kihlat..

widii

Jos on rakastunut syvästi ja on seurustellut vuoden,ihan kunnolla,ja elänyt sen mukaisesit,
Kannattaako 15vuoden iässä mennä kihloihin?

7

1575

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaus....

      Tämän on pakko olla provo? Tai no...ei tietenkään välttämättä...


      Mutta vastaan kuitenkin...ei kannata. Olet liian nuori ja kihlaus on kuitenkin avioliittolupaus, ja te ette sitä lupausta pysty toteuttamaan moneen vuoteen (tuskin koskaan).

      Vaihtakaa vaikka ranne-, kaula- ym. koruja, se on tuon ikäiselle paljon sopivampi tapa osoittaa kiintymystään. Tai vaikka niitä sormuksiakin (kenties johonkin muuhun sormeen kuin nimettömään), jos niin tahdotte, mutta älkää kutsuko sitä rengastusta kuitenkaan kihlaukseksi.

    • jos minun mielipidettä kysy...

      Jos sinulla on tarpeeksi syitä uskoa, että olet henkisesti valmis ja kumppanisi on henkisesti valmis, niin sitten menkää.

      Itse voin sanoa juuri eronneena(olin naimisissa 5 vuotta) olen nyt 23 vuotias vasta, että kun menin 17 vuotiaana kihloihin, en tiennyt, mitä tuleman piti. Ihminen muuttuu niin paljon.

      Tiedän, että joillakin sitoutumisen tarve on tosi kova jo nuorena, niinkuin minullakin. Minulla oli toisaalta niin yksinäinen olo, ja ei ollu hirmu hyvät suhteet perheeseen ja sen takia halusin jonkun. Ja mulla oli aika huono itsetunto.

      Mutta nyt.. minulla oli huono aviomies. Hän löi ja muuta sellaista inhottavaa, niin en tiennyt tätä, mutta sitten kun olin jo sitoutunut, tajusin tämän tilanteen todellisuuden.

      Olet vielä kovin nuori. minäkin olen vielä nuori. Entä jos vain harrastaisitte seksiä ja olisitte niinkuin muutkin. Ja ette sitoutuisi. Yritä keskittyä muihin tärkeisiin asioihin elämässä.

      Tai sitten, sitoutukaa, mutta muista, että olet ollut teini-ikäinen vasta muutaman vuoden. Sitoutuminen kuuluu aikuisille. Ei sinun vielä tartte niin isoja kuormia kantaa harteillas.

      sitten kun olet iso ja tykkäät jostain ihan hirveästi, niin sitten sitoudut. Eikös vaan? ;-)

    • wii wii

      Ei kannata mennä kihloihin. Ihminen muuttuu valtavasti siinä 13-20 vuoden iässä. Sinä olet vasta aloittanut muutosprosessisi. Ja tarkoitan nyt henkistä muuttumista. Voin vannoa, että olet erilainen ihminen kaksikymppisenä kuin mitä olet nyt. Ethän voi tehdä päätöstä tulevan minäsi pään menoksi siis vielä...

    • mimmu

      En suosittele lapsena menemään kihloihin. Odota että kasvat henkisesti ja fyysisesti aikuiseksi. seurustelustakin voi puhua sitte vähän vanhempana seurusteluna. Rakkauskin tulee sitte vanhempana. Mitäpä ikää toinen osapuoli on?

    • widii

      No ongelmana on myäs sekin,että saadaan vain käydä toistemme luona kerran viikossa,aina ei sitäkään ja toiseksi,se ei saa tulla yöksi,tai minä niille.

      Sen äiti on semmoinen tiukkis,ettei mitään järkee. Ja sen takia ei kihloihin mentäs,että saatas olla yötä toistemme luona. Vaan me rakastetaan toisiamme,ja ollaan muuttamassa kouluni jälkeen yhteen,opiskelujen perässä.

      Ikää on jätkällä nyt 15,kohta 16

      • teillä on kihloihin?

        Asukaa yhdessä muutama vuosi ja sitten katsotte, että jos sovitte menevänne naimisiin, niin sitten olette kihloissa. Oma siskoni on myös seurustellut jätkänsä kanssa nyt 7 vuotta (alkoivat seurustella kun siskoni oli 13 ja jätkä 16), ja jo pitkään on ollut puhetta siitä, että "sitten KUN mennään naimisiin..", mutta ajattelivat ensin koittaa yhteiseloa ilman mitään lupauksia avioliitosta. Jos se yhteiselo toimii, niin sitten voi miettiä sitä naimisiinmenoa. Se että mennään vaan kihloihin ei edes mielestäni ole "oikeaa" kihlausta, vaan kihloissa ollaan, kun hääpäivä on jo melkeinpä lukkoon lyöty, ja niitä häitä odotellaan :)

        Siskon ensi kesän häitä odotellessa...


    • älä kiirehdi

      Minun mielestä ei kannata vielä mennä kihloihin. Niin kuin täällä on jo kerrottu, ihminen muuttuu, siis kasvaa, tuossa iässä ja vielä monta vuotta tuosta eteenpäin. Joten, katselkaa rauhassa mitä vuodet tuo.
      Itse olen 20v. ja seurustellut 5v. ja nyt ajankohtaisena aiheena on ollut kihlat...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4747
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2063
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1752
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1390
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1251
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1086
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      987
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      983
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      966
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      288
      940
    Aihe