niiin eli kysysin rotikka asiantuntijoilta jotka tuntee rotikka rodun että voiko rotikan ostaa rivi tai kerros-taloon ??
voiko rottweilerin ostaa...
8
1012
Vastaukset
- Ihan varmasti voi - itse olen koko elämäni asunut kerrostalossa ja melkein aina minulla on ollut jokin koira (mm. rotikka). Osa puolustaa vakaasti koiran hankintaa VAIN omakotitaloon ja perustelee sitä sillä, että koiralla on piha, jossa telmiä. Juu, ihan kiva, mutta kuinka paljon omakotitalossa asuvia koiria sitten lenkitetään vai onko koira pihalla vain narun jatkeena? 
 Hankkii rotikan sitten mihin tahansa asuntoon, oli se kerrostalo, rivari tai omakotitalo, niin tulee aina muistaa, että rotikka tarvitsee:
 - Paljon lenkkeilyä. Mikään vartin ulkoilu ei todellakaan riitä, vaan ainakin kerran päivässä on tehtävä pitkä lenkki ja muutama lyhyempi. Siis koiran kanssa kävelylle vähintään kolme kertaa päivässä.
 - Paljon pitkäjänteistä koulutusta.- JunttityttöAivan, itsekin rotikka kerrostalossa. Oma mielipiteeni on se että rotikkaa ei voi ottaa pihakoiraksi. Jos sitä pidetään narun jatkeena pihassa tai aidatulla pihalla vapaana, on suojeluvietti usein niin vahva että ongelmia tulee. Koira kun kyllästyy yksin ulkona kököttämiseen niin keksii kaikkea "mukavaa" mielenvirikettä. Niinkuin kaikelle räyhääminen. Oma rotikkani on vanhempieni luona välillä pihassa kiinni, mutta maksimi on ollut 30 minuuttia. Tämäkin vain silloin kun en itse ole muutoin pystynyt koiraa valvomaan enkä ole halunnut sitä sisälle jättää itkemään (vieraissa paikoissa iskee itku). Toinen koira on ollut toisessa narussa vieressä, mutta silti se narun päässä olo on koiralle ollut kummastus. 
 Tosiaan. Koira voi hyvin kerrostalossa, kun vaan pääsee paljon ulos oleskelemaan. Ei tarvitse kauas mennä, jos vaan metsikköä löytyy ja esim. puolisen tuntia siellä saa haistella ja penkoa, niin tyytyväinen on. Vinkiksi voin sanoa, että monet pelkäävät rotikoita, joten kannattaa naapurisovun vuoksi laittaa vaikka rappuun lappu että "meille tuli koira, ilmoitelkaahan ystävällisesti jos koirasta on jotain häiriötä". Meillä onneksi talo täynnä koiria, niin saa omakin koira siellä pihalla telmiä eikä kukaan katso pahalla.
 
- Juu,täällä 2 rotikkaa kerrostalossa elelee ja hyvin sujuu, ei ongelmaa :) - vierilijaPääasia on se liikunnan määrä. Rotikka tarvii liikuntaa tosi paljon! Mä käytän metsässä juoksemassa vähintään tunnin joka päivä. Siellä mahdollisuus olla vapaana. Sitten vielä hihnassa aamu- ja iltalenkit. 
 Pentuvaiheessa on voi olla rasittavaa toi pentuvaihe, kun jatkuvasti käyttää ulkona, eikä pysty vaan siihen pihalle päästämään.
 Ja vaikka omakotitalossa asunkin, niin koira täytyy viedä lenkille! Ei se lenkkeily onnistu siinä omalla pihalla!
- Omakotitalo ja aidattu pihavierilija kirjoitti:Pääasia on se liikunnan määrä. Rotikka tarvii liikuntaa tosi paljon! Mä käytän metsässä juoksemassa vähintään tunnin joka päivä. Siellä mahdollisuus olla vapaana. Sitten vielä hihnassa aamu- ja iltalenkit. 
 Pentuvaiheessa on voi olla rasittavaa toi pentuvaihe, kun jatkuvasti käyttää ulkona, eikä pysty vaan siihen pihalle päästämään.
 Ja vaikka omakotitalossa asunkin, niin koira täytyy viedä lenkille! Ei se lenkkeily onnistu siinä omalla pihalla!Pärjää melko varmana kerrostalossa. Itse asun omakotitalossa jossa on hyvä aidattu piha. Tuon kanssa leikimme harvoin pihalla, kesällä silloin tällöin hyvällä säällä naapurin lapset leikkivät tuon kanssa:)Kun tuo rötjäke oli pentu niin omasta pihasta oli niin suuri apu kylläkin. Oi niitä kesäpäiviä kun sai tuon kanssa heilua pihalla aah.. mutta Enemmän käymme metsässä, pellolla, jäällä yms. 
 Lenkkeilyä jossa se saa rymytä mitä tahtoo..
- jjjjkkkkkMeillä kans 2 rotikkaa, asutaan kerrostalossa, viidennessä kerroksessa, ei ongelmia :) 
- ------------------------Omakotitalo ja aidattu piha kirjoitti:Pärjää melko varmana kerrostalossa. Itse asun omakotitalossa jossa on hyvä aidattu piha. Tuon kanssa leikimme harvoin pihalla, kesällä silloin tällöin hyvällä säällä naapurin lapset leikkivät tuon kanssa:)Kun tuo rötjäke oli pentu niin omasta pihasta oli niin suuri apu kylläkin. Oi niitä kesäpäiviä kun sai tuon kanssa heilua pihalla aah.. mutta Enemmän käymme metsässä, pellolla, jäällä yms. 
 Lenkkeilyä jossa se saa rymytä mitä tahtoo..Nimenomaan rymytä. Leikit on välillä todella rajuja, vaikka vain "omaa kivaa" pitäisikin. Pinna palaa usein, vaikka vain maahan jäätyneelle kepin pätkälle, jos ei saa riittävän nopsasti sitä irti. :) 
 
- ---------------------------...Hyvin toimii ainakin omassa huushollissa. Päivisinhän tuo onkin mukana työpaikalla. :) 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410241
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1328287
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906037
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604188
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut484075
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804040
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503699
- Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntäKriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi653123
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133090
- Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliinja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73087