Jos äitini mies käyttää äitini kuoltua tasinkoprivilegiä, niin menetänkö äitini osuuden lopullisesti? Vai voiko siitä palautua esim. tämän lesken kuoltua osuus äitini kuolinpesään?
Tasinkoprivilegi
6
1910
Vastaukset
- muallikko
Leski rikkaampana voi kieltäytyä antamasta perillisille tasinkoa. Jos tarkkoitit tätä lesken pitämää tasinkoa äitisi osuutena, niin ilman miehen tekemää testamenttia se menee sinulta lopullisesti.
- Mitä sain guuglettamalla
Tasinkoprivilegi eli tasinkoetuoikeus?
Tasinkoprivilegillä tarkoitetaan etuoikeutta olla luovuttamatta tasinkoa toiselle puolisolle tämän ollessa konkurssissa taikka lesken oikeutta olla luovuttamatta tasinkoa kuolleen puolison perillisille. Kun puolison tai kuolleen puolison omaisuus on luovutettu konkurssiin, toinen puoliso tai tämän perilliset eivät ole velvolliset luovuttamaan omaisuutta tasinkona osituksessa. Osituksessa, joka toimitetaan ensiksi kuolleen puolison kuoleman jälkeen, ei eloonjäänyt puoliso ole velvollinen luovuttamaan omaisuuttaan tasinkona ensiksi kuolleen puolison perillisille.
Tasinkoetuoikeuteen ei leski oikeuskäytännön mukaan kuitenkaan voi pätevästi vedota puolison perintöoikeus –tilanteessa toimitettavassa omaisuuden jaossa eloonjääneen puolison ja ensiksi kuolleen puolison toissijaisten perillisten kesken, koska laillista ositusta ei tässä tilanteessa voida korkeimman oikeuden enemmistön mielestä toimittaa. Kysymyksessä oleva jakotoimitus ei ole perinnönjako, joka edellyttää ositusta, vaan erityissäännelty jako puolisonsa perineen lesken elinaikana, ja kyseistä jakoa ei ilman lesken myötävaikutusta voida saada lesken elinaikana aikaan.
Eli suomennettuna leski kieltäytyy maksamasta tasinkoa kuolinpesälle, se ei merkitse että äitisi omaisuus katoaisi mihinkään vaan äitisi perintö (jos pienempi kuin leskellä) tulee perinnöksi lapsille. - Marjatta.
Kysymys on 20-vuoden avioliitosta, jonka aikana he ovat rakentaneet talon ja hommanneet muuta omaisuutta, mutta kaikki on jonkun 'vanhanaikaisuuden' vuoksi lesken nimillä. Avioehtoa ei ole. Tarkoitin siis avio-oikeuden alaista omaisuutta.
- on aiemminkin
Keskusteltu miten omistussuhteet muodostuvat.
Faktahan on että jollei toisin todisteta niin omaisuus on sen jonka nimissä se on.
Mutta jos pystytte todistamaan että he elivät yhteistaloudessa jossa hankittiin yhteisesti varallisuutta ja hoidettiin yhdessä maksut yms..
Tiedän tapauksen jossa lesken nimissä oli tontti, talo ja lainat olivat yhteiset, kuitenkin lopulta asia muljahti niin että koko talo oli lesken kun tontti oli lesken nimissä. Loppu velka tosin jaettiin lesken ja vainajan kesken.
Tosin kyseessä oli lain porsaanreikä jolla mahdollistettiin perintöveron kiertäminen ja alaikäisien lasten mahdollisuus jäädä asumaan omaan kotiin eli perintöveroa ei tullut ollenkaan. - tällä..
on aiemminkin kirjoitti:
Keskusteltu miten omistussuhteet muodostuvat.
Faktahan on että jollei toisin todisteta niin omaisuus on sen jonka nimissä se on.
Mutta jos pystytte todistamaan että he elivät yhteistaloudessa jossa hankittiin yhteisesti varallisuutta ja hoidettiin yhdessä maksut yms..
Tiedän tapauksen jossa lesken nimissä oli tontti, talo ja lainat olivat yhteiset, kuitenkin lopulta asia muljahti niin että koko talo oli lesken kun tontti oli lesken nimissä. Loppu velka tosin jaettiin lesken ja vainajan kesken.
Tosin kyseessä oli lain porsaanreikä jolla mahdollistettiin perintöveron kiertäminen ja alaikäisien lasten mahdollisuus jäädä asumaan omaan kotiin eli perintöveroa ei tullut ollenkaan.palstalla keskusteltu mitä hyvänsä, niin tuosta asiasta ei ole selkeää KKO:n enakkopäätöstä. Asiaa on KKO:ssa käsitelty äänestämällä, mikä ei minun mielestäni pitäisi kuulua KKO:n toimintatapoihin.
Päätökset on muistaakseni vuosilta -95 ja -97
- nix nax
Leski voi omaisuuden osituksessa vedota tasinkoprivilegiin eli puolisoista varakkaampana kieltäytyä luovuttamasta omaisuuttaan tasinkona puolisovainajansa perillisille.
MUTTA jos ositusta ei lesken eläessä ole toimitettu (pelkkä ilmoitus esim. perukirjassa ei ole riittävä), tasinkoprivilegi ei siirry lesken perillisille, vaan nämä ovat velvollisia kuolinpesien välisessä osituksessa luovuttamaan sanotun tasingon ensiksi kuolleen puolison perillisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244606- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521