Millaisia kokemuksia löytyy kiekkovantaasta normaalissa kylvömenetelmässä. Olen hankkimassa uutta konetta, ja olisin kiinnostunut kokemuksista käytössä.
Kiekko vai laahavannas
9
9832
Vastaukset
- Viimeisen ostin
Jukossa ainakin on paskat kiekkovantaat,kierot kun on migillä hitsatut.Menee 100 ha ennenkuin alkavat kunnolla kaikki pyörimään.Vanhassa simultassa oli pitsehitsatut> ei ikinä mitään
Sen jälkeen alkaakin jo sitten osat ropisemaann pellolle.
Muutenkin tuntuu kusipäitä pesiytyneen firman paikallisjohtoon.Tanskalaisista en tiiä. - ehdottomasti kiekko
Tietty, jos se kiekko ei sitten pyöri, niin eihän niillä sitten mitään tee, mutta aika surkit on noi laahavantaatkin. Ittellä molempia koneita ja kyllähän sillä laahavantaallakin kylvää, jos ei muusta tiedä. Vaihdan talven aikana kiekkovantaat tohon tukko-jukoon, täytyy vaan etsiä hyvät kiekkovantaat jostain.
Kiekkovantaissa on kyllä eroja, simultassa hyvät vantaat, no kestävyys vois olla parempi. Jotkut tumen vantaat oli ihan susia, kun kylvösyvyys ei pysynyt oikeen tasasena.
Mulla on vanha värtsilan Nasta kiekkovannas kylvökone, toimii kuin junan vessa, ei mitään ongelmaa, kylvää sitten mitä hyvänsä ja minne vaan, nurmirikkoonkin rypsiä voi kylvää ja saa hyvän kasvuston.- Kohti novaa menossa. !
Itellä simulta 3000 st ja kone on aivan susi varsinkin vantaisto.
Tällä kylällä kaksimuuta samanlaista konetta ja
kaikkiin on tehtaan toimesta vaihdettu vantaat ...
Toi vannas asia on vähän veteen piirretty viiva
omia kokemuksia molemmista ja kummallakin saa siemenet maahan .
Ja se on myös maalajikysymys itsellä todella kevyttä
hiekka - ultrakevyttä turveve seosta
ja siellä kapillaarinen veden nousu tehokasta maa aina sopivan kosteaa
ja sinne ei muuta kuin kiekkovannas - milloin
Milloin tuollaisia kiekkovataisia Wätsilöitä on tehty,mulla on ollut joskus laahavantainen 240 leveä sioituskone,äkeelä säädettiin kylvösyvyys
ja vataat maatapäin niin kovaa kuin sai.
- nyt vielä
kerro mitää jos sanotaan et "susi".
Eikö laakerointi kestä.
Kuluuko liian nopeesti kiekko...eikö kestä 800 hehtaaaria kylvää.
Siis miks susi.
Kestäähän ruotsalainen kylvökone ja saksalainen lautasmuokkari ajaa 1000 ha ilman remontteja.- ehdottomasti kiekko
Tumella oli aikanaan vantaistossaan semmoinen kiekkovannas, jossa ei ollut mitään sivuposkea ja joillakin maalajeilla se ei pystynyt pitämään kylvösyvyyttä tasaisena, tietääkseni ei enään valmistusta ko. vantaalla. Toimi kuitenkin hyvin muuten ja sopivalla maalla omistaja ei tiennyt ongelmasta mitään.
Tuskin nuo kiekot kuluvat ihan herkästi, tietysti tämäkin taasen maalajista riippuen, vaikka joskus näkeekin jonkun vaihtokoneen vantaiston melkoisesti kuluneenkin, täytyy tälläisellä koneella olla kylvetty todella paljon. Itselläni on vanha 3m juko, jossa on syöttölaitteet kuluneet enempi, mitä vantaisto.
Kaveri kylvi aikanaan Virossa 4m jukolla isompaa alaa ja todella kuluttavaa maata, vantaisto kului kyllä silmin nähtävästi. - jaa a.
miksi -07. ajettu 120 ha / v vantaat on täytynyt
vaihtaa eikä kivisiä maita .
vantaisto vaan hajoaa toinen sieltä toinen täältä ja outoa kulumaa vantaistossa .
saksalainen vihreä lautasmuokkaaja niin 400 ha :n jälkeen
lautaset vaan rupesi tippumaan alas ,normaalilla käytöllä.
- kustannuksia
Osta halpa pököpalli (keskipako levitin).. ei vantaat kulu.
- etunostolaitteeseen
ja riittävä äes perään, niin tulee kerralla valmista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155