Egyptin tuliaisia

Egypti taitaa olla aikamoinen tautipesäke ja hygienia jopa hotelleissa vähän sinne päin.

Sain kahden viikon lomalla kaksi erillistä (virus)vatsatautia viikon välein jotka olivat erittäin rajuja. Kuumetta nousi parhaimmillaan 40. Tautia jatkui pitkään, ainakin kaksi viikkoa. Itse en ole ollenkaan herkkävatsaista sorttia ja pienet "bakterikannan muutokset" ei minuun ole koskaan osunut tai sänkyyn upottanut.

Sokerina huipulla huomasin saaneeni tuliaisiksi vielä mukaani A hepatiitin! (Ja mahdollisuuksia sen saamiseksi muualta on ollut riittävästi.)

Myöhemmin olen kuullut varsin monen Egyptinkävijän saaneen ennenkokemattoman paljon oireita. Eipä enää Egyptiin.

Löytyykö linjalta muita kohtalontovereita?
113519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

En nyt halua olla mikään tiukkapipo "Martta", mutta tietyistä syistä tuon valtion lomakohteet eivät vaan kiinnosta. Mutta poikkeuksetta jokainen työkaveri tai tuttava ovat tuoneet sieltä mukanaan ärhäkän vatsataudin, osa, kuten sinäkin sairastunut jo paikan päällä. Pelkästään siinä on riittävästi syytä hakea lomakohteensa muualta.

Äänestä

mitään tautia eikä viiruksia tullut kun siellä käytiin oltiin sharmissa ja retkellä kairossa,ja jossain vaellusjutussa ja kameliratsastuksessa,kaikki syötiin mitään eteen kannettiin,mut käsidesi oli joka paikassa mukana,yhtenä päivänä oli vatsa vähän löysä mut hain apteekista pillereitä ja se tauti hoitu sillä

Äänestä
  • suositellaan otettavaksi hepatiittirokotteet sekä ennen matkaa että matkalla olis hyvä syödä maitohappobakteerikuuri. Näillä selviää reissusta ilman mitään ongelmia:)

    Äänestä

Tulipa nyt säästettyä väärässä paikassa, hepatiitti voi tarttua missä tahansa maailmassa likaisesta vedestä, sitä suositeltiin aikanaan jopa neukkumatkaajille (ei omakohtaista kokemusta).
Me otettiin hepa-A -rokotteet ajoissa ennen matkaa ja tehosteet suositellun ajan kuluessa, suoja on nyt ainakin 20 vuodeksi.

Äänestä
  • -
    Tehosteen jälkeen. Näin pfifferiltä meinattiin...

    Mutta eivät rokotteetkaan suojaa tyhmyydeltä.

    Äänestä

  • rix, rix kirjoitti:

    -
    Tehosteen jälkeen. Näin pfifferiltä meinattiin...

    Mutta eivät rokotteetkaan suojaa tyhmyydeltä.

    Sillon ku otin ne molemmat Havrixit eli hepatiitti A-rokotteet, oli tieto että 20 vuotta. Ja oli noin 7-8 vuotta sitten. Onko nyt kehitelty elinikäisen suojan antava rokote????

    Äänestä

Samaa olen kuullut ihan jokaiselta tuttavaltani kuka siellä on käynyt,ja sentakia en sinne mene.Jos haluat mennä eksoottiseen paikkaan niin menee Dubaihin,siellä olen käynyt neljä kertaa ja saa syödä mitävaan ei tule mahatautia.

Äänestä

sinulla. Egyptiinmenijöitä yleensä varoitellaan vieraasta tautikannasta ja rokotusinfo Egyptiin sisältää ainakin A-hepatiitin. Hygienia on tärkeää Egyptiin matkaileville, etukäteen maitohappokuuri, mukaan käsidesiä ja syömisen suhteen tiukkaa kontrollia. Olen ollut siellä yhteensä 4 kk, eikä juuri mitään ole tullut. Nyt olen taas lähdössä, ja aion jatkaa käsidesin käyttöä. Egypti on kuuma maa, jossa bakteerit lisääntyvät nopeasti, mutta jossa on myös miellyttävä lomailla, ottaa aurinkoa ja vain olla. Lisäksi hintataso on edullinen verrattuna moneen muuhun suomalaisten suosimaan etelänkohteeseen.

Äänestä
  • Egyptiä henkeen ja vereen asti. Vitut siitä vaikka joka vuosi tuhannet ja jälleen tuhannet suomalaiset saavat hirveitä tauteja tästä paskamaasta.

    Äänestä

ja viikon saikku heti matkan jälkeen. Aika paha kuume ja vatsatauti. Vois olla, että antibiootti auttais, mutta ei noi suomen lääkärit joka ripuliin mielellään antais kuuria. Sieltähän saa antibioottia ostaa, ja sillä voi mennä nopeasti tauti pois, mutta menee siinä mukana varmaan jotain muutakin hyödyllistä bakteeria kropasta.
Ja tauti tuli silti vaikka käsidesit ja muutenkin varovainen. Ryhmässämme oli monia muita joilla myös "jallajalla" eli vatsatauti.

Äänestä
  • Minä olen käynyt 5 kertaa Egyptissä yhteensä 7 viikkoa, ei ole kumma kyllä tullut mahatautia.
    Alexandriassa viime keväänä vähän normaalia paremmin toimi yhtenä päivänä.Ostin jo ekalla Luxorin matkalla Antinal nimistä mahalääkettä paikan päältä varalle ja heti jos on jotain pienintäkin nipistelyä tms ollut otan sellaisen.Kavereilla on kyllä ollut ripuli, mutta sillä lääkkeellä lähtee yhdessä päivässä.
    Käsidesiä käytän aina kun kosken rahoihin ja ennen syöntiä, sekä maitohappoa.Upea maa, Luxor tosi kiinnostava, punainen meri uskomaton, pyramiidit pitäis kerran eläessään jokaisen nähdä...ilmasto tosi hyvä, hyvä ruoka, ystävälliset ihmiset...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maksa poks? kirjoitti:

Egypti taitaa olla aikamoinen tautipesäke ja hygienia jopa hotelleissa vähän sinne päin.

Sain kahden viikon lomalla kaksi erillistä (virus)vatsatautia viikon välein jotka olivat erittäin rajuja. Kuumetta nousi parhaimmillaan 40. Tautia jatkui pitkään, ainakin kaksi viikkoa. Itse en ole ollenkaan herkkävatsaista sorttia ja pienet "bakterikannan muutokset" ei minuun ole koskaan osunut tai sänkyyn upottanut.

Sokerina huipulla huomasin saaneeni tuliaisiksi vielä mukaani A hepatiitin! (Ja mahdollisuuksia sen saamiseksi muualta on ollut riittävästi.)

Myöhemmin olen kuullut varsin monen Egyptinkävijän saaneen ennenkokemattoman paljon oireita. Eipä enää Egyptiin.

Löytyykö linjalta muita kohtalontovereita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu