Voiko kaaso...

vaimoke

...käyttää kokopitkää mekkoa vai onko se morsiamen yksinoikeus?

4

2783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • morsian 2010

      Tottakai! Kysy vaikka morsiusparilta, jos et ole varma.

    • liian taffi

      Täytyy näin häävieraana kertoa, että näytti hiukan kornilta kun kaaso oli paklattu ja puettu yhtä satumaiseen mekkoon kuin morsian, vaikkakin mekon väri oli punainen. Tuntui että kaaso erottui enemmän kuin morsian ja näki että suurin osa vieraiden katseista haki kaasoa kun itse päivän pääkoriste jäi tämän varjoon.

    • Nimetön

      Miten bestman pukeutuu? Saman kaavan mukaan kuin sulhanen. Kyllä kaasokin silloin pukeutuu saman kaavan mukaan kuin morsian tai piirun alle ettei vie juhlakalulta loistetta.

    • että yhtä pitkä tai lyhyemp...

      Itse olen lukenut sellaisen ohjeen että kaason mekko saisi olla korkeintaan yhtä pitkä kuin morsiamen, tai lyhyempi. Useimmiten morsiamen mekot tietenkin ovat pitkiä joten sillä ei sinänsä ole väliä mutta jos morsian olisi valinnut polvipituisen mekon, olisi vähän kieltämättä outoa jos kaaso tulisi täyspitkässä iltapuvussa.

      Kaikki nämä säännöt tähtäävät siihen että morsian on illan kuningatar ja muut naiset ovat häntä vaatimattomampia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      247
      6167
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      151
      5981
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      250
      5066
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      46
      4560
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4380
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4229
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4147
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3694
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      63
      2608
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2049
    Aihe