Onkohan normaalia, että noin 3 viikkoa umpparileikkauksen jälkeen maha on tosi kipeä oikealta alhaalta, vaikka haava on parantunut todella hyvin? Kuuluuko se vaan asiaan? Haava ei siis ole punainen tai tulehtuneen näköinen. Kipu on pahentunut parin viime päivän aikana. Pitääkö vaan levätä ja ottaa särkylääkettä, vai kannattaisko käydä lääkärillä varmuuden vuoksi? Ideoita mistä tuo vois johtua?
Kipu umpparileikkauksen jälkeen?
henne-8
3428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos on lämpöä tai kuumetta kannattaa käydä lääkärisä tarkistuttamassa tulehdusarvot. Itselläni tähyleikkauksen jälkeen muodostui tulehduspesäke vatsaan joka oireili kipuna ja kuumeiluna. Antibiootilla hoideltiin pois.
tilanne lääkärillä.
Ei kuumetta. Nyt kipu on levinny vasemmallekki puolelle ja kävely aika hankalaa. :/ käyn huomenna lääkärissä, sittenhän se selviää.