voi tehdä päiväretkiä. Rotorua ei niin ihmeellinen ole, aika turisteille tehty. Eteläsaari on tosi kaunis myös, pohjoissaarta yleisesti ottaen kivempi. Mutta jos Wellingtoniin menee, niin sitten Pictonin kautta pääsee esim. Nelsoniin ja Abel Tasmanille, mistä itse pidin älyttömästi.
- Palagi
Moi,
jos aiotte olla NZ:ssa vain 4 yötä, niin suosittelen Aucklandia, josta käsin autolla 2-3 päivän reissu Rotoruaan ja sen ympäristöön. Vaikka Rotorua onkin vähän liiaksi turistirysä, löytyy sen ympäristöstä paljon nähtävää: mm. kuumat lähteet ja maorikulttuuria.
Olimme itse kummallakin saarella 5 yötä, ja voin sanoa ettei se missään nimessä ollut tarpeeksi, varsinkaan eteläsaarelle. Wellington oli minulle jollain lailla pettymys. Onhan se kauniimpi kuin Auckland, mutta suurkaupungin syke siitä puuttuu. Toisaalta se voi olla etukin. Eteläsaarelta löytyy paljon nähtävää, mutta kannattaa muistaa että esim. maorikulttuuri ja tuliperäisyys ovat nimenomaan pohjoissaaren juttuja.
Ja ennenkaikkea muistakaa, että 4 päivää on todella vähän NZ:ssa vietettäväksi.- ehdottomasti
itse menisin ehdottomasti aucklandiin. ja matkalla rotoruaan kannattaa käydä mt. maunganuissa, joka on ihana rantakaupunki. ihana ranta ja kävelykatu. myös paihian alue pohjoisemmassa on kaunista mutta kaikkein kauneinta on siellä ihan pohjoisessa. kauniita rantoja ja poukamia ja vesi on todella turkoosia ja puhdasta. aivan pohjoiseen ei moni turisti tajua mennä vaan jäävät juuri paihiaan.
- pari kysymysta
ehdottomasti kirjoitti:
itse menisin ehdottomasti aucklandiin. ja matkalla rotoruaan kannattaa käydä mt. maunganuissa, joka on ihana rantakaupunki. ihana ranta ja kävelykatu. myös paihian alue pohjoisemmassa on kaunista mutta kaikkein kauneinta on siellä ihan pohjoisessa. kauniita rantoja ja poukamia ja vesi on todella turkoosia ja puhdasta. aivan pohjoiseen ei moni turisti tajua mennä vaan jäävät juuri paihiaan.
Ed. kirjoittaja huomio, tiedat ilmeisesti paikat hyvin. Olemme matkaamassa jouluksi ja uudeksi vuodeksi Sydney / Uusi-Seelanti. Koska meilla on vain n. 8-9 pv Uudessa Seelannissa niin haluaisin mielipiteesi matkasuunnitelmasta: 4pv Auckland Sitten vuokra-autolla ajo Rotaruaan (kauanko matka kestaa?), joko meno taikka paluu matkalla voisimme poiketa mainitsemassasi mt. maunganuissa. Paluu sitten Aucklandiin josta matka kohti Paihiaa, missa kannattaa pysahtya matkan varrella ja yopya, jos aikaa on kaytettavissa n. 4 paivaa? Kiitos vaan ja kiwit odottaa : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241315
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1411209Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2331111Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain611082Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,57966- 63881
- 83851
- 65657
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S30610- 39565
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14530- 32519
Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28519- 28490
- 65478
- 29469
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari39465- 51451
- 24437
Olet komea ja kaikkea
En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o19423