Voiko kaaso...

vaimoke

...käyttää kokopitkää mekkoa vai onko se morsiamen yksinoikeus?

4

2772

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • morsian 2010

      Tottakai! Kysy vaikka morsiusparilta, jos et ole varma.

    • liian taffi

      Täytyy näin häävieraana kertoa, että näytti hiukan kornilta kun kaaso oli paklattu ja puettu yhtä satumaiseen mekkoon kuin morsian, vaikkakin mekon väri oli punainen. Tuntui että kaaso erottui enemmän kuin morsian ja näki että suurin osa vieraiden katseista haki kaasoa kun itse päivän pääkoriste jäi tämän varjoon.

    • Nimetön

      Miten bestman pukeutuu? Saman kaavan mukaan kuin sulhanen. Kyllä kaasokin silloin pukeutuu saman kaavan mukaan kuin morsian tai piirun alle ettei vie juhlakalulta loistetta.

    • että yhtä pitkä tai lyhyemp...

      Itse olen lukenut sellaisen ohjeen että kaason mekko saisi olla korkeintaan yhtä pitkä kuin morsiamen, tai lyhyempi. Useimmiten morsiamen mekot tietenkin ovat pitkiä joten sillä ei sinänsä ole väliä mutta jos morsian olisi valinnut polvipituisen mekon, olisi vähän kieltämättä outoa jos kaaso tulisi täyspitkässä iltapuvussa.

      Kaikki nämä säännöt tähtäävät siihen että morsian on illan kuningatar ja muut naiset ovat häntä vaatimattomampia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      462
      2848
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2675
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      272
      1618
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1204
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      441
      1145
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      980
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      938
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      909
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      895
    Aihe