Keskusteluissa on ollut usein kysymyksiä mahdollisista vaaroista Isla Margaritalla.
Olimme Play el Aquassa joulukuun puolivälistä kaksi viikkoa. No problem! En todellakaan kehoittaisi pelkäämään siellä muuta kuin paikallista liikennettä ja rattijuoppoja.
Ryöstön kohteeksi joutuminen on äärimmäisen epätodenäköista ja mielestäni kiinni omasta käytöksestä, ts. päällä olevan rahan/korujen määrästä. Kuten missä tahansa kehitysmaissa, niin sielläkään ei kannata pitää liikaa rahaa mukana, ei turhia koruja, ei kallista käsilaukkua tms. arvotavaraa. Liikkukaa yhdessä ja selvinpäin sekä säälliseen aikaan niin varmasti pärjäätte. Känninen, helyillä lastattu, itsestään epävarma ihminen on varkaan saalista missä vain. Porlamar on sitten toinen juttu! Sinne keskustan kaduille kannattaa mennä vain valoisan aikaan.
Mielestäni ryöstelyn pelolla pidetään yllä hotellien ja matkatoimistoje businesta. Kun matkailijat kyyhöttävät kauhun vallassa hotellissaan, niin he käyttävät hotellin palveluja tai Finnmatkojen ja Tjäborgin retkiä yms. Samat retket ja palvelut saa edullisemmin pääkadun toimistoista tai pienellä omalla päänvaivalla. Esim. Isla Cocheen pääsee Playa el Yaquesta pienillä vuoroveneillä hintaan 25 bolivaria/henkilö eli 5 € (lähdot n. 15 min välein aina kun vene täyttyy)ja taksimatka el Yaqueen on n. 70 bolivaria eli 35 €. Kun taas Tjäreborg perii omasta Isla de Coche -reissustaan kymmenkertaisia hintoja (vertailuarvona 4 henkilöä)
Älkää hyvät ihmiset menkö sinne jos pelottaa. Isla de Margarita on hyvin pieni saari ja Play el Aqua on hyvin pieni kylä. Loma käy siellä äkkiä tylsäksi, jos kaikki illat kuluvat vain hotellin baareissa. Reippaasti liikkeelle ja mittari alle.
Taksilla päsee kaikkialle ja kuskit (ainakin Miraquan, yrityksen taksiasema on aivan kylän keskellä)ovat luotettavia ja osa heistä puhuu jopa englantia. He tietävät minne kannattaa mennä ja mihin aikaan. He vievät mukaville rannoille (mm. Manzanillo, Zaragoza ja Pampatar), hyvään ravintolaan Juan Griegossa tai huolehtivat kasseista/lapsista Kanimarkkinoilla.
pelkääjät
ryöstäjä
3
1099
Vastaukset
- vaan että....
miten se rahan määrä vaikuttaa siihen tuleeko ryöstetyksi vai ei?
Eihän se ryöstäjä tiedä paljonkos sillä vastaan tulevalla punakalla ja hikisellä Suomituristilla on siellä vyölaukussa tai taskussa, muuten kuin kysäsemällä.- rosvoillaan
Kyllä ne tietää Suomi-turistin rahat pelkästä silmän kiillosta
- matkaajatar
Kiitos Sinulle hyvästä infosta! Tuota olen ajatellut itsekin että ei kannata näyttää sitä "hyvinvointiaan" avoimesti koska ympärillä on köyhiä ihmisiä. Hyvää kevään odotusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell482318Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1461887Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.571861Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1071456- 291400
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,551161- 681075
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.801064Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103881Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54867