Keskusteluissa on ollut usein kysymyksiä mahdollisista vaaroista Isla Margaritalla.
Olimme Play el Aquassa joulukuun puolivälistä kaksi viikkoa. No problem! En todellakaan kehoittaisi pelkäämään siellä muuta kuin paikallista liikennettä ja rattijuoppoja.
Ryöstön kohteeksi joutuminen on äärimmäisen epätodenäköista ja mielestäni kiinni omasta käytöksestä, ts. päällä olevan rahan/korujen määrästä. Kuten missä tahansa kehitysmaissa, niin sielläkään ei kannata pitää liikaa rahaa mukana, ei turhia koruja, ei kallista käsilaukkua tms. arvotavaraa. Liikkukaa yhdessä ja selvinpäin sekä säälliseen aikaan niin varmasti pärjäätte. Känninen, helyillä lastattu, itsestään epävarma ihminen on varkaan saalista missä vain. Porlamar on sitten toinen juttu! Sinne keskustan kaduille kannattaa mennä vain valoisan aikaan.
Mielestäni ryöstelyn pelolla pidetään yllä hotellien ja matkatoimistoje businesta. Kun matkailijat kyyhöttävät kauhun vallassa hotellissaan, niin he käyttävät hotellin palveluja tai Finnmatkojen ja Tjäborgin retkiä yms. Samat retket ja palvelut saa edullisemmin pääkadun toimistoista tai pienellä omalla päänvaivalla. Esim. Isla Cocheen pääsee Playa el Yaquesta pienillä vuoroveneillä hintaan 25 bolivaria/henkilö eli 5 € (lähdot n. 15 min välein aina kun vene täyttyy)ja taksimatka el Yaqueen on n. 70 bolivaria eli 35 €. Kun taas Tjäreborg perii omasta Isla de Coche -reissustaan kymmenkertaisia hintoja (vertailuarvona 4 henkilöä)
Älkää hyvät ihmiset menkö sinne jos pelottaa. Isla de Margarita on hyvin pieni saari ja Play el Aqua on hyvin pieni kylä. Loma käy siellä äkkiä tylsäksi, jos kaikki illat kuluvat vain hotellin baareissa. Reippaasti liikkeelle ja mittari alle.
Taksilla päsee kaikkialle ja kuskit (ainakin Miraquan, yrityksen taksiasema on aivan kylän keskellä)ovat luotettavia ja osa heistä puhuu jopa englantia. He tietävät minne kannattaa mennä ja mihin aikaan. He vievät mukaville rannoille (mm. Manzanillo, Zaragoza ja Pampatar), hyvään ravintolaan Juan Griegossa tai huolehtivat kasseista/lapsista Kanimarkkinoilla.
pelkääjät
ryöstäjä
3
1089
Vastaukset
- vaan että....
miten se rahan määrä vaikuttaa siihen tuleeko ryöstetyksi vai ei?
Eihän se ryöstäjä tiedä paljonkos sillä vastaan tulevalla punakalla ja hikisellä Suomituristilla on siellä vyölaukussa tai taskussa, muuten kuin kysäsemällä.- rosvoillaan
Kyllä ne tietää Suomi-turistin rahat pelkästä silmän kiillosta
- matkaajatar
Kiitos Sinulle hyvästä infosta! Tuota olen ajatellut itsekin että ei kannata näyttää sitä "hyvinvointiaan" avoimesti koska ympärillä on köyhiä ihmisiä. Hyvää kevään odotusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2323384- 592917
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I262507Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182482Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve761983Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851869Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191835Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911672Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691013