Jemmari

Maruska50

Olen maanviljelijän vaimo mutta nyt näyttää siltä että tiemme ovat eroamassa.
Mieheni on ostanut 15 vuotta sitten kotitilansa, paljon ennen kuin naimisiin menimme.
Hän on saanut tilan tietysti huokeaan hintaan iaältään. Emme ole tehneet avioehtoa. Mitä laki sanoo, miten varallisuus tullaan mahdollisesti jakamaan?
Saanko osituksessa puolet vaikka en ole osallistunut tilan kulujen maksuun, en lainoihin enkä mihinkään koko aikana.

7

1687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkpi

      Ellet sitten ole tunteeton psykopaatti.

    • kauanko avioliittoanne

      kesti?

      Jos vain vähäisen aikaa, tuskin saat tilasta mitään, jos taasen jo pitkään, puolet arvosta on sinun.

      Jos miehesi on saanut tilan ennakkoperintönä ja perintökirjaan on kirjattu ehto, ettei tila kuulu avioliiton alaiseen omaisuuteen, niin silloin se ei kuulu.

      • tietoa!!!

        Avioliiton pituus ei vaikuta mitenkään puolison avio-oikeuteen.

        Eri asia on, että hyvin lyhyessä avioliitossa ositusta voidaan sovitella, jos asian vie oikeuteen ja siitä tappelee, mutta pääsääntönä ei sovitella.


        Miehen perimistapa sen sijaan vaikuttaa, jos hän on perinyt tai saanut lahjana omaisuuden niin, että se on suljettu avio-oikeuden ulkopuolelle, kysyjä ei saa omaisuudesta tasinkoa.


      • väärää tietoa?
        tietoa!!! kirjoitti:

        Avioliiton pituus ei vaikuta mitenkään puolison avio-oikeuteen.

        Eri asia on, että hyvin lyhyessä avioliitossa ositusta voidaan sovitella, jos asian vie oikeuteen ja siitä tappelee, mutta pääsääntönä ei sovitella.


        Miehen perimistapa sen sijaan vaikuttaa, jos hän on perinyt tai saanut lahjana omaisuuden niin, että se on suljettu avio-oikeuden ulkopuolelle, kysyjä ei saa omaisuudesta tasinkoa.

        Kun itsekin tiedät että itelläs pätkii?


    • ASDFASDFF

      Jos ette pysyty sopimaan, niin vasta sen jälkeen alkakaa laskemaan ja katsomaan miten paljon mies sitä tasinkoa joutuu maksamaan sinulle tai toisin päin.

      • pulliainen

        Sinulla on nyt se valinnan vapaus. Voit vaatia puolta kaikesta, se on sinun lakimääräinen oikeutesi. Tai sitten voit toimia niin kuin sinusta itsestäsi on kohtuullista.

        Kaikenlaiset kompromissitkin ovat mahdollisia. Voit viedä pesästä niin paljon, että sinulle tulee kohtuulliset olot, mutta mieskin pystyy kohtuudella jatkamaan talonpitoa. Minä kannattaisin tällaista ratkaisua.


    • keskustelu maatilan erosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      145
      2851
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      232
      2157
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      48
      2050
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      216
      1954
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1710
    6. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      145
      1542
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1456
    8. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      29
      1204
    9. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1168
    10. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      313
      1039
    Aihe