Jemmari

Maruska50

Olen maanviljelijän vaimo mutta nyt näyttää siltä että tiemme ovat eroamassa.
Mieheni on ostanut 15 vuotta sitten kotitilansa, paljon ennen kuin naimisiin menimme.
Hän on saanut tilan tietysti huokeaan hintaan iaältään. Emme ole tehneet avioehtoa. Mitä laki sanoo, miten varallisuus tullaan mahdollisesti jakamaan?
Saanko osituksessa puolet vaikka en ole osallistunut tilan kulujen maksuun, en lainoihin enkä mihinkään koko aikana.

7

1831

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkpi

      Ellet sitten ole tunteeton psykopaatti.

    • kauanko avioliittoanne

      kesti?

      Jos vain vähäisen aikaa, tuskin saat tilasta mitään, jos taasen jo pitkään, puolet arvosta on sinun.

      Jos miehesi on saanut tilan ennakkoperintönä ja perintökirjaan on kirjattu ehto, ettei tila kuulu avioliiton alaiseen omaisuuteen, niin silloin se ei kuulu.

      • tietoa!!!

        Avioliiton pituus ei vaikuta mitenkään puolison avio-oikeuteen.

        Eri asia on, että hyvin lyhyessä avioliitossa ositusta voidaan sovitella, jos asian vie oikeuteen ja siitä tappelee, mutta pääsääntönä ei sovitella.


        Miehen perimistapa sen sijaan vaikuttaa, jos hän on perinyt tai saanut lahjana omaisuuden niin, että se on suljettu avio-oikeuden ulkopuolelle, kysyjä ei saa omaisuudesta tasinkoa.


      • väärää tietoa?
        tietoa!!! kirjoitti:

        Avioliiton pituus ei vaikuta mitenkään puolison avio-oikeuteen.

        Eri asia on, että hyvin lyhyessä avioliitossa ositusta voidaan sovitella, jos asian vie oikeuteen ja siitä tappelee, mutta pääsääntönä ei sovitella.


        Miehen perimistapa sen sijaan vaikuttaa, jos hän on perinyt tai saanut lahjana omaisuuden niin, että se on suljettu avio-oikeuden ulkopuolelle, kysyjä ei saa omaisuudesta tasinkoa.

        Kun itsekin tiedät että itelläs pätkii?


    • ASDFASDFF

      Jos ette pysyty sopimaan, niin vasta sen jälkeen alkakaa laskemaan ja katsomaan miten paljon mies sitä tasinkoa joutuu maksamaan sinulle tai toisin päin.

      • pulliainen

        Sinulla on nyt se valinnan vapaus. Voit vaatia puolta kaikesta, se on sinun lakimääräinen oikeutesi. Tai sitten voit toimia niin kuin sinusta itsestäsi on kohtuullista.

        Kaikenlaiset kompromissitkin ovat mahdollisia. Voit viedä pesästä niin paljon, että sinulle tulee kohtuulliset olot, mutta mieskin pystyy kohtuudella jatkamaan talonpitoa. Minä kannattaisin tällaista ratkaisua.


    • keskustelu maatilan erosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      176
      3006
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      60
      1254
    3. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1059
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      967
    5. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      947
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      84
      840
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      830
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      198
      802
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      773
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      7
      736
    11. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      62
      679
    12. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      676
    13. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      667
    14. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      656
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      608
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      131
      581
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      569
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      558
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      537
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      518
    Aihe