Hei te Dominikaanisessa matkailleet. Saako apteekeista/marketeista minkälaisia lääkkeitä ilman reseptiä? Esim. antibiootit? Thaimaassa ja Meksikossa niitä näkyi saavan. Oletteko tehneet hinnaltaan löytöjä jostain lääkkeistä?
Apteekista?
8
1976
Vastaukset
- mia---
Joo kyllä saa ilman reseptiä antibioottiakin kuulemma. Mutta aina kannattaa selvittää mikä tauti on. Itse sain ameebaan lääkkeet ilman reseptiä ja tehokkaat ovat! Alkoholia ei yhtään lääkkeen kanssa ja ei muutamaan päivään lääkkeen otosta. Aika hintavia lääkkeet ovat kuitenkin.
- H&M
Miten tuo ameeba sinulla ilmeni, mistä mahdollisesti sait, minkälaisia oireita jne.
Onko kenelläkään kokemuksia/tietoa lääkärin saannista Las Galerasissa.
Meillä lähtee mukaan jonkin verran vilkas 3-vuotias, jota jouduttu aikaisemminkin ulkomailla tikkaamaan, niin kiinnostaa vaan tietää nuo lääkäri palvelut. - mmm
H&M kirjoitti:
Miten tuo ameeba sinulla ilmeni, mistä mahdollisesti sait, minkälaisia oireita jne.
Onko kenelläkään kokemuksia/tietoa lääkärin saannista Las Galerasissa.
Meillä lähtee mukaan jonkin verran vilkas 3-vuotias, jota jouduttu aikaisemminkin ulkomailla tikkaamaan, niin kiinnostaa vaan tietää nuo lääkäri palvelut.Ameeban voi saada ruuasta, makeasta vedestä sekä huonon hygienian välityksellä. Kalaa ei kannata syödä sekä kaikki ruuat, jota syö tulee olla kypsennettyjä kunnolla. Eli salaattia älkää syökö! Ameeba on vaarallinen tauti, jonka oireita minulla oli korkealle nouseva kuume sekä kova ripuli. Ameeba todetaan laboratoriokokeilla. Lääkärit siellä haluaa vain rahaa, joten ehdottavat sairaalahoitoa. Ei kannata sitä uskoa vaan mennä apteekkiin ja ottaa Etimeba nimistä lääkettä. Itse sain ohjeet hotellin johtajalta. Lääkäreitä on kyllä, ei huolta. Matkapaketeissa on aina mainittu turisteille sopiva lääkäri, joka puhuu englantia. Kysyvä ei eksy..!
- Turistiripuliako
mmm kirjoitti:
Ameeban voi saada ruuasta, makeasta vedestä sekä huonon hygienian välityksellä. Kalaa ei kannata syödä sekä kaikki ruuat, jota syö tulee olla kypsennettyjä kunnolla. Eli salaattia älkää syökö! Ameeba on vaarallinen tauti, jonka oireita minulla oli korkealle nouseva kuume sekä kova ripuli. Ameeba todetaan laboratoriokokeilla. Lääkärit siellä haluaa vain rahaa, joten ehdottavat sairaalahoitoa. Ei kannata sitä uskoa vaan mennä apteekkiin ja ottaa Etimeba nimistä lääkettä. Itse sain ohjeet hotellin johtajalta. Lääkäreitä on kyllä, ei huolta. Matkapaketeissa on aina mainittu turisteille sopiva lääkäri, joka puhuu englantia. Kysyvä ei eksy..!
Todettiinko sinulla tuo Ameeba laboratoriotesteillä vai teitkö itse diagnoosin hotellin johtajan neuvojen perusteella?
- mmm
Turistiripuliako kirjoitti:
Todettiinko sinulla tuo Ameeba laboratoriotesteillä vai teitkö itse diagnoosin hotellin johtajan neuvojen perusteella?
en missään nimessä tehnyt itse diagnoosia. laboratoriokokeet sen paljasti.
- Dominicana
saa ostaa mitä tahansa lääkkeitä. Täkäläiset lääkärit eivät kirjoita reseptejä. Saat lääkäriltä mukaan vain muistilapun jotta tiedät mitä lääkettä pitää ostaa. Tosiaan lääkkeet ovat melko kalliit ja dominikaanit (sekä muut) ostavat yleensä vain 1-2 pilleriä tarpeen mukaan. Jos sanot apteekiissa että haluat ostaa kokonaisen pakkauksen, apteekkari vain pyörittää silmiään ja luulee asiakasta hulluksi.
- -----
Yski ameeba lääke on 390 pesoa mutta tehoaa!! Kannattaa siis maksaa kuin mitä pelätä.
- laskuopin
----- kirjoitti:
Yski ameeba lääke on 390 pesoa mutta tehoaa!! Kannattaa siis maksaa kuin mitä pelätä.
mukaan ja kurssilla 1->50 tuohan on vajaa 8 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1197606Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista807041- 955304
- 524785
- 2424357
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494336- 444255
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san284008- 593143
- 482606