Olen maanviljelijän vaimo mutta nyt näyttää siltä että tiemme ovat eroamassa.
Mieheni on ostanut 15 vuotta sitten kotitilansa, paljon ennen kuin naimisiin menimme.
Hän on saanut tilan tietysti huokeaan hintaan iaältään. Emme ole tehneet avioehtoa. Mitä laki sanoo, miten varallisuus tullaan mahdollisesti jakamaan?
Saanko osituksessa puolet vaikka en ole osallistunut tilan kulujen maksuun, en lainoihin enkä mihinkään koko aikana.
Jemmari
7
1586
Vastaukset
- jkpi
Ellet sitten ole tunteeton psykopaatti.
- kauanko avioliittoanne
kesti?
Jos vain vähäisen aikaa, tuskin saat tilasta mitään, jos taasen jo pitkään, puolet arvosta on sinun.
Jos miehesi on saanut tilan ennakkoperintönä ja perintökirjaan on kirjattu ehto, ettei tila kuulu avioliiton alaiseen omaisuuteen, niin silloin se ei kuulu.- tietoa!!!
Avioliiton pituus ei vaikuta mitenkään puolison avio-oikeuteen.
Eri asia on, että hyvin lyhyessä avioliitossa ositusta voidaan sovitella, jos asian vie oikeuteen ja siitä tappelee, mutta pääsääntönä ei sovitella.
Miehen perimistapa sen sijaan vaikuttaa, jos hän on perinyt tai saanut lahjana omaisuuden niin, että se on suljettu avio-oikeuden ulkopuolelle, kysyjä ei saa omaisuudesta tasinkoa. - väärää tietoa?
tietoa!!! kirjoitti:
Avioliiton pituus ei vaikuta mitenkään puolison avio-oikeuteen.
Eri asia on, että hyvin lyhyessä avioliitossa ositusta voidaan sovitella, jos asian vie oikeuteen ja siitä tappelee, mutta pääsääntönä ei sovitella.
Miehen perimistapa sen sijaan vaikuttaa, jos hän on perinyt tai saanut lahjana omaisuuden niin, että se on suljettu avio-oikeuden ulkopuolelle, kysyjä ei saa omaisuudesta tasinkoa.Kun itsekin tiedät että itelläs pätkii?
- ASDFASDFF
Jos ette pysyty sopimaan, niin vasta sen jälkeen alkakaa laskemaan ja katsomaan miten paljon mies sitä tasinkoa joutuu maksamaan sinulle tai toisin päin.
- pulliainen
Sinulla on nyt se valinnan vapaus. Voit vaatia puolta kaikesta, se on sinun lakimääräinen oikeutesi. Tai sitten voit toimia niin kuin sinusta itsestäsi on kohtuullista.
Kaikenlaiset kompromissitkin ovat mahdollisia. Voit viedä pesästä niin paljon, että sinulle tulee kohtuulliset olot, mutta mieskin pystyy kohtuudella jatkamaan talonpitoa. Minä kannattaisin tällaista ratkaisua.
- keskustelu maatilan erosta
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=4500000000000299&posting=22000000038695405
Lue tarkkaan ja hanki helvetin hyvä asianajaja joka tietää kaikki koukut ja koukerot!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko Pajari gerontofiili?
Poliitikko Harry ”Hjallis” Harkimo, 70, kertoi itsenäisyyspäivänä seurustelevansa Jasmine Pajarin, 35, kanssa. Fuengiro18211970Netta pelkäsi Maisan nappaavan kauramiljanäärin
Samanlaisia naisia tuntuvat muutenkin olevan. Tietää kertoa: https://www.seiska.fi/rikos/kauramiljonaari-jp-kukkosen-ne1214033Netta Kukkonen perustelee varkauksiaan sillä että
hän on nuorenpana syyllistynyt rikoksii, viimeisimmät rikokset ovat vuodelta 2022. Onko hän vuodessa vanhentunut 20 vuot151670Voi kun uskaltasin
Sulta suoraa kysyä onko kaikki hyvin? 🫤 Poistit kaikki kuvatkin ja muuta... Tietäsipä et pahan olon susta pois halata901425Sanna Marinin kaunis keltainen asu sai tuulipuvut haukkomaan henkeä ihastuksesta!
Syrjäseuduilla huokailtiin Sannan upeaa pukuvalintaa, kaunis keltainen asu sopi hienosti Sannalle ja erottui hyvin jouko4031228Nainen, mitä tahdot ja odotat tulevaisuudelta
Itse olen jo kaiken sanottavan sanonut ja haudannut ne unelmat. Ei ole oikeastaan juurikaan mitään enää mitä tavoittelis1121215Jokim vigelius tanssi miehensä kanssa linnan juhlis
Joo, alkaa tuntumaan siltä että lähes kaikki persumiehet on "niitä miehiä".1471189Harvinaiset kuvat: Iskelmäkuningatar Eini ja Lars-rakas yhdessä juhlimassa "Jotain suurta pienen..."
Iskelmäkuningatar Eini oli tänä vuonna Linnan juhlissa puolisonsa Lars Pajumäen kanssa. Lars-puolisoa ei ole paljon julk111166Tietäisinpä mitä sinä haluat
Annat vihjeitä, että haluaisit kenties lähentyä, mutta jos otan askeleen lähemmäs, saan osakseni vain torjuntaa. En tied491082- 881058