Jemmari

Maruska50

Olen maanviljelijän vaimo mutta nyt näyttää siltä että tiemme ovat eroamassa.
Mieheni on ostanut 15 vuotta sitten kotitilansa, paljon ennen kuin naimisiin menimme.
Hän on saanut tilan tietysti huokeaan hintaan iaältään. Emme ole tehneet avioehtoa. Mitä laki sanoo, miten varallisuus tullaan mahdollisesti jakamaan?
Saanko osituksessa puolet vaikka en ole osallistunut tilan kulujen maksuun, en lainoihin enkä mihinkään koko aikana.

7

1831

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkpi

      Ellet sitten ole tunteeton psykopaatti.

    • kauanko avioliittoanne

      kesti?

      Jos vain vähäisen aikaa, tuskin saat tilasta mitään, jos taasen jo pitkään, puolet arvosta on sinun.

      Jos miehesi on saanut tilan ennakkoperintönä ja perintökirjaan on kirjattu ehto, ettei tila kuulu avioliiton alaiseen omaisuuteen, niin silloin se ei kuulu.

      • tietoa!!!

        Avioliiton pituus ei vaikuta mitenkään puolison avio-oikeuteen.

        Eri asia on, että hyvin lyhyessä avioliitossa ositusta voidaan sovitella, jos asian vie oikeuteen ja siitä tappelee, mutta pääsääntönä ei sovitella.


        Miehen perimistapa sen sijaan vaikuttaa, jos hän on perinyt tai saanut lahjana omaisuuden niin, että se on suljettu avio-oikeuden ulkopuolelle, kysyjä ei saa omaisuudesta tasinkoa.


      • väärää tietoa?
        tietoa!!! kirjoitti:

        Avioliiton pituus ei vaikuta mitenkään puolison avio-oikeuteen.

        Eri asia on, että hyvin lyhyessä avioliitossa ositusta voidaan sovitella, jos asian vie oikeuteen ja siitä tappelee, mutta pääsääntönä ei sovitella.


        Miehen perimistapa sen sijaan vaikuttaa, jos hän on perinyt tai saanut lahjana omaisuuden niin, että se on suljettu avio-oikeuden ulkopuolelle, kysyjä ei saa omaisuudesta tasinkoa.

        Kun itsekin tiedät että itelläs pätkii?


    • ASDFASDFF

      Jos ette pysyty sopimaan, niin vasta sen jälkeen alkakaa laskemaan ja katsomaan miten paljon mies sitä tasinkoa joutuu maksamaan sinulle tai toisin päin.

      • pulliainen

        Sinulla on nyt se valinnan vapaus. Voit vaatia puolta kaikesta, se on sinun lakimääräinen oikeutesi. Tai sitten voit toimia niin kuin sinusta itsestäsi on kohtuullista.

        Kaikenlaiset kompromissitkin ovat mahdollisia. Voit viedä pesästä niin paljon, että sinulle tulee kohtuulliset olot, mutta mieskin pystyy kohtuudella jatkamaan talonpitoa. Minä kannattaisin tällaista ratkaisua.


    • keskustelu maatilan erosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      112
      1394
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      519
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      100
      482
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      52
      462
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe