Egypti taitaa olla aikamoinen tautipesäke ja hygienia jopa hotelleissa vähän sinne päin.
Sain kahden viikon lomalla kaksi erillistä (virus)vatsatautia viikon välein jotka olivat erittäin rajuja. Kuumetta nousi parhaimmillaan 40. Tautia jatkui pitkään, ainakin kaksi viikkoa. Itse en ole ollenkaan herkkävatsaista sorttia ja pienet "bakterikannan muutokset" ei minuun ole koskaan osunut tai sänkyyn upottanut.
Sokerina huipulla huomasin saaneeni tuliaisiksi vielä mukaani A hepatiitin! (Ja mahdollisuuksia sen saamiseksi muualta on ollut riittävästi.)
Myöhemmin olen kuullut varsin monen Egyptinkävijän saaneen ennenkokemattoman paljon oireita. Eipä enää Egyptiin.
Löytyykö linjalta muita kohtalontovereita?
Egyptin tuliaisia
11
3517
Vastaukset 11
- Sinne en mene
En nyt halua olla mikään tiukkapipo "Martta", mutta tietyistä syistä tuon valtion lomakohteet eivät vaan kiinnosta. Mutta poikkeuksetta jokainen työkaveri tai tuttava ovat tuoneet sieltä mukanaan ärhäkän vatsataudin, osa, kuten sinäkin sairastunut jo paikan päällä. Pelkästään siinä on riittävästi syytä hakea lomakohteensa muualta.
- ainakaan
mitään tautia eikä viiruksia tullut kun siellä käytiin oltiin sharmissa ja retkellä kairossa,ja jossain vaellusjutussa ja kameliratsastuksessa,kaikki syötiin mitään eteen kannettiin,mut käsidesi oli joka paikassa mukana,yhtenä päivänä oli vatsa vähän löysä mut hain apteekista pillereitä ja se tauti hoitu sillä
- mä vain
suositellaan otettavaksi hepatiittirokotteet sekä ennen matkaa että matkalla olis hyvä syödä maitohappobakteerikuuri. Näillä selviää reissusta ilman mitään ongelmia:)
- ottamatta??
Tulipa nyt säästettyä väärässä paikassa, hepatiitti voi tarttua missä tahansa maailmassa likaisesta vedestä, sitä suositeltiin aikanaan jopa neukkumatkaajille (ei omakohtaista kokemusta).
Me otettiin hepa-A -rokotteet ajoissa ennen matkaa ja tehosteet suositellun ajan kuluessa, suoja on nyt ainakin 20 vuodeksi.- rix, rix
-
Tehosteen jälkeen. Näin pfifferiltä meinattiin...
Mutta eivät rokotteetkaan suojaa tyhmyydeltä. - tuskin sentään
rix, rix kirjoitti:
-
Tehosteen jälkeen. Näin pfifferiltä meinattiin...
Mutta eivät rokotteetkaan suojaa tyhmyydeltä.Sillon ku otin ne molemmat Havrixit eli hepatiitti A-rokotteet, oli tieto että 20 vuotta. Ja oli noin 7-8 vuotta sitten. Onko nyt kehitelty elinikäisen suojan antava rokote????
- Rouva M
Samaa olen kuullut ihan jokaiselta tuttavaltani kuka siellä on käynyt,ja sentakia en sinne mene.Jos haluat mennä eksoottiseen paikkaan niin menee Dubaihin,siellä olen käynyt neljä kertaa ja saa syödä mitävaan ei tule mahatautia.
sinulla. Egyptiinmenijöitä yleensä varoitellaan vieraasta tautikannasta ja rokotusinfo Egyptiin sisältää ainakin A-hepatiitin. Hygienia on tärkeää Egyptiin matkaileville, etukäteen maitohappokuuri, mukaan käsidesiä ja syömisen suhteen tiukkaa kontrollia. Olen ollut siellä yhteensä 4 kk, eikä juuri mitään ole tullut. Nyt olen taas lähdössä, ja aion jatkaa käsidesin käyttöä. Egypti on kuuma maa, jossa bakteerit lisääntyvät nopeasti, mutta jossa on myös miellyttävä lomailla, ottaa aurinkoa ja vain olla. Lisäksi hintataso on edullinen verrattuna moneen muuhun suomalaisten suosimaan etelänkohteeseen.
- joka puolustaa
Egyptiä henkeen ja vereen asti. Vitut siitä vaikka joka vuosi tuhannet ja jälleen tuhannet suomalaiset saavat hirveitä tauteja tästä paskamaasta.
- tuliaiset
ja viikon saikku heti matkan jälkeen. Aika paha kuume ja vatsatauti. Vois olla, että antibiootti auttais, mutta ei noi suomen lääkärit joka ripuliin mielellään antais kuuria. Sieltähän saa antibioottia ostaa, ja sillä voi mennä nopeasti tauti pois, mutta menee siinä mukana varmaan jotain muutakin hyödyllistä bakteeria kropasta.
Ja tauti tuli silti vaikka käsidesit ja muutenkin varovainen. Ryhmässämme oli monia muita joilla myös "jallajalla" eli vatsatauti.- ei ole tullut
Minä olen käynyt 5 kertaa Egyptissä yhteensä 7 viikkoa, ei ole kumma kyllä tullut mahatautia.
Alexandriassa viime keväänä vähän normaalia paremmin toimi yhtenä päivänä.Ostin jo ekalla Luxorin matkalla Antinal nimistä mahalääkettä paikan päältä varalle ja heti jos on jotain pienintäkin nipistelyä tms ollut otan sellaisen.Kavereilla on kyllä ollut ripuli, mutta sillä lääkkeellä lähtee yhdessä päivässä.
Käsidesiä käytän aina kun kosken rahoihin ja ennen syöntiä, sekä maitohappoa.Upea maa, Luxor tosi kiinnostava, punainen meri uskomaton, pyramiidit pitäis kerran eläessään jokaisen nähdä...ilmasto tosi hyvä, hyvä ruoka, ystävälliset ihmiset...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1131234Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89939Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää243927- 54754
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75747Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34662- 66657
- 42592
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30575Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29567Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah171543Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.126494Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus95485- 198464
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91448- 29441
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17437Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27436- 34428
Persut ovat hävinneet historiansa aikana kaikki vaalit
Ja tulevat häviämään myös jatkossa. Ihan vaan muistutuksena persuhönöille. Hukkaan menee persujen ääni, koska persut278423