Jännitysniska ja tissikipu

Voiko jännitysniska oireilla tissin kipuiluna? Siis toinen tissi on vaan arka ja kipua (?) tuntuu liikkeessä tai kun vaihtaa asentoa. Fysioterapeutilla kävin ja niska-hartiaseutu on aivan jumissa :/
93573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kuullut. Kannattaa varmasti käydä näyttämässä lääkärille,ettei ole tulehdusta tai syöpää.

Äänestä

Mammografia ja ultra on otettu, niissä ei mitään poikkeavaa. Tulehdusta epäiltiin, mutta se ei varmaa ollut, söin antibiootit siihen. Fysioterapeutti kyllä sanoi että voi oireilla noinkin.

Äänestä
  • ... tullut mieleen, että tissikipu vois johtua niskoista! Mulla on aina ja iankaikkisesti kireät niskat ja runsasmuotoiset rinnat, joista toinen kipuilee silloin tällöin. Ennemminkin olen ajatellut suurten rintojen aiheuttavan niskakipuja, mutta miksipäs ei näinkin päin.

    Äänestä

On tullut vastaavia kiputiloja hoidettua.Ilmenee useimmiten vasemmalla puolen.

Äänestä
  • Kiitos vastauksista. Minulla on juuri vasemman puolen tissi kipeänä. Osaako kukaan sanoa miten kauan aikaa kestää ennenkuin tissi kipu helpottuu? Minulla on nyt ollut reilun kuukauden, ei enää niin paha mitä alussa oli, mutta edelleen kipua tuntuu liikkeessä, yön aikaan tuntuu kaikista eniten. Mietin jo tuossa että pitääkö mennä uudestaan lääkäriin, mutta tosiaan tutkimukissa ei kuukausi sitten löydetty mitään ja fysioterapeutillakin olen vasta kerran käynyt.

    Äänestä

  • Jännitysniska kirjoitti:

    Kiitos vastauksista. Minulla on juuri vasemman puolen tissi kipeänä. Osaako kukaan sanoa miten kauan aikaa kestää ennenkuin tissi kipu helpottuu? Minulla on nyt ollut reilun kuukauden, ei enää niin paha mitä alussa oli, mutta edelleen kipua tuntuu liikkeessä, yön aikaan tuntuu kaikista eniten. Mietin jo tuossa että pitääkö mennä uudestaan lääkäriin, mutta tosiaan tutkimukissa ei kuukausi sitten löydetty mitään ja fysioterapeutillakin olen vasta kerran käynyt.

    Venyttelemällä vas kylkeä. kylkimakuulle ja vas kåsi suorana eteen tai seisten vas käsivarsiylöspäin, venyttäen oik kallistuen. Pätevä hieroja tai fysioter. osaa sen laukaista ihan kertakänynnillä.

    Äänestä

  • Huomannu olen kirjoitti:

    Venyttelemällä vas kylkeä. kylkimakuulle ja vas kåsi suorana eteen tai seisten vas käsivarsiylöspäin, venyttäen oik kallistuen. Pätevä hieroja tai fysioter. osaa sen laukaista ihan kertakänynnillä.

    Fysioterapeutilta sain näitä venytysliikkeitä joita olen nyt viikon tehnyt, vielä ei ainakaan kauheasti ole auttanut :(

    Äänestä

hei
niska-hartia seudun ongelmiin liittyy
yleisesti myös lavan seudun jännitykset.
lavan alus lihaksiston jännitystiloissa
myös hermosto saattaa olla pinteessä, joka sitten oireilee rintakipuna.
pyydä fysioterapeutilta taikka hierojalta
lavanalus lihaksen avausta sekä venyttelyohjeita.
hyvät venyttelyohjeet löydät myös mobilat.fi sivustolta.

Äänestä
  • Heips! Lueskelin kirjoituksianne, ja tässä ketjussa oli mielenkiintoista juttuja!

    Olemme parhaillaan käynnistelemässä uutta keskustelufoorumia, joka on keskittynyt niskavaivoihin ja -vammoihin. Näin alkuvaiheessa keskustelijoita on kuitenkin vielä vähän. Niinpä olisitte erityisen tervetulleita keskustelemaan näistä aiheista myös tuonne uudelle foorumille ja jakamaan tietojanne, linkkejänne yms.

    Hiukan pohjatyötä aiheesta on tehty, mutta paljon on vielä tekemättä. Olisi kiva, jos liittyisitte keskustelijoidemme joukkoon ja saisimme koottua keskustelun lisäksi myös mukavasti tietoa eri niskavaivoista foorumille. Niskan retkahdusvammoista on jonkun verran tietoa, mutta muilta osin tietoa on vielä suht vähän. Tiedon keräämistä varten on perustettu mm. omat "Artikkelit, kirjallisuus, linkit" -osionsa. Sinne on kerätty tietoa kaikenlaisista vastaavista ongelmista, kuten TOS-ongelmasta, näissä monessahan on aika samanlaisia oireita.

    Teretulemast foorumille! Osoite on http://p3.foorumi.info/niskavamma

    -Ulla

    PS. Jäi mainitsematta, että palstallamme on fysioterapiaopintojen loppuvaiheessa oleva nimimerkki, joka vastaa palstalaisten esittämiin kysymyksiin tuoreella tiedolla ja nuoruuden innokkuudella. Eli jos haluatte kysellä asioita lähes valmiilta fysioterapeutilta, niin sinne vaan kyselemään! Suora linkki on http://p3.foorumi.info/niskavamma/viewforum.php?f=19

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jännitysniska kirjoitti:

Voiko jännitysniska oireilla tissin kipuiluna? Siis toinen tissi on vaan arka ja kipua (?) tuntuu liikkeessä tai kun vaihtaa asentoa. Fysioterapeutilla kävin ja niska-hartiaseutu on aivan jumissa :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu