Kiekko vai laahavannas

Nimetön

Millaisia kokemuksia löytyy kiekkovantaasta normaalissa kylvömenetelmässä. Olen hankkimassa uutta konetta, ja olisin kiinnostunut kokemuksista käytössä.

9

9609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viimeisen ostin

      Jukossa ainakin on paskat kiekkovantaat,kierot kun on migillä hitsatut.Menee 100 ha ennenkuin alkavat kunnolla kaikki pyörimään.Vanhassa simultassa oli pitsehitsatut> ei ikinä mitään

      Sen jälkeen alkaakin jo sitten osat ropisemaann pellolle.

      Muutenkin tuntuu kusipäitä pesiytyneen firman paikallisjohtoon.Tanskalaisista en tiiä.

    • ehdottomasti kiekko

      Tietty, jos se kiekko ei sitten pyöri, niin eihän niillä sitten mitään tee, mutta aika surkit on noi laahavantaatkin. Ittellä molempia koneita ja kyllähän sillä laahavantaallakin kylvää, jos ei muusta tiedä. Vaihdan talven aikana kiekkovantaat tohon tukko-jukoon, täytyy vaan etsiä hyvät kiekkovantaat jostain.
      Kiekkovantaissa on kyllä eroja, simultassa hyvät vantaat, no kestävyys vois olla parempi. Jotkut tumen vantaat oli ihan susia, kun kylvösyvyys ei pysynyt oikeen tasasena.
      Mulla on vanha värtsilan Nasta kiekkovannas kylvökone, toimii kuin junan vessa, ei mitään ongelmaa, kylvää sitten mitä hyvänsä ja minne vaan, nurmirikkoonkin rypsiä voi kylvää ja saa hyvän kasvuston.

      • Kohti novaa menossa. !

        Itellä simulta 3000 st ja kone on aivan susi varsinkin vantaisto.
        Tällä kylällä kaksimuuta samanlaista konetta ja
        kaikkiin on tehtaan toimesta vaihdettu vantaat ...
        Toi vannas asia on vähän veteen piirretty viiva
        omia kokemuksia molemmista ja kummallakin saa siemenet maahan .
        Ja se on myös maalajikysymys itsellä todella kevyttä
        hiekka - ultrakevyttä turveve seosta
        ja siellä kapillaarinen veden nousu tehokasta maa aina sopivan kosteaa
        ja sinne ei muuta kuin kiekkovannas


      • milloin

        Milloin tuollaisia kiekkovataisia Wätsilöitä on tehty,mulla on ollut joskus laahavantainen 240 leveä sioituskone,äkeelä säädettiin kylvösyvyys
        ja vataat maatapäin niin kovaa kuin sai.


    • nyt vielä

      kerro mitää jos sanotaan et "susi".
      Eikö laakerointi kestä.
      Kuluuko liian nopeesti kiekko...eikö kestä 800 hehtaaaria kylvää.
      Siis miks susi.

      Kestäähän ruotsalainen kylvökone ja saksalainen lautasmuokkari ajaa 1000 ha ilman remontteja.

      • ehdottomasti kiekko

        Tumella oli aikanaan vantaistossaan semmoinen kiekkovannas, jossa ei ollut mitään sivuposkea ja joillakin maalajeilla se ei pystynyt pitämään kylvösyvyyttä tasaisena, tietääkseni ei enään valmistusta ko. vantaalla. Toimi kuitenkin hyvin muuten ja sopivalla maalla omistaja ei tiennyt ongelmasta mitään.
        Tuskin nuo kiekot kuluvat ihan herkästi, tietysti tämäkin taasen maalajista riippuen, vaikka joskus näkeekin jonkun vaihtokoneen vantaiston melkoisesti kuluneenkin, täytyy tälläisellä koneella olla kylvetty todella paljon. Itselläni on vanha 3m juko, jossa on syöttölaitteet kuluneet enempi, mitä vantaisto.
        Kaveri kylvi aikanaan Virossa 4m jukolla isompaa alaa ja todella kuluttavaa maata, vantaisto kului kyllä silmin nähtävästi.


      • jaa a.

        miksi -07. ajettu 120 ha / v vantaat on täytynyt
        vaihtaa eikä kivisiä maita .
        vantaisto vaan hajoaa toinen sieltä toinen täältä ja outoa kulumaa vantaistossa .
        saksalainen vihreä lautasmuokkaaja niin 400 ha :n jälkeen
        lautaset vaan rupesi tippumaan alas ,normaalilla käytöllä.


    • kustannuksia

      Osta halpa pököpalli (keskipako levitin).. ei vantaat kulu.

      • etunostolaitteeseen

        ja riittävä äes perään, niin tulee kerralla valmista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe