pelkääjät

ryöstäjä

Keskusteluissa on ollut usein kysymyksiä mahdollisista vaaroista Isla Margaritalla.

Olimme Play el Aquassa joulukuun puolivälistä kaksi viikkoa. No problem! En todellakaan kehoittaisi pelkäämään siellä muuta kuin paikallista liikennettä ja rattijuoppoja.

Ryöstön kohteeksi joutuminen on äärimmäisen epätodenäköista ja mielestäni kiinni omasta käytöksestä, ts. päällä olevan rahan/korujen määrästä. Kuten missä tahansa kehitysmaissa, niin sielläkään ei kannata pitää liikaa rahaa mukana, ei turhia koruja, ei kallista käsilaukkua tms. arvotavaraa. Liikkukaa yhdessä ja selvinpäin sekä säälliseen aikaan niin varmasti pärjäätte. Känninen, helyillä lastattu, itsestään epävarma ihminen on varkaan saalista missä vain. Porlamar on sitten toinen juttu! Sinne keskustan kaduille kannattaa mennä vain valoisan aikaan.

Mielestäni ryöstelyn pelolla pidetään yllä hotellien ja matkatoimistoje businesta. Kun matkailijat kyyhöttävät kauhun vallassa hotellissaan, niin he käyttävät hotellin palveluja tai Finnmatkojen ja Tjäborgin retkiä yms. Samat retket ja palvelut saa edullisemmin pääkadun toimistoista tai pienellä omalla päänvaivalla. Esim. Isla Cocheen pääsee Playa el Yaquesta pienillä vuoroveneillä hintaan 25 bolivaria/henkilö eli 5 € (lähdot n. 15 min välein aina kun vene täyttyy)ja taksimatka el Yaqueen on n. 70 bolivaria eli 35 €. Kun taas Tjäreborg perii omasta Isla de Coche -reissustaan kymmenkertaisia hintoja (vertailuarvona 4 henkilöä)

Älkää hyvät ihmiset menkö sinne jos pelottaa. Isla de Margarita on hyvin pieni saari ja Play el Aqua on hyvin pieni kylä. Loma käy siellä äkkiä tylsäksi, jos kaikki illat kuluvat vain hotellin baareissa. Reippaasti liikkeelle ja mittari alle.

Taksilla päsee kaikkialle ja kuskit (ainakin Miraquan, yrityksen taksiasema on aivan kylän keskellä)ovat luotettavia ja osa heistä puhuu jopa englantia. He tietävät minne kannattaa mennä ja mihin aikaan. He vievät mukaville rannoille (mm. Manzanillo, Zaragoza ja Pampatar), hyvään ravintolaan Juan Griegossa tai huolehtivat kasseista/lapsista Kanimarkkinoilla.

3

1070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan että....

      miten se rahan määrä vaikuttaa siihen tuleeko ryöstetyksi vai ei?
      Eihän se ryöstäjä tiedä paljonkos sillä vastaan tulevalla punakalla ja hikisellä Suomituristilla on siellä vyölaukussa tai taskussa, muuten kuin kysäsemällä.

      • rosvoillaan

        Kyllä ne tietää Suomi-turistin rahat pelkästä silmän kiillosta


    • matkaajatar

      Kiitos Sinulle hyvästä infosta! Tuota olen ajatellut itsekin että ei kannata näyttää sitä "hyvinvointiaan" avoimesti koska ympärillä on köyhiä ihmisiä. Hyvää kevään odotusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      51
      1449
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      170
      1255
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1077
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      1042
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      223
      992
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      13
      935
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      54
      838
    8. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      30
      836
    9. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      812
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      785
    Aihe