Jos laitan volttimittarin -johdon virtalukon napaan, johon tulee jännite virran ollessa kytketty, se näyttää akun jännitteen?
Kun auto käynnistetään, kai se silloin näyttää latausjännitteen, eli enemmän kuin akun jännite?
Kun auto käynnistetään, kai se silloin näyttää latausjännitteen, eli enemmän kuin akun jännite?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kun moottori pysähtynyt, niin jännite täydessä akussa vähän yli 12V, kun laturi lataa, jännite nousee noin 13,8 - 14,2V.
Tietysti, jos virtalukolle tulevassa johdossa on isompaa kuormaa, niin näyttää hieman vähemmän.
Toinen paikka, mistä voi mitata, on auton tupakansytkärin pistoke.
Voi se silloin näyttää virtalukolla enempi kun akunjännite jos laturin ja akun välissä jännitehäviö ja kulutukseen menee suoraan laturilta häviöttömänä. Kannattaa kyllä näillä keleillä korjata ettei jätä tielle.
Johdoitus autoissa vaihtelee hiukan, mutta nykyisin yleisimmin laturilta menee päävirtajohto joko suoraan starttimoottorin napaan. Joskus olen nähnyt myös suoraan akunkenkään. mittarin ollessa kytkettynä virtalukkoon näyttämä on virtalukon häviönverran pienempi, mutta sen merkitys on usein pienempi kuin maadoituksen vaikutus eli sen miinusnavan kiinnityspaikka. Kaapeli ja kytkinten (mm virtalukko) häviöt sen verran pieniä, että akunjännitten voi mitata virtalukolta myös käynninaikana jolloin näkee sen akun latausjännitteen. Autokäyttöön tarkoitetut viisarimittarit kun eivät ole mitään tarkkuusmittareita.
Miinusjohtokin pitää tietysti kytkeä. Maata voi löytää näin kuttaperkka-aikakaudella esim. oven saranoista, sytkäriliittimen reunasta tai jopa virtalukon rungosta. Vaihdekepin varsikin voi kiiltää.
Sitä yritin tuossa sanoakkin ,mutta taustalta kysyttiin jotain jolloin ajatus tietysti katkesi. Pluskenkä voi kytkeä virtalukolle ja miinuskenkä ratkaisee mittarin tarkkuuta koska siellä puolella jännitehäviöt ovat suuremmat. Edellinen tuntuu hullulta kun johtimena on "kuttaperkan" peitossa olevaa "peltiä". Maan löytyminen onkin usein ongelmallinen ja ehdottamistasi vahdekeppi melkein huonoin. Suosittelisin melkeimpä kojelaudan allaolevien laitteiden kiinnitysruuveja. Edellytyksenä rungonpuolella kiinni hitsattumutteri. Joskus asiaa mittailessani akun plusnavan ja starttimoottorin välissä käynnistyshetkellä 0,3V luokkaa jännitehäviö kun vastaavasti miinusnavan ja starttimoottorin kiinnityslaipasta väliltä sain 0,8V jännitehäviö. Nuo lukemat täysin kunnossa olevasta systeemistä ja korjaamokäsikirjan mukaisia. Tutkiskelin tuota sen takia kun oli runsasruokainen radio ja siitä palo maadoitusliuska radion sisältä. Siirsin radion maadoituspisteen järkevämpään niin ongelma hävisi.
>...käynnistyshetkellä 0,3V luokkaa...
Käynnistyshetkellä vallitsee myös tavallisen ihmisen skaalalla mitattuna erittäin harvinainen tilanne eli satojen ampeerien virta.
Siinä "valossa" tuollaiset jännitehäviöt on vähintäänkin kohtuullisia.
Mitatessa muistaakseni n. 170A tehollinen. ilman sytytyspiirin virtaa. Ei paljon.