Tapiolan musiikkilukion pääsykoe

Onko tietoa Tapiolan musiikkilukion pääsykokeista?
Kannattaako lähteä pyrkimään 7.5 keskiarvolla??
Mistä kaikesta saa pisteitä??Olen saanut kuvan, että vain päättötodistuksen keskiarvo ja musiikkikoe !!??
21853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olen valmistunut Tapiolan musiikkilinjalta syksyllä 2008. Omalla vuositasollani "heikoin" keskiarvo, jolla oli päästy musalle oli 7.3, joten toki sinun kannattaa yrittää.

Kokonaispisteet muodostuvat päättötodistuksen keskiarvosta ja pääsykokeesta. Maksimipisteet 10 10 eli 20 pojoo.
Vuosikertani pisteraja oli 16.8, mutta tuo raja liikkuu kyllä aika paljon vuodesta toiseen.

Pääsykokeessa on yleensä oman instrumentin esittelyn lisäksi muutama teoreettisempi tehtävä esim. rytmin toisto, prima vista.. sekä haastattelu.

Toivottavasti vinkeistäni oli hyötyä ja tsemppiä pääsykokeeseen, mikäli päätät pyrkiä!

Äänestä
  • Kiitoksia paljon vastauksestasi !!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KPM kirjoitti:

Onko tietoa Tapiolan musiikkilukion pääsykokeista?
Kannattaako lähteä pyrkimään 7.5 keskiarvolla??
Mistä kaikesta saa pisteitä??Olen saanut kuvan, että vain päättötodistuksen keskiarvo ja musiikkikoe !!??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu