on sitten näemmä tämän meidän kotimme uusi yritys ;))))
Kävellessäni kotiin huomasin virallisen kyltin vieressä toisen,ruskean pahvisen jossa iloisen pinkillä lukee tuo Hellän talli...tyttärellä menee lujaa,mutta toivottavasti ei sentään ratsastajia ilmesty paikalle,vähän on noi koirat poneiksikin pieniä =)
Päätettiin taas muuten siirtyä astetta moderninpaan saunan valaistukseen,eli ledi lamppuihin..20 lamppua,vyyhtikaupalla johtoa ja johtoa...niistä isäntä on jo puolet leikannut hunnin kuuseen ja liitellyt yhteen.Aivan järjetöntä että 20 lampulla on mukana satoja metrejä johtoa,joka lampusta kun tulee kaksi piuhaa joilla pituutta 35 metriä ;)Saapahan vapaansa kulumaan ja kivalle ne kyllä näyttää kun on aina asentelun välissä testailtu =)
Kävellessäni kotiin huomasin virallisen kyltin vieressä toisen,ruskean pahvisen jossa iloisen pinkillä lukee tuo Hellän talli...tyttärellä menee lujaa,mutta toivottavasti ei sentään ratsastajia ilmesty paikalle,vähän on noi koirat poneiksikin pieniä =)
Päätettiin taas muuten siirtyä astetta moderninpaan saunan valaistukseen,eli ledi lamppuihin..20 lamppua,vyyhtikaupalla johtoa ja johtoa...niistä isäntä on jo puolet leikannut hunnin kuuseen ja liitellyt yhteen.Aivan järjetöntä että 20 lampulla on mukana satoja metrejä johtoa,joka lampusta kun tulee kaksi piuhaa joilla pituutta 35 metriä ;)Saapahan vapaansa kulumaan ja kivalle ne kyllä näyttää kun on aina asentelun välissä testailtu =)
Vastaukset 32
Vanhimmat
että "hellän talli" :-)))
No älä ole moinasikaan, minun oma tyttäreni 8-vuotiaana runoili oveen kyltin "Koirahoitola" onneksi asuttiin silloin kerostalossa ettei levinny tämä uusi yritysmuoto sen leveämälle :-)))
Jep,lapsilla on omat juttunsa ja tuskin tuotakaan kukaan vakavasti ottaa,hieman vaan yllätyin sen nähdessäni kun ei ollut sanonut mitään.Hevoshullu kun on niin mikäs siinä =)
minä luulen että tuon muinaisen "koirahoitolan" perustamisen ajatuksena oli se , että kun oli isoja sakemanneja pari ei tyttö saanut yksin niitä ulkoiluttaa yms. Niinpä hän varmaankin kaipasi jotain pientä ja söpöä koiraa, jota olisi saanut paapoa :-)))
No minulla oli itselläni tuo hevoshullu vaihe aikoinaan ja oli se oma hevonenkin sitten jokusen vuoden, samaan aikaan talo oli täynnä isäni sakemanneja oli siinä hulinaa :-)))
Minun olisi pitänyt syntyä Englantiin johonkin kartanoon Lordin tyttäreksi. Olisin voinut vaan ratsastella ja koirat mukana tietty, muutoin olisin voinut sitten istua kirjastossa takan edessä lueskelemassa ja kesäisin vaellella kartanon salaisessa puutarhassa ;-) ..ah siinäpä olisikin ollut elämä minun makuuni :-))
minuakin aikanaan ja jos olisi otollinen tilaisuus niin varmaan ottaisinkin ja aloittaisin koko harrastuksen alusta...huono puoli on siinä että se on jo todella sitovaa,koiratkin voi laittaa hoitoon mutta hevoselle pitäisi saada kotihoitaja =))
Ei kyllä olisi täällä ongelma,hevosaikuisia hevostyttärineen kyllä löytyy =))
ja lähti juuri äsken tallille ;-) illalla tulee kotiin ja taas eteinen haisee NIIN hevosenp...lle, mutta ei haittaa. Hyvä harrastus lapselle, ja vanhempienkaan ei tartte miettiä minne "ylimääräiset" rahat sijoittaa ;-))
että rahaa ei tarvitse sen erityisemmin sijoitella,mutta harrastuksena hyvä ja ns terve joten.. =)
kyllä tosi hyvä! =)
Ja kouluratsastus on minun mieleen...siis katsella. Lisää tarvittaisiin Kyra Kyrklundeja ja niitä upeita hevosia kuten Matador II ja tämä nykyinen Max! Hevoset on upeita eläimiä!
arabialalsiin,aikanaan kävin pari vuotta tallilla jossa ei muita hevosia ollutkaan kuin arabeja...aivan oma lajinsa,niillä ratsastus nääs =)
hevosten päästä minulle tulee aina mieleen merihevoset. =)))))
No jotain samaa niissä on.
http://slawik.com/gallery2/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=69639&g2_serialNumber=3
arabin ja merihevosen päissä.
http://www.arabians-international.com/farms/markygigi1.jpg
se on,niissä on yhtäläisyyttä =)
heppahulluiässä oli Milton. :) Olisin varmaan antanut vasemman käteni jos olisin päässyt joskus näkemään sen ja koskettamaan sitä. ;D
http://www.youtube.com/watch?v=6pxwYCURa3U
siis muoto. ;)
Ei sanonut mulle mitään,ei mitään.Sitäpaitsi luulin että sä tykkäät Histamiinista ;)
aika samanlaisia, Milton ja Histamiini. :D
niin koska klip klop klip klop...hevonen on pop :)
ROCK! :D
sanoneen mutta tuolla oli mielestäni hieman liian pitkä selkä. kuuluuko se rotuun vai?
pitkä sillä on selkä minustakin, ei aavistustakaan onko se "liian pitkä". :)
Mutta kyllä Milton oli vaan itse täydellisyys.
http://www.youtube.com/watch?v=2R9FYYhJBX0
että on hiukan pitkä selkä =))
http://en.wikipedia.org/wiki/Dutch_Warmblood
No joo,,ajatellaas näin, noi koiruutesi ovat just sen näköisiä että niitä haluaa halata,,halaus = hellyys;))
Tyttäresi ilmeisesti tarkoitti muuta.
mistähän moisen sitten keksi jos teillä hepoja ei ole? voi vide kun naurattaa ;-)))))
Kävin hakemassa tytön 2 kaveria tallilta... Täällä on pakkasta -19 ja kun kolme neitiä heppavaatteineen istui auton kyytiin, niin haju oli melkoinen =) Saas nähnä isännän ilmettä aamulla, kun starttaa töihin ja auto alkaa lämpenemään... En nimittäin tarennu ottaa niitä hevosen kikkaroita sieltä auton lattialta pois :D
pyykkipoika nenään ennenkuin hän kerkeää autoon menemään. en tiedä mikä on pahempaa. se ukkosi ilme vaikko lapsen onnellisuus harrastuksesta?
no kyllä se ukkosikin tottuu varmaan ajan mittaan. kiva kun lapsi käy tallilla eikä
kaupungilla pyörimässä ;-)
lähiseudun tytöillä on netissä omat tallisivut,jokaisen tallilla oma nimi ym =)))
silloin kun itse harrastin vielä ratsastusta niin hevoset tuoksui...nyt monen vuoden jälkeen täytyy sanoa että ne haisee =)))Kunnes siihen tottuu taas kunnolla =)
joskus koiranhoidossakin, vaikka tuskin tässä siitä oli kysymys. Mitenkä noi naapurit ovat yleensä koiriisi suhtautuneet??? Kai niitä "nirri pois" henkisiä kulkee sielläkin päin???
Meillä muuten oli juuri ennen joulua puhe saunan valojen uusimisessa niihin tunnelmaa tuoviin led-valoihin, jotka uppoasennetaan kattoon.
Unohda heti alkuunsa, minä sanoin, tai hanki lamppusi ja asentajasi itse.
ja sujuihan se sitten lopulta ihan hyvin =)
Ei meillä ole naapurit ainakaan koskaan mitään sanoneet,kuten sanottua,vaikka koirat on pihalla,ne on hiljaa eivätkä voi juurikaan ketään häiritä,viimeksi on joku päässyt karkuun muistaakseni n vuosi sitten joten siitäkään ei pitäisi valitella.naapurien koirista en sitten tiedä,yksi räksyttää alati,yksi ulvoo tuolla saaressa jatkuvasti ja kolmas jolkottelee lähes päivittäin omilla teillään,ne ehkä voivat jotakuta jo ärsyttääkkin?
ei sillä ainakaan mitään hyvää tarkoitusta takana ollut.
Mutta ota näistä selvä.
Tyttären kanssa aikoinaan kaksistaan oltiin "heppahulluja". Käytiin lähimmällä tallilla ratsastamassa ja juteltiin kuinka ihanaa olisi omistaa oma hevonen.
Hän kyllä kotona jutellessa ymmärsi, ettei tuo toteudu jollei ole ulkoisia edellytyksiä hevosen pidolle -tallia, laidunta ym.
Mutta eihän se haitannut samanikäisen kaverin kanssa suunnitteluja. Melkein naapurissa asuvan kaverin, jonka kotoa löytyy peltoja, talliksi sopivia rakennuksia...
Mikä pettymys tytöille heidän etukäteistyöstään huolimatta, -hyvistä suunnitteluista ja es.merkiksi hoitotarvikkeiden ostelusta viikkorahoistaan-, kun vanhemmat sanovat jyrkän ein...
Jokunen vuosi myöhemmin, toisissa olosuhteissa, meillä oli oma ihana suomenhevostamma. Tytöllä alkoi olla jo hevoshulluus taaksejäänyttä, äidillä senkun jatkui.
Eikä vieläkään ole täysin moisesta hulluudesta eroon päässyt... Vaikkei omaa hepoa enää olekaan... ...
Ledvaloilla saakin mukavaa tunnelmaa aikaiseksi. Sanon noin vaikkei omasta kämpästä moisia löydy. Riittää kun katselee useammanlaisia sisustusohjelmia ja ympäristöään missä liikkuu.
valot olivat tosiaan vaivansa väärtit,näyttää tosi kivoille =)
En minäkän tuosta hevoshöperyydestä ole koskaan päässyt ja kuten totesinkin,ottaisin jos voisin,periaatteessa meillä olisi riittävästi laidunmaatakin,tallikaan ei olisi varmaan iso ongelma,mutta se kaikki muu =)
hevosettomuudessa voi pelatakin suurta osaa.
Hevonenhan ei todellakaan tule autuaaksi pelkästä tallista ja laidunmaista...