Olisiko vinkkejä, mistä kannattaisi lähteä hakemaan suhteellisen edullista majoitusta, kun matkakohde on Pohjois-Italia, Veronan ja Venetsian seutu? Matkakohdetta ei ole vielä tarkasti lyöty lukkoon, joten jos vain jotain vinkkejä on siellä suunnassa olevista majoituspaikoista, niin otetaan erittäin kiitollisina vastaan!!
Onko olemassa esim. jokin sivusto, josta löytyisi vaikkapa huoneistoja Italiasta?
Kiitos..
Pohjois-Italian majoitus
9
5090
Vastaukset
- ...tästä
www.bed-and-breakfast-in-italy.com
Ja kun paikkakunta alkaa hahmottua niin senkus haet accommodation ko. paikkakunnan nimi, tmv. Niin sitä muutkin tekee... - eu01
Itselläni on hyvät kokemukset Vicenzan esikaupungissa (Altavilla) olevasta Best Western Tre Torri hotellista. Aito neljän tähden Best Western uskomattomaan hintaan 50 euroa/ kahden hengen huone/ yö, reilu aamiainen sisältyy hintaan. Lisätiedot: http://www.bestwestern.it/BW/EN/98219_hotel_Vicenza . Etsi ns. Early Web Special- hintoja.
Vicenza on ihana, näkemisen arvoinen, UNESCOn maailmanperintölistalla oleva kaupunki. Hotelli ei sijaitse keskustassa, mutta HUOM! 400m päässä hotellista on pieni rautatieasema (Altavilla Tavernelle), josta useat suorat junayhteydet mm. Bresciaan, Desenzano del Gardaan, Veronaan, Padovaan ja Venetsiaan. Tosi hyvä sijainti siinä mielessä.
Vicenzan vanhaan kaupunkiin vie paikallinen linja-auto, itse käytin junaa (1 pysäkki).
PS. Yllä olevasta linkistä saat lisätiedot hotellista. Jostain syystä varaussysteemi näyttää tällä hetkellä hintoja kesäkuusta eteenpäin, mutta jos "taistelet" vähän, niin hyvät hinnat ja vapaat huoneet löytyy jo helmikuustakin. Erittäin hyvä hinta/laatu suhde! Myös perheelle kolmen hengen huoneita reilun 60 euron hintaan.- automatkailija
Yövyimme viime kesänä kaksi yötä aivan hotellinne lähellä vastaavanlaisessa 4 tähden paikassa (Castelli), joka maksoi silloin kahdelta henkilöltä ja kahdelta yöltä aamiaisineen yhteensä 106 euroa. Varasin sen saksalaisen www.hrs.de kautta, jolla on myös laaja kielivalikoima. Hotellien hinnat ovat hyvin vaihtelevia varausajankohdasta riippuen. Yleensä viimetipan varaaja ja varaamatta hotelliin menevä maksaa huomattavasti kalliimman hinnan. Hrs:llä on edulliset hinnat ja selkeät varausehdot, joten olen aika paljon käyttänyt sitä. Tällä hetkellä kyseisen hotellin omat sivut antavat kesäkuun alkuun kalliimman hinnan kuin Hrs:n.
Mitä kautta varaat yleensä hotelleja? - eu01
automatkailija kirjoitti:
Yövyimme viime kesänä kaksi yötä aivan hotellinne lähellä vastaavanlaisessa 4 tähden paikassa (Castelli), joka maksoi silloin kahdelta henkilöltä ja kahdelta yöltä aamiaisineen yhteensä 106 euroa. Varasin sen saksalaisen www.hrs.de kautta, jolla on myös laaja kielivalikoima. Hotellien hinnat ovat hyvin vaihtelevia varausajankohdasta riippuen. Yleensä viimetipan varaaja ja varaamatta hotelliin menevä maksaa huomattavasti kalliimman hinnan. Hrs:llä on edulliset hinnat ja selkeät varausehdot, joten olen aika paljon käyttänyt sitä. Tällä hetkellä kyseisen hotellin omat sivut antavat kesäkuun alkuun kalliimman hinnan kuin Hrs:n.
Mitä kautta varaat yleensä hotelleja?Itse olen käyttänyt booking.com:ia ja toki myös hrs.de on ihan hyvä/luotettava, testattu on. Toisaalta tiettyjen hotelliketjujen omat varaussysteemit tarjoavat pääsääntöisesti parhaat hinnat itse, kuten mainittu bestwestern, tai esim. accorhotels.com, ichotelsgroup.com.
- sirppu69
eu01 kirjoitti:
Itse olen käyttänyt booking.com:ia ja toki myös hrs.de on ihan hyvä/luotettava, testattu on. Toisaalta tiettyjen hotelliketjujen omat varaussysteemit tarjoavat pääsääntöisesti parhaat hinnat itse, kuten mainittu bestwestern, tai esim. accorhotels.com, ichotelsgroup.com.
Halvimman hinnan saat kun etsit mieleisesi hotellin esim. booking.comin tms. kautta ja menet sen jälkeen suoraan ko. hotellin omille sivuille. Matkatoimistot ja vastaavat ottavat aina omat komissionsa päältä, joten ne nostavat huonehintaa.
Itse kiertelimme Pohjois-Italiaa 3vkoa kesäkuun alussa varaten ainoastaan ensimmäisen ja viimeisen yön majapaikat. Hotellihuone löytyi aina helposti kun nettailimme puhelimen avulla kaupungin hotellisivustoja. Etsimme vain kaupungilla suojaamatta olleen wlan-liittymän ;)
- automatkailija
Pohjoisen Adrian rantakaupunkien omilla sivuilta löytyy paljon agenzioita, jotka tarjoavat kaikenlaista majoitusta. Etsi rantakaupunkien nimillä esin www.Jesolo (Caorle, Lignano, Bibione jne). Loppu toimii seuraavilla .info tai .com tai .it. Toisilla kaupungeilla on useampia eri loppuisia sivuja.
Tällä agenzialla on asuntoja useammista kaupungeista www.lampo.it. Hinnat ovat korkeimmillaan heinä- ja elokuussa. Katso tarjoisten ajankohdat tarkkaan.
Se, mihin majoitut riippuu paljolti siitä, onko auto käytössä vai ei. Joka paikasta ei liikkuminen julkisilla ole niin näppärää. - loma-asunto
Olemme vuokranneet menestyksellisesti ja edullisesti homeawayn kautta viikoksi loma-asunnon iseo järveltä. Interhomen sivustoilla on myös hyviä
loma-asuntoja edullisesti ainakin jos viivyt viikon samassa paikassa.- don'tknow
Vuokrasimme loma-asunnon homeawayn kautta, aivan loistava vinkki!! Kiitos todella paljon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1407761Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.303017Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3431932Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422751587Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1281387- 1001199
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371102Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com191036Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j21992Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.82951