Kertokaa te viisaammat ihmiset mulle mikä on kossun jäätymispiste. Kiitos.
Kossun jäätymispiste
18
18348
Vastaukset
- kossuvvva
Sitä ei vissiin tiedä valmistajakaan. Kävi meinaan niin että olimme kylässä jossa piti viilentää kossu snapseiksi pakkasessa, niin
sehän kilahti jäähän.
No ei muutakun pullo alkoon, siinä oli mittausten mukaan vaan jotain 27 % potkua.
Pitosisuudet kuulema heittelee, ei se normaali
pakastmessa (-22-25 astetta) saa jäätyä.
jos en vikaan muista, jäätymislämpötila on 40
asteen pintaan, vaan vaikea testata, ei riitä
pakastimesa lukemat.
Tietäsikö ne alkon viisaat sedät ja tädit? - PaariMesu
Jäätyminen on ehkä kotioloissa vaikeampaa. Siihen vaaditaan yli -30 c lämpötiloja.
Mutta "öljymäiseksi" muuttuminen onnistuu jo alle -10c .
Hyhmäiseksi kossu muuttuu -22c joka kyllä onnistuu kotioloissakin.
Ravintoloissa snapsipullot jäädytetään usein jääpalan sisään, (tyhjään maitopurkkiin kossupullo ja vettä), edustavan näköistä ja pysyy kylmänä.- näin tehdään?
En ole koskaan törmännyt moiseen.
- PaariMesu
näin tehdään? kirjoitti:
En ole koskaan törmännyt moiseen.
Tarkoitin jääpalikkaan jäädyttämistä tilauksien yhteydessä.
Harvemmin tavallisessa A la Carte toiminnassa.
- ...
pakkases kosssu menee siirappimaiseks..
- Pomo
Puhtaan etyylialkoholin jäätymispiste on -114,1 astetta.
Tavallisten alkoholijuomien jäätymispiste määräytyy sen mukaan, miten paljon niiden painosta on etanolia suhteessa veteen. Alkoholipitoisuus ilmoitetaan yleensä tilavuusprosentteina.
Esimerkiksi 45-prosenttisen votkan painosta 38 prosenttia on alkoholia ja jäätymispiste noin -27 astetta. 38-
prosenttiset juomat jäätyvät 21 pakkasasteessa ja miedot viinit jo 4-7 asteen pakkasessa - Kemisti,.,
Etanolipohjaisen vesiliuoksen jäätymispiste lasketaan seuraavalla tavalla:
Esimerkiksi:
40%-alkoholi, eli siis etanolia on 40% ja vettä 60% (alkoholijuomien prosentit ovat tavallisesti tilavuusprosentteja). Otetaan esimerkiksi litran pullo, tällöin puhdasta etanolia on 400 cm*3.
Puhtaan etanolin tiheys on 0,7894 g/cm^3, täten puhtaan etanolin massa on 400 cm^3*0,7894 g/cm^3 = 315,76 g.
Etanolin moolimassa M(etanoli) = 46,0694 g/mol
Seuraavaksi lasketaan etanolin moolimäärä. n = m/M = 315,76 g/46,0694 g/mol= 6,854 mol.
Tämän jälkeen lasketaan etanolin mooliosuus liuoksessa. mo = etanolin moolimäärä/liuottimen massa(=vesi) = 6,854 mol/600 g = 0,01142 mol/g ==> 11,42 mol/kg.
Jäätymispisteen alenema on 1,86 kg/molK. Jäätymispisteen muutos on täten ==> 1,86 kg/molK x 11,42 mol/kg = 21,24 K.
Joten 40% alkoholi jäätyy siis -21,24 asteen lämpötilassa. - kännäri
oli pakastin jäänyt pakastusasentoon,ja siellä oli pullo kossua, kun parin päivän
kuluttua palasimme ja avasimme kaapin,oli kossu umpijäässä, kaapin sisällä
ollut pakkasmittari näytti 35 astetta.kossun sulaminen huoneenlämmössä
kesti yli puoli tuntia . - ei jäädy tavall
Meillä oli kerran kossupullo kotipakastimessa yli vuoden, vasta kun muuttoa varten sulatettiin niin otettiin pois. Pullon sisällä oli kaunis ikään kuin jääveistos, joka liikkui kun pulloa pyöritteli, osa tavarasta kirkasta hyhmäistä nestettä siinä ympärillä. Kyllä se siitä pikkuhiljaa alkoi sulaa.
- Comodo Dragon
Tubular Bells
- ujhhhhhh
Hhhhjjj
- tgggffff
Hhhhghg
- TikkariT
Kossu jäätyy pakastimessa jos lämpötila on säädetty väärin. Suositus lämpötilassa -18 celsiusastetta kossu ei jäädy. Kuten edellä Kemisti jo todisteli jäätymiseen tarvitaan -22 astetta.
- Anonyymi
Tosin ei jäädyy vaan hyytyy.
- Mielisairaspotilas
Juopot hautaan hhahahhahahahaaaa
- Anonyymi
Joisit sinäkin. Ehkä viisastuisit. Juominen on kovaa hommaa. Siinä taistellaan henkivaltojen kanssa.
Yksi juoma on liikaa ja tuhat on liian vähän. Mikä minä silloin olen?
- Anonyymi
Mullakin kossu jääty pakastimessa. V...¨¨ü mitä paskaa. Empä osta enää.
- Anonyymi
Joskus epäilyttänyt ravintolassa, kun snapsia varten tarjoilijan pakastimesta ottama kossupullo on ollut umpijäässä.
Onkohan siinä ollut ihan täyttä koskenkorvaa vai jotain laimeampaa...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574196Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1333692Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92401Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112224Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1501881- 1181779
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181778Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241399KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti571281Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1531061