Miten saan taloyhtiön ryhtymään korjauksiin

Asunnossani on parissa makuuhuoneessa muutamien rakennusvirheiden johdosta erittäin kylmä näin pakkasella (11-12 astetta lämmintä sisällä). Periaatteessa rakentajan tulisi korjata rakennusvirheet mutta isännöitsijä ja taloyhtiön hallitus eivät halua/jaksa ryhtyä asiaa hoitamaan. Mitä minun pitäisi tehdä? En halua enkä voi itse tilata korjaajia korjaamaan rakenteita ynnä lämmitysjärjestelmää. Mikä voisi olla syynä siihen että isännöitsijä ei halua omalta osaltaan hoitaa asiaa. Taloyhtiön hallitus taas ei omin päin osaa ryhtyä toimiin rakentajan kanssa.
111091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

on yhtiökokousten aika. Asetu ehdolle taloyhtiön hallitukseen, käynnistä vaalityö nyt.

Äänestä

huoneen keskeltä mitattuna metrin korkeudella ilmoittamasi, niin ota yhteys oman kuntasi terveystarkastajaan/ympäristökeskukseen. Jos haluat pelata varmanpäälle niin tilaa ulkopuolinen taho tekemään mittauksen, raportin voit sitten esittää kun kunnalta joku (ehkä kesällä) tulee katsomaan tilannetta.

Terveystarkastaja voi antaa taloyhtiölle korjauskehotuksen josta ei voi enää livetä.

Äänestä
  • Aika usein asukkaat mittaavat lämpöä kylmässä ulkoseinässä, oikea tulos saadaan mittaamalla lämpö keskellä huonetta n. 1,5 m korkeudelta.
    Jos lämpö on edelleen alle 20C niin yhteys huoltomieheen ja/tai terveystarkastajaan.

    Äänestä

  • terveysviranomaiset kirjoitti:

    Aika usein asukkaat mittaavat lämpöä kylmässä ulkoseinässä, oikea tulos saadaan mittaamalla lämpö keskellä huonetta n. 1,5 m korkeudelta.
    Jos lämpö on edelleen alle 20C niin yhteys huoltomieheen ja/tai terveystarkastajaan.

    Tää on taas näitä juttuja. Täsin mahdotonta on, että asunnossa olisi vain 11 astetta lämmintä. Sen on niin kylmä, että siihen ei ole muuta mahdollisuutta kuin joku erittäin suuri erehdys. Sellaisessa lämpötilassa ihminen menehtyy muutamassa viikossa. Siis lääketietteelinen mahdottomuus.

    Jos patterit on täynnä ilmaa niin ne on kylmät. Jos sisäpoka fuskaa niin sekin oma asia. Asia erikseen, että miljoonien vahingot on Suomessa aiheutettu, kun on tiivistetty ulkopoka. Jos joku seinä on kylmä niin siintä puuttuu eristeet. Jos huoneessa on lämpötila tommottiset yksitöistä niin veikkaisin, että kosteus tiivistyy seinän sisässä ja siitä sitten mätänee jo koko seinä.

    Nää on näitä juttuja taas.

    Äänestä

ihan sama juttu,paitsi että kaikissa huoheissa,jopa saunassa on kylmä kohta-alle kymmenen astetta pakkasella.Se tarkalleen ottaen on juuri siinä,missä tiiviste on poissa siitä pokan reunasta,ja raitis ilma päsee sisälle.Eli tuo alkuperäinen kysymys ei kyllä kerro yhtään mitään yhtään mistään,jos sitä ei tarkemmin voi yksilöidä.

Äänestä

Jos on uusi rakennus ja rakentajan hommaama isännöitsiä niin isännöitsiän kannan puuttua ymmärtää.
Nämä rakennusliikkeet suosii määrättyjä isännöitsiä virmoja ja jos jotain ongelmia niin ovat nihkeitä sit niihin puuttumaan.
Minullakin oli uudes asunnos eräs rakennusvirhe,rakentaja ei myöntänyt,neuvottelu isännöitsijän kutsuin mukaan olihan hän taloyhtiön isänöitsiä,oletin et hän on osakkaan puolta. Mutta toisin kävi,minua siellä porukalla suolattiin.
Kyseessä oli suurirakennus liike,tämä käytiin paikallisella tasolla.
Turpiin tuli 10-0,no kyllä v.....i niin että kirjoitin virman ylimmäiselle johdolle ja viikon päästä ilmoitus haluavat purkaa kaupan ja mul kyllä homma passas ja kauppa purettiin.

Äänestä
  • no älysitkö vaatia hyvitystä kaupan purkamisesta?

    Äänestä

  • Tarkkuutta kirjoitti:

    no älysitkö vaatia hyvitystä kaupan purkamisesta?

    kirjoittaa vaitiolo lupaus,onkohan vielä voimassa,yli 4vuotta aikaa?

    Äänestä

  • Jos suullinen ulosantisi on samaa luokkaa, kuin kirjallinen, en ihmettele lainkaan, että "sinua siellä porukalla suolattiin".

    Äänestä

  • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kirjoitti:

    Jos suullinen ulosantisi on samaa luokkaa, kuin kirjallinen, en ihmettele lainkaan, että "sinua siellä porukalla suolattiin".

    tainnut ymmärtää, mitä kirjoitettiin,ainakin yks asia meni sinullekkin perille,ei kaikilla kirjallinen ulosanti ole sinun luokkaa. Asia kyllä tuli luultavasti selväksi ilman huonoa kirjallistakin ulosantia jos purkuun päätyttiin.
    Toisilla on kirjoituksen ymmärtämisessä ongelmia,toisilla puhumisen.

    Äänestä

  • että joku tulisi ja ensin pakottaisi kaikki uuden huoneiston ostajat samaan paikkaan, ja toiseksi saisi heille perille mitä tarkoittaa uuden asunnon kauppa. Viiden vuoden päästä sitten sama homma aiheena huoneiston kunnossapito.

    Nyrkkisääntönä voi sanoa että mitä kovemman hinnan grynderi on saanut kynittyä sitä v-mäisemmäksi homma uusien asukkaiden kanssa menee. On kaikenmaailman pikkujuristia, opettajaa ja rakennusmestaria vm. 1965. Joka ikisestä asiasta nalkutetaan, katsellaan porukalla parkettikolhua kahdenvuoden asumisen jälkeen joka tietysti pitää korjata urakoitsijan piikkiin.

    Muutaman kuukauden jälkeen asunnossa on niin kylmää ja vetoisaa, kun tulet paikalle ja laitat sähkölämmityksen kovemmalle teholle ja ilmanvaihdon lisälämmityksen päälle etsitään vuotoja seinistä, koska asuntoa ei voi lämmittää kun se tulee niin kalliiksi. Vesimittarikaan ei toimi kun vesilasku on niin suuri.

    Jos ostajat todella lukisivat ja ymmärtäisivät miten uuden huoneiston kauppa kulkee ja miten virheitä arvioidaan, jäisi moni kauppa tekemättä. Vikoja ei todellakaan katsota suurennuslasilla vaan metrin päästä kohtisuoraan, toleranssit eivät todellakaan ole /- 0mm ja laatoituksessakaan ei ole "virallista" virhettä vaikka se siltä näyttää. Sitten kun paikalla on tavarantarkastaja niin totuus valkenee ja mietitään kuka maksaa laskun? Kukaan ei muista että se aiemmin poispotkittu isännöitsijä sanoi samaa kun tavarantarkastaja, joka maksoi saman verran kun viiden vuoden isännöinti yhteeensä.

    Jos on syytä ostajassa niin on kyllä myyjässä ja grynderissäkin. Tahallaan rakennetaan liian tiukka budjetti ja rahoitusvastike painetaan alas maksamalla vain korkoja alussa. Mitään palveluja ei lasketa budjettiin ja sitten on hallitus hankkimassa huoltoa ja isännöintiä joka tulee "niin kalliiksi".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Adelphi__ kirjoitti:

Asunnossani on parissa makuuhuoneessa muutamien rakennusvirheiden johdosta erittäin kylmä näin pakkasella (11-12 astetta lämmintä sisällä). Periaatteessa rakentajan tulisi korjata rakennusvirheet mutta isännöitsijä ja taloyhtiön hallitus eivät halua/jaksa ryhtyä asiaa hoitamaan. Mitä minun pitäisi tehdä? En halua enkä voi itse tilata korjaajia korjaamaan rakenteita ynnä lämmitysjärjestelmää. Mikä voisi olla syynä siihen että isännöitsijä ei halua omalta osaltaan hoitaa asiaa. Taloyhtiön hallitus taas ei omin päin osaa ryhtyä toimiin rakentajan kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu